Kalendarzyk małżeński – jak prowadzić kalendarzyk dni płodnych?

autor Karina Hirsz
0 komentarz 195 razy czytano

Kalendarzyk małżeński jest metodą planowania rodziny, znaną już od bardzo dawna, jednak na przestrzeni lat uległa znacznym zmianom. Na jej podstawie można ustalić dni płodne kobiety, ale nie tylko. Prowadzenie „kalendarzyka” może pomóc przy wykrywaniu różnych chorób w ich wczesnym stadium oraz pozwala dowiedzieć się bardzo wiele na temat swojego organizmu. Jak więc właściwie prowadzić kalendarzyk małżeński?

Kalendarzyk małżeński – skuteczność

Kalendarzyk małżeński jest tylko jedną z metod planowania rodziny, zwykle stosuje się go w połączeniu z innymi, gdyż daje to najlepsze rezultaty. Sam „kalendarzyk” polega na prowadzeniu obserwacji swojego organizmu i zapisywaniu otrzymanych danych w kalendarzu, stąd też nazwa tej metody. Wiele osób zadaje pytanie czy kalendarzyk małżeński jest skuteczny? Według prowadzonych badań, wskaźnik Pearla wynosi w tym przypadku od 15 do 35, co oznacza, że na 100 kobiet stosujących tę metodę w ciążę zaszło od 15 do 35, w zależności od badanej grupy.

Nie jest to specjalnie dobry wynik, należy jednak wziąć pod uwagę, że poprawne stosowanie tej metody nie jest proste, mogą zdarzać się błędy, a do tego na organizm kobiety, a więc także na jej cykl miesięczny mają wpływ czynniki zewnętrzne, chwilowe osłabienia organizmu, przeziębienia, podróże do miejsc odmiennym klimatem niż ten, w którym na co dzień mieszka.

warto przeczytać:  Pozycja klasyczna, na jeźdźca... Jakie pozycje pomagają zajść w ciąże? Jak się kochać, aby zajść w ciąże?

Jak prowadzić kalendarzyk małżeński?

Jeśli chodzi o samo obliczanie dni płodnych, to należy obserwować swój organizm przez kilka miesięcy i notować jak długo trwają kolejne cykle miesiączkowe. Następnie bierzemy pod uwagę najdłuższy i najkrótszy cykl. Aby wyznaczyć pierwszy dzień płodny należy od najkrótszego cyklu odjąć 20 dni, natomiast chcąc wyznaczyć ostatni dzień płodny, odejmujemy od najdłuższego cyklu 11 dni.

Oczywiście nie można opierać się wyłącznie na tych obliczeniach, gdyż są one bardzo ogólne i nie uwzględniają tego, że każdy organizm może działać trochę inaczej. Kalendarzyk małżeński należy uzupełnić o dodatkowe dane, takie jak temperatura mierzona codziennie o tej samej porze (najlepiej zaraz po przebudzeniu) oraz objawy śluzowe.

termometr

Kalendarzyk małżeński online

Jeśli dalej mamy wątpliwości co do tego jak prowadzić kalendarzyk małżeński, jak liczyć dni płodne, to możemy skorzystać z internetowych kalkulatorów owulacji. Stworzone zostały już także specjalne aplikacje na smartfony, które na podstawie uzupełnianych przez nas informacji obliczają kiedy wypadną nasze dni płodne, a kiedy ryzyko zajścia ciąże jest najmniejsze. Tego typu pomoce mogą nam znacznie ułatwić prowadzenie kalendarza małżeńskiego, ale musimy przy tym pamiętać, że najważniejsze jest baczne przyglądanie się własnemu ciału i regularność w mierzeniu temperatury oraz badanie śluzu.

warto przeczytać:  Pozycja klasyczna, na jeźdźca... Jakie pozycje pomagają zajść w ciąże? Jak się kochać, aby zajść w ciąże?

Wiele osób stosuje te metodę nie tylko po to by zapobiegać ciąży, ale również w celu poczęcia dziecka. Znając bardzo dobrze swój organizm możemy zaplanować bardzo dokładnie to, kiedy chcemy zajść w ciążę i uniknąć tym samym zaskoczenia.

podobne artykuły

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria