Kalibracja alkomatu – na czym polega?

autor Jagoda Nosek
0 komentarz 164 razy czytano

Regularna kalibracja ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego działania alkomatu, a co więcej, przedłuża jego żywotność. Niestety wciąż niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę… Sprawdź, na czym konkretnie polega proces kalibracji? Dowiedz się, gdzie i jak często kalibrować alkomat? Spraw, by twój alkomat służył ci jeszcze przez długie lata…

Kalibracja alkomatu – co to jest?

Kalibracja (nazywana też wzorcowaniem) to czynność serwisowa, polegająca na regulacji alkomatu w celu uzyskania jak najlepszej dokładności pomiarowej tego urządzenia. Do tego procesu używa się specjalistycznych urządzeń – tzw. symulatorów. Kalibracja nie jest łatwym procesem, dlatego powinna być przeprowadzana w odpowiednich warunkach przez przeszkolony personel techniczny. Gdzie można wykonać kalibrację alkomatu? Kalibracja alkomatu to domena serwisu alkomatów lucann.pl, gdzie eksperci przeprowadzają proces wzorcowania w specjalistycznym laboratorium.

Jak wygląda kalibracja alkomatu?

Na czym polega kalibracja alkomatu? Najprościej mówiąc, proces ten polega na podaniu powietrza o określonej zawartości alkoholu do komory pomiarowej alkomatu i regulacji jego wskazań. Jeśli wskazania alkomatu są inne niż rzeczywista zawartość alkoholu w powietrzu, to należy skalibrować alkomat w taki sposób, żeby prezentowane przez niego wyniki były jak najbliższe wartości rzeczywistej. Po takiej kalibracji, alkomat zostaje zaplombowany i oddany klientowi.

alkomaty-kalibracja-alkomatu

Kalibracja alkomatu – co ile?

Jak często powinno się kalibrować alkomat? Podstawowa zasada mówi o tym, że alkomat powinno się skalibrować po wykonaniu określonej przez producenta ilości pomiarów lub po upływie 12 miesięcy. Warto również pamiętać, że alkomaty z sensorem elektrochemicznym zazwyczaj są kalibrowane rzadziej niż te wyposażone w czujnik półprzewodnikowy. Ponadto niektóre urządzenia wyświetlają odpowiednie komunikaty, informujące o tym, że należy wykonać kalibrację alkomatu (najczęściej jest to napis CAL lub SER).

Kiedy jeszcze powinno się skalibrować alkomat? Na pewno wtedy, gdy mamy pewność, że urządzenie wskazuje błędny pomiar. Na przykład, gdy osoba nie wypiła alkoholu, a po przebadaniu wyświetlił się wynik inny niż 0,00‰ i odwrotnie. Także w przypadku, gdy badanie odbyło się tuż po spożyciu alkoholu, ponieważ mogło ono uszkodzić alkomat. Co więcej, alkomat wymaga kalibracji również wtedy, gdy przez długi okres czasu był przechowywany w temperaturach innych niż te podane w instrukcji.

Zabezpieczenie alkomatu przed rozkalibrowaniem

Większość alkomatów można zabezpieczyć przed przedwczesnym rozkalibrowaniem. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad. Najważniejsze, to nie używać alkomatu zaraz po spożyciu alkoholu (minimalny odstęp to 30 minut). Nie powinno się także palić przed wykonywaniem testu. Co więcej, alkomat powinniśmy przechowywać w domu, nie w samochodzie, i używać do niego tylko alkaicznych baterii.

podobne artykuły

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria