Jakie modele biletomatów stacjonarnych oferują ich producenci?

autor Iwona Jakubowska
1 komentarz 257 razy czytano

Coraz więcej spraw możemy załatwić samodzielnie przy pomocy samoobsługowych urządzeń, które umieszczane są w większych, jak i mniejszych miastach. Jednym z bardziej popularnych w Polsce rozwiązań tego typu są stacjonarne biletomaty. Czym są i jakie modele można znaleźć na rynku? Te i inne przydatne informacje znajdziesz poniżej.

Czym są biletomaty i do czego służą?

Biletomaty coraz częściej stanowią obowiązkowy punkt znajdujący się obok przystanków autobusowych, na dworcach, stacjach metra (biletomaty stacjonarne), a także wewnątrz pojazdów komunikacji zbiorowej. Są to samoobsługowe urządzenia elektroniczne, które umożliwiają zakup biletu – zazwyczaj bez dużych kolejek. Dużą zaletą tego rozwiązania jest dostępność przez całą dobę oraz w święta. Ich obsługa jest bardzo łatwa, gdyż pasażer intuicyjnie przeprowadzony jest przez procedurę wyboru języka, rodzaju biletów oraz sposobu płatności. Warto podkreślić, że jest to uzupełnienie sprzedaży stacjonarnej, dlatego brak możliwości zakupu biletu w biletomacie nie zwalnia pasażera z konieczności posiadania go, jednak niektóre miasta przyjęły uchwały, zgodnie z którymi awaria urządzenia pozwala pasażerowi na nieuiszczenie opłaty z przejazd. Warto zapoznać się z tymi aktami.

Jakie funkcje mają najpopularniejsze modele biletomatów stacjonarnych w polskich miastach?

MERA Systemy jest firmą uważaną za lidera w kwestii wprowadzania na rynek nowoczesnych samoobsługowych urządzeń, w tym biletomatów, dlatego skupimy się na modelach tego producenta. Pierwszym z produktów oferowanych przez niego jest BS-09, który przeznaczony jest do sprzedaży biletów papierowych w trybie gotówkowym oraz bezgotówkowym. Umożliwia także odczyt i doładowanie karty elektronicznej MIFARE. Kolejny z modeli – BS-10 oprócz funkcji opisanego wcześniej urządzenia, pozwala także na wyświetlanie reklam na dużym wyświetlaczu wysokiej jakości (opcja). Niezwykle ciekawym modelem jest biletomat BS-201. Przeznaczony jest do sprzedaży biletów w miejscach szczególnie obleganych przez pasażerów. Przyjmuje płatności bezgotówkowe, jak i gotówkowe (ze zwrotem reszty). Jego ogromną zaletą jest możliwość skomunikowania go z systemami car i bike-sharing’u oraz dostęp do informacji miejskiej i pasażerskiej. Kolejnym z biletomatów o podobnej funkcyjności jest model BS-206, który oprócz sprzedaży biletów może stanowić punkt informacji miejskiej. Ostatnim z rozwiązań proponowanych przez MERA Systemy jest biletomat stacjonarny BS-209, który cechuje podobna funkcjonalność co BS-201, różnią i jednak parametrami. Wszystkie z opisanych modeli mogą być ustawione zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Biletomaty stacjonarne polskiej, renomowanej firmy MERA Systemy można znaleźć w wielu polskich miastach, ale i za granicą – m.in. we Włoszech, Niemczech, Bułgarii oraz na Białorusi.

Na jakie aspekty zwracają uwagę producenci biletomatów?

Przed producentami biletomatów stacjonarnych stoi ogromne wyzwanie – muszą sprostać wymaganiom pasażerów, jak i zarządców systemów. Niezwykle ważnymi aspektami, które powinny być brane pod uwagę podczas projektowania urządzenia oraz jego oprogramowania są:

  • definiowanie taryf biletowych w sposób elastyczny,
  • możliwość łatiej zmiany języka biletomatu przez klienta,
  • zdalna obsługa przez zarządców,
  • efektywne układy podtrzymywania zasilania oraz stabilizacji,
  • wysoka odporność na akty wandalizmu,
  • praca w szerokim zakresie temperatur,
  • intuicyjna obsługa,
  • wydajne drukarki,
  • zróżnicowane formy płatności akceptowane przez urządzenie,
  • pojemne kasetki na gotówkę,
  • przyjazności dla osób z niepełnosprawnościami.

podobne artykuły

1 komentarz

Patryk 8 września 2021 - 13:10

Biletomaty są spoko, ale nie podoba mi się, że coraz bardziej zastępują zwykłe kioski. Przykładowo w moim mieście jest ich przy samym dworcu chyba 4. Nie da się już porozmawiać z żywym człowiekiem!

odpowiedz

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria