Toksyczna relacja – po czym poznać, że czas się rozstać?
Często dzieje się tak, że dwoje ludzi, którzy kiedyś bardzo się kochali nagle zaczynają niszczyć sobie wzajemnie życie, mimo że nadal utrzymują iż łączy ich miłość. Niestety, toksyczny związek potrafi doprowadzić naszą psychikę do ruiny. Przekonaj się, że czy relacja, w której obecnie jesteś jest toksyczna.
- Stres i napięcie
- Odrzucenie i osamotnienie
- Publiczne poniżanie i krytyka
- Utrata pewności siebie
- Zamknięcie w sobie
- Wyzwiska
- Niepokój
Stres i napięcie
To główne objawy toksycznego związku. Jeśli żyjesz w nieustannym napięciu, jesteś zestresowana i brak Ci przestrzeni do życia, to znak, że w Twoim związku nie dzieje się dobrze. Koniecznie musisz odzyskać swoje „ja”, zacząć znów być sobą i cieszyć się każdym dniem.
Odrzucenie i osamotnienie
Mimo iż Twój partner zapewnia Cię o dozgonnej miłości, Ty w ogóle tego nie odczuwasz. Bo czy za jego słowami idą czyny? Jeśli negatywnie odpowiedziałaś na to pytanie, sama widzisz, że tak naprawdę Twój wybranek odrzuca waszą relację. Osamotnienie to jeden z objawów toksycznej relacji, kiedy partnerzy żyją obok siebie, jakby za niewidzialną szybą.
Publiczne poniżanie i krytyka
Szykanowanie ze strony partnera jest bardzo bolesne i sprawia, że na pewno zastanawiasz się gdzie zmierza wasz związek i pytasz samą siebie czy warto w nim trwać. Krytyka i poniżanie (także publiczne) świadczą o występowaniu dysfunkcji w relacji. Powinnaś czym prędzej wycofać się z takiego układu.
Utrata pewności siebie
Partnerzy powinni być dla siebie wsparciem, dlatego jeśli jedno czuje, że traci grunt pod nogami, drugie robi wiele, aby wyciągnąć go z dołka. Niestety, w toksycznej relacji wszystko jest powywracane do góry nogami. Najpierw tracisz radość życia, potem przychodzi brak pewności siebie i zalęknienie.
Zamknięcie w sobie
Jeśli nie potrafisz przebić się przez sztywny pancerz Twojego partnera, zastanów się czy tkwienie w takiej relacji w ogóle ma sens. Może się bowiem okazać, że on jest typowym zakochanym w sobie narcyzem, który nie dostrzega świata poza końcem swojego nosa.
Wyzwiska
To już trudna sprawa, gdyż wyzwiska w relacji mogą świadczyć o pojawieniu się wrogości, a nawet skrytej nienawiści. Taka relacja świadczy o tym, że nie możecie wspólnie rozwiązać pojawiających się konfliktów, a przecież związek dwojga ludzi polega na pójściu na kompromis i komunikowaniu swoich odczuć (obrzucanie wyzwiskami partnera świadczy o niedojrzałości relacji).
Niepokój
Jeśli stale w obecności swojego partnera odczuwasz niepokój, boisz się kolejnej kłótni czy nieprzyjemnej wymiany zdań, to następny powód by zakończyć taką relację. Ponadto jeśli stale towarzyszy Ci uczucie zmęczenia w towarzystwie partnera, spada Twoja samoocena i zaczynasz mieć stany lękowe to jasny sygnał, by jak najszybciej się rozstać.
Związek powinien pozytywnie napędzać do życia, a nie dawać poczucie utkwienia w pułapce. Pamiętaj, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Jeśli już daleko zabrnęłaś w tej relacji, porozmawiaj z psychologiem, on na pewno podpowie Ci i omówi z Tobą w jaki sposób wyjść z tego impasu. Nie martw się, kończąc toksyczny związek, dajesz sobie szansę na lepszą przyszłość u boku kogoś innego.
One Comment
Dyta
Boże… Przecież to same oczywistości, jakby mój partner zrobił chociaż jedną z wymienionych rzeczy to by się ze mną pożegnał raz na zawsze!!!!