Jak znaleźć dobrego psychologa? Pomoc psychoterapeuty – kiedy jest potrzebna?

autor Karina Hirsz
0 komentarz 186 razy czytano

Każdy z nas boryka się na co dzień z różnego rodzaju problemami, niektóre z nich są błahe, inne bardzo poważne. Ich nagromadzenie może spowodować, że sprawne funkcjonowanie w otaczającej nas rzeczywistości i wykonywanie codziennych obowiązków stanie się naprawdę trudne. Do tego wiele osób zmaga się z różnego rodzaju traumami. Jeśli czujemy, że życie zaczyna nas przygniatać, warto poszukać pomocy w gabinecie psychologa lub psychoterapeuty.

Jak znaleźć dobrego psychologa lub psychoterapeutę?

Na samym początku warto zaznaczyć, że nie każdy psycholog jest psychoterapeutą oraz nie każdy psychoterapeuta jest psychologiem. Szukając więc pomocy warto zwrócić szczególną uwagę na to, jakie dany specjalista posiada wykształcenie. Ponadto wiele osób prowadzących terapie specjalizuje się w konkretnych zaburzeniach, w związku z tym poszukiwania odpowiedniego specjalisty powinny być konkretnie ukierunkowane. Dzięki temu mamy szansę uniknąć pomyłek, które mogą zniechęcić nas do brania udziału w jakiejkolwiek terapii.

Poszukiwania dobrego psychologa lub psychoterapeuty można rozpocząć od rozmowy z lekarzem rodzinnym, który być może wskaże nam godnego zaufania specjalistę. Warto też popytać wśród przyjaciół lub rodziny, istnieje szansa, że ktoś z bliskich nam osób brał udział w tego typu terapii i potrafi wskazać odpowiednią osobę. Jeśli jednak nie chcemy, by inni dowiedzieli się o naszym problemie, to warto poszukać specjalisty w internecie, psycholog i psychoterapeuta oferuje swoje usługi na www.sprzedajemy.pl.

Kiedy potrzebna jest pomoc psychoterapeuty?

Bez wątpienia na terapię do psychoterapeuty powinny zgłaszać się osoby, których codzienność jest sparaliżowana z powodu silnych objawów nerwicowych lub depresyjnych. Mogą to być lęki, ataki paniki, myśli samobójcze, powracające natrętne myśli i zachowania, a także objawy somatyczne, które z punkty widzenia medycyny są niewytłumaczalne. Do problemów, z którymi możemy sobie poradzić podczas terapii należą także zaburzenia odżywiania.

Warto mieć na uwadze także to, że psychoterapeuta nie musi wcale pomagać nam w rozwiązywaniu problemów, czy leczeniu chorób i zaburzeń. Wiele osób traktuje tego typu terapie jako inwestycję w siebie. Dobry terapeuta może pomóc rozwinąć naszą osobowość.

Psycholog a psychoterapeuta

Jak już wspominaliśmy na początku artykułu, psycholog i psychoterapeuta to nie to samo, choć oboje specjalistów zajmuje się psychiką człowieka. To, do kogo powinniśmy się zgłosić, zależy od rodzaju naszego problemu. W wielu sytuacjach może pomóc nam psycholog, który nie tylko jest stanie zdiagnozować nasz problem, ale również może np. udzielić wsparcia w przypadku nagłego kryzysu związanego chociażby z przemocą domową.

Jeśli jednak zauważamy, że nasz problem trwa od dłuższego czasu, a jego przyczyny leżą w naszej psychice, a nie są wywoływane czynnikami zewnętrznymi, to najlepszym rozwiązaniem będzie psychoterapia. Tego typu terapię może poprowadzić wyłącznie wykwalifikowany psychoterapeuta.

podobne artykuły

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria