Co to jest tabu, przykłady tematów tabu?

autor Alina Majcher
3 komentarze 13,8k razy czytano

Określenie tabu bardzo często pojawia się przy wielu dyskusjach. Najczęściej rozumiemy przez to tematy trudne społecznie, o których zazwyczaj nie powinno się wypowiadać. Jak jednak wygląda pełna definicja tego słowa? Co dziś uznawane jest za tabu?

Tabu – definicja

Według definicji słownikowej „tabu” wywodzi się ze starożytności i kiedyś, przez ludy pierwotne uważne było za zakaz religijny, który nie pozwalał na dotykanie czy nazywanie pewnych przedmiotów, a także wykonywanie określonych czynności. Wszystko, co było objęte tabu, było po prostu zabronione. Jako przenośnia, określa się tym słowem także rzeczy nietykalne i święte. Najczęściej wykorzystuje się je jednak jako słowo oznaczające temat, którego nie powinno się poruszać. Co więcej, tabu może być postrzegane inaczej, w zależności od tego, jaką kulturę weźmie się pod uwagę.

Tabu a kultura

Choć współcześnie tabu nie jest uznawane jako bezwzględny zakaz, nadal ma znaczenie dość negatywne – czegoś nie powinno się robić, mówić, dotykać itd. Co więcej, nie jest to jednolite dla każdego społeczeństwa i kultury. To, co w naszym kraju będzie uznawane za coś normalnego, w innym będzie podlegało tabu. Wiąże się to z pewnymi normami społecznymi, które ukształtowany się przed wiekami i miały one na celu ochronę społeczeństwa przez rzeczami i wydarzeniami uznawanymi za niebezpieczne. Dotykanie tabu miało być zagrożeniem dla istnienia. Każda kultura wykształciła swoje własne tabu, którego uzasadnienie może być bardzo zróżnicowane.

Tabu współcześnie, jako zmowa milczenia

Słowo to ma bardzo szeroką definicję, ale często może być też rozumiane bardzo wąsko, właśnie jako zmowę milczenia. Wiąże się to też z pewną autocenzurą, która zabrania mówić, czy robić pewne rzeczy, ponieważ uznawane są one za złe czy niewłaściwe. Nie mówimy o pewnych sprawach, ponieważ uważamy, że tak jest lepiej, co widać doskonale choćby na przykładzie wychowywania dzieci.

Co może być tematem tabu?

Jako że pojęcie to jest bardzo szerokie, tematem tabu może być praktycznie wszystko. Kiedyś na przykład, nie mówiło się głośno o chorobach psychicznych, jako że uznawano je za wstydliwe i kłopotliwe dla rodziny. Tematem tabu może być także seksualność oraz sprawy rodzinne. Zazwyczaj wychodzi się z założenia, że publiczne pranie brudów jest niewskazane, dlatego też to, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami, to za nimi zostaje i się niczego nie rozpowiada. Niektóre tematy tabu mają swoje uzasadnienie w ochronie zdrowia, a czasem działają jako forma odgrodzenia się od innych. Dla wielu osób tematem tabu są dyskusje polityczne, to ile się zarabia, życie erotyczne, czy nasze doświadczenia życiowe z przeszłości i to niekoniecznie te chwalebne. W niektórych religiach jak judaizm czy islam tabu jest spożywanie wieprzowiny.

Czy tabu w dzisiejszych czasach jeszcze istnieje?

Do dziś można spotkać się z wieloma tematami tabu, jednak współcześnie społeczeństwa coraz bardziej się otwierają na dyskusje, także takie trudne. Wiele będzie jednak zależało od człowieka i jego charakteru, bowiem znajdą się i tacy, dla których „nie ma tematu tabu” i są oni w stanie rozmawiać o wszystkim i w każdych warunkach. To, co dla jednych będzie tabu, dla innych niekoniecznie. Poza tym coraz bardziej zmienia się pogląd społeczeństwa. Widać to między innymi co licznych tematach, o których zaczyna mówić się głośno, głównie dla uświadomienia innych o istniejących problemach. Zaliczają się do tego liczne akcje choćby dotyczące zdrowia fizycznego i psychicznego, a także społeczne nawoływanie do reagowania na przemoc.

podobne artykuły

3 komentarze

Kornela 28 września 2021 - 13:22

Moim zdaniem tematy tabu znacząco utrudniają nam życie… Wiele osób boi się rozmawiać o pieniądzach, polityce czy seksualności, a później tkwią w bańce swoich przekonań, bo nie mają innego punktu widzenia…

odpowiedz
Darek 8 lipca 2022 - 14:53

Aktualnie mam wrażenie, że coraz więcej tematów staje się tabu. Strach wyrazić swoje zdanie na jakikolwiek temat, żeby kogoś przez przypadek nie urazić. Poprawność polityczna zabija możliwości dyskusji i wymiany poglądów.

odpowiedz
Natalia 24 września 2022 - 22:34

Z jednej strony zgadzam się z powyższym kometarzem: jest coraz więcej tematów tabu: ile ludzi na świecie tyle takich tematów mogłoby się pojawić, lecz z drugiej strony „tabu” stało się słowem, które jest nadużywane w mediach społecznościowych. Sformułowanie w tytule np. artykulu: „…. tematem tabu” miałoby sugerować że bedzie wnosiło jakąś jakość, co będzie w stanie zmienić naszą świadomość zbiorową… lecz niejednokrotnie spotykam się z tym, że jest to kolejna fraza, która ma jedynie przyciągnąć naszą uwagę na nieznaczacą aferkę.

odpowiedz

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria