Jakie buty do garnituru? Jak dobrze dobrać buty męskie do koloru garnituru i okazji?

autor Hela Szymek
0 komentarz 327 razy czytano

Dobór butów do garnituru nie dla każdego jest łatwy. Ale jeśli zagłębić się nieco w temat, okaże się, że zasady rządzące kompozycją kolorystyczną obuwia i garnituru wcale nie są bardzo skomplikowane.

Od czego zależy dobór butów?

Pierwsze pytanie, na jakie powinniśmy sobie dla porządku (i świętego spokoju) odpowiedzieć, brzmi: „Od czego właściwie zależy, jakie powinniśmy ubrać buty?”. Innymi słowy, jakimi powinniśmy się kierować kryteriami? Co sprawia, że w jednych okolicznościach dana para butów się dobrze sprawdza, a w innych tej samej parze mówimy zdecydowane „nie”?

To zagadnienie wcale nie jest jakoś przesadnie skomplikowane. Wystarczy, że rzucicie okiem na tytuł tego artykułu (co już zresztą zrobiliście) i już będziecie wiedzieć, że buty wybiera się ze względu na kolor garnituru i na to, z jakiej właściwie okazji wkładamy je na nogi. Czy tak to właśnie działa? Po części. Te wszystkie elementy są ze sobą ściśle powiązane. Powiedzmy może raczej, że to okazja wskazuje nam, jakiego koloru garnitur powinniśmy włożyć, a pod kolor garnituru wybieramy buty.

Oczywiście ważne jest, by z bogatego i różnorodnego zbioru dostępnych na rynku typów butów (które mamy możliwość przejrzeć na przykład na www.domodi.pl/buty/buty-meskie), wybrać te bardziej eleganckie. Jasna sprawa, że trampki czy sandały byłyby mocnym nietaktem (lub wyrazem ekscentryczności). Do garnituru wybieramy więc oksfordy, brogsy, derby, lotniki i inne podobne obuwie. To teraz wreszcie zastanówmy się, jak to jest z tym kolorystycznym doborem.

Jakie buty wybrać do czarnego garnituru?

Czarny garnitur najlepsze wrażenie robi w sztucznym świetle, z tego powodu ubieramy go na okazje takie jak bale, gale, bankiety i inne imprezy wieczorowe. Niektórzy wprawdzie uważają, że taki strój jest dobry na każdą okazję, ale to nie tak. A jakie buty zakładamy do takiego garnituru? Czarne, po prostu. Czarne buty do czarnego garnituru. Nie sposób się pomylić. Przy klasycznej, eleganckiej czerni nie powinno się za bardzo kombinować, bo łatwo zaburzyć ogólny estetyczny efekt.

szykowne buty

Jakie buty do szarego garnituru?

Szary garnitur słabo sprawdza się podczas doniosłych uroczystości, bo jest… szary. Nie rzuca się w oczy i po prostu nie ma takiej siły przebicia jak intensywna czerń. Za to jako strój do biura jest jak najbardziej godny polecenia. A buty? Jakie buty do tego? To już zależy od tego, jaki konkretnie odcień szarości ma garnitur.

Brązowe obuwie dobrze komponuje się jedynie z jasnymi odcieniami. Jeśli więc nie jesteśmy na 100% przekonani, gdzie na skali szarości plasuje się nasz garnitur, bezpieczniej będzie założyć czarne buty – one dobrze wyglądają w połączeniu zarówno z jaśniejszymi jak i ciemniejszymi odcieniami.

Jakie buty do garnituru granatowego?

Garnitury granatowe uważa się za bardziej uniwersalne. A skoro pasują na różne okazje, to również z doborem kolorystycznym butów możemy bardziej zaszaleć. Jeśli ubieramy się elegancko z powodu jakiejś bardziej formalnej okazji, to oczywiście jak najbardziej wskazane będą czarne buty, ale jeśli będzie mniej oficjalnie i chcemy nadać swojej stylizacji nieco luzu, możemy zdecydować się na buty ciemnobrązowe, bordowe czy mahoniowe.

podobne artykuły

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria