Jak wspierać swój rozwój, aby być spełnionym i szczęśliwym?

autor Alina Majcher
0 komentarz 224 razy czytano

Człowiek uczy się przez całe życie i nauka ta nie kończy się wraz ze szkołą i uzyskanym tytułem. Rozwój to ważna część naszego życia. Wpływa na naszą samoocenę i pozwala nam stać się lepszymi zarówno na gruncie osobistym, jak i zawodowym. Dlatego warto o to zadbać, by móc się cieszyć tym, co nas otacza, zacząć odkrywać nowe rzeczy i mój realizować swoje pasje i marzenia. W jaki sposób można wspierać swój rozwój?

Jak zacząć wspierać swój rozwój?

W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, czego właściwie chcemy, jakie mamy oczekiwania, marzenia, cele i pragnienia. Nic nie zrobi się samo i trzeba po to sięgnąć, zacząć działać, a możliwości mamy naprawdę wiele. Nie od razu też Rzym zbudowano, dlatego rozwój to długotrwały proces, do którego dochodzi się powoli, ale konsekwentnie zbierając doświadczenie, zarówno na podstawie swoich sukcesów, jak i porażek. Będąc otwartym na zmiany i naukę z pewnością da się wiele osiągnąć.

Literatura wspierająca rozwój

Zdecydowanie czytanie książek wspiera rozwój, w jaki sposób zobacz na https://zapytajpremiera.pl. Jest to pewną oczywistością, szczególnie zwracając uwagę na to, że na rynku literackim nie brakuje poradników najróżniejszego typu. Można więc znaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań i jednocześnie przejść przez trudy nauki niemal będąc prowadzonym za rękę. Oczywiście ta forma rozwojowa będzie wymagała od nas cierpliwości, wytrwałości oraz dokładnego określenia naszych celów. Książek, po które można sięgnąć, jest wiele i dotykają najróżniejszych sfer życia osobistego i zawodowego, pomagają, wspierają, doradzają – jednak to od nas będzie zależało, jak wykorzystamy wiedzę w ten sposób zdobytą.

Szkolenia dla rozwoju osobistego i zawodowego

Szkolenia rozwojowe cieszą się dużą popularnością już od lat, co więcej rynek tych usług wciąż się powiększa. Początkowo skupiano się na poszerzeniu kwalifikacji zawodowych – można więc osiągnąć sukces i zwiększyć swoją atrakcyjność na rynku pracy w dość prosty sposób. Oczywiście szkolenia nie ograniczają się tylko do tego, ponieważ można rozwijać się także na wielu innych polach – emocjonalnym i budującym naszą pewność siebie. Osobiste szczęście to także to, w jaki sposób patrzymy na siebie, ludzi wokół nas i siebie, jak się w tym odnajdujemy i w czym odczuwamy przyjemność. Szkolenie w zakresie praktycznych zawodowych umiejętności nic nie da, jeżeli brakuje nam pasji i chęci, a w naszym życiu dominuje strach i niepewność.

Nauka na przykładzie innych

Cechą wspólną literatury i szkoleń jest to, że najczęściej uczymy się na przykładzie innych. Możliwości poznawania cudzych doświadczeń są jednak większe. Warto więc obserwować ludzi, zwłaszcza tych, którzy osiągnęli sukces w wybranym obszarze życia i przeanalizować ich drogę. Patrząc na efekty, może wydawać się, że wszystko przychodzi ot tak po prostu, a prawda może być zupełnie inna – wiedza o sukcesach i porażkach innych, będzie dobrą lekcją dla nas. Skoro pomimo trudności komuś się udało dojść do celu, to dlaczego mnie miałoby się nie udać? Tutaj często wymienia się też wsparcie coacha – trenera rozwojowego, który może pomóc rozwinąć nasze horyzonty. Oczywiście pomoc ta nie jest konieczna, ale może się przydać.

Rozwój a szczęście i poczucie spełnienia

Własny rozwój daje mam szerokie możliwości, ale pod warunkiem, że właściwie do tego podejdziemy. Życie byłoby szare i nieciekawe, gdybyśmy żyli w marazmie dnia codziennego i bez żadnego celu i pomysłu. Jeżeli odpowiednio rozwiniemy nasz pomysł i będziemy wytrwale dążyć przed siebie, z czasem zaczniemy dostrzegać pojawiające się zmiany, które przyniosą nam satysfakcję. Sami jesteśmy odpowiedzialni za swój rozwój i pojawiające się postępy. To, kim jesteśmy i kim będziemy, jest zależne od nas i tego, jaką drogę wybierzemy, jakie działania podejmiemy i jak zdefiniujemy kreację własnego życia.

podobne artykuły

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria