Własny biznes kiedy wychowujesz małe dziecko – przepisy, wsparcie

autor Alina Majcher
0 komentarz 257 razy czytano

Wiele młodych mama pragnie pogodzić macierzyństwo z pracą i decyduje się na założenie własnego biznesu. Nie jest to zadanie łatwe, ale jak najbardziej możliwe. Polskie prawo daje nam pod tym względem wiele możliwości, choć są też i pewne ograniczenia. Na co mogą liczyć biznesmamy?

Czy da się pogodzić macierzyństwo z pracą?

Dylemat dotyczący pogodzenia macierzyństwa z pracą jest często spotykany wśród młodych mam, które jednocześnie chcą poświęcić się dziecku i jego opiece oraz rozwijać swoją karierę. Pójście do pracy, gdy wychowuje się małe dziecko, jest trudną decyzją, dlatego często myśli się nad założeniem własnej działalności gospodarczej, którą można byłoby prowadzić w domu i z dzieckiem na kolanach. Jest to jak najbardziej możliwe i wiele kobiet właśnie w ten sposób działa i możesz zrobić to także ty. Kiedy zakładasz własny biznes, skorzystaj z sugestii i wskazówek na https://subasta.pl, które mogą być przydatne w momencie, gdy planujemy rozwinąć się właśnie w kierunku samozatrudnienia.

Urlop macierzyński a własny biznes – jakie przepisy prawa?

Jesteś na urlopie macierzyńskim i otrzymujesz zasiłek macierzyński, przy czym zastanawiasz się, czy możesz prowadzić firmę? W przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej nie ma czegoś takiego jak urlop macierzyński, istnieje za to nadal prawo do pobierania zasiłku. Sama też decydujesz, ile czasu spędzisz przy pracy, a ile poświęcisz maluchowi. Oczywiście będzie tutaj konieczne opłacanie obowiązkowych składek zdrowotnych do ZUS-u. Biznesmama jest jednak zwolniona z odprowadzania składek emerytalnych i rentowych, jeżeli chce prowadzić działalność w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego, choć może przystąpić do tego dobrowolnie.

Mając pracę na etacie i będąc w trakcie urlopu macierzyńskiego, także możliwe jest podjęcie pracy związanej z własną działalnością. Etat i biznes nie wstrzymują zasiłku macierzyńskiego i prawo gwarantuje matkom możliwość podjęcia pracy zarobkowej. Można więc założyć własną działalność lub podjąć pracę w firmie, ale w wymiarze nie większym niż pół etatu. Oczywiście chcąc to zrobić, musisz złożyć odpowiedni wniosek do pracodawcy. Praca w domu z własnym biznesem daje jednak więcej możliwości, le mając etat i chcąc prowadzić własny biznes, trzeba poinformować o tym pracodawcę.

Kobieta przy komputerze

Czy można pracować na urlopie wychowawczym?

O ile urlop macierzyński daje nam więcej swobody i pod wieloma względami można podjąć się pracy zarobkowej czy to u swojego pracodawcy, czy innego (na różnych umowach), a także zająć się własnym biznesem, w przypadku urlopu wychowawczego mamy już do czynienia innymi przepisami prawa. Co do zasady podejmowanie pracy w jego czasie jest zakazane, istnieje jednak pewien mały wyjątek. Pracę można podjąć wówczas, gdy nie wyklucza ona sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. W tym przypadku może być więc bardziej mowa nie o pracy, a o dorabianiu właśnie – pracować można więc w domu i o dowolnej porze i na własnych warunkach.

Jaki biznes dla młodej mamy?

Młode mamy będące na urlopie macierzyńskim często nie chcą całkowicie rezygnować z pracy lub też planują po prostu w tym czasie dorobić. Jeżeli chcesz zapewnić sobie dodatkowy zarobek, możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w domu nie brakuje. Młode mamy mogą z powodzeniem działać w internecie – prowadzić własny blog, tworzyć i sprzedawać rękodzieła, zająć się pisaniem tekstów na zamówienie czy tworzeniem prac graficznych. Możesz też zdecydować się na opiekę nad innymi dziećmi czy też prowadzić korepetycję dla uczniów. Warto więc zastanowić się nad swoimi umiejętnościami i tym, jak je wykorzystać. Zanim jednak zdecydujesz podjąć się dodatkowej pracy zarobkowej, poznaj dokładnie przepisy prawa, by później nie mieć z tego tytułu kłopotów.

podobne artykuły

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria