Co to jest cafeteria, przykłady cafeterii?

autor Alina Majcher
1 komentarz 790 razy czytano

Cafeteria to dość popularne słowo, choć pewnie mało kto wie, co ono właściwie oznacza teraz, jak i co oznaczało kiedyś. Warto sprawdzić, co się kryje pod tym pojęciem i w jakim kontekście obecnie najczęściej może ją spotkać.

Cafeteria – znaczenie słowa

Cafeteria, albo też inaczej kafeteria, to po prostu słowo, jakim kiedyś określało się lokale gastronomiczne, które cechowały się bardzo szczególną specjalnością. Jak łatwo można wywnioskować, po przedrostku „cafe”, miało to związek z kawą, ale nie tylko. Serwowano różne rodzaje napoi i przekąsek. Można było więc z powodzeniem udać się do takiego lokalu, usiąść przy wybranym stoliku, a także zjeść coś smacznego i słodkiego. Innymi słowy, była to mała samoobsługowa restauracja.

Czym dzisiaj jest cafeteria?

Słowo to współcześnie nie jest już używane jako określenie lokalu gastronomicznego. Obecnie używamy innych pojęć, jak kawiarnia, ciastkarnia itp. Są to miejsca, które spełniają te same funkcje co kiedyś cafeteria, jednak nazwa się zmieniła. Nadal przecież można pójść do lokalu ze słodkimi przekąskami, napić się pysznej kawy czy zjeść kawałek ciasta. Takie przestrzenie barowe wciąż więc istnieją. Są to po prostu placówki gastronomiczne, gdzie nie ma obsługi stolików, a każdy sam dokonuje zamówień osobiście. Często zalicza się do nich zarówno kawiarnie, restauracje, jak i stołówki i bary. Klienci sami wybierają, co chcą zjeść, spośród wielu dostępnych produktów, kładąc je na tacy

W jakim kontekście dziś używa się słowa kafeteria?

Słowo to nie jest zbyt popularne, jednak jak widać po nazwie serwisu, wciąż może być użyteczne. Chodzi tutaj jednak o coś zupełnie innego. Idąc do kawiarni czy innego lokalu, najczęściej zależało nam nie tylko na napiciu się i zjedzeniu czegoś smacznego, ale i na towarzystwie. Takie lokale były popularne przede wszystkim jako miejsce spotkań i rozmów. Dlatego dziś mianem „cafeterii” można uznać przestrzeń, niekoniecznie bar czy restaurację, gdzie można się spotkać, porozmawiać i spędzić miło czas w doborowym towarzystwie.

Inne znaczenie słowa cafeteria

Z ciekawostek warto przyjrzeć się też innemu znaczeniu słowa „cafeteria”, a właściwie to „kafeteria”. Obecnie używa się tego określenia także w kontekście badań społecznych, a konkretnie dotyczy to tworzenia listy pytań zamkniętych lub półotwartych, mających na celu sprawdzenie oceny danego zagadnienia przez grupę ludzi. Można w takich kwestionariuszach wskazywać jedną lub więcej odpowiedzi, w zależności od formy. Obecnie najczęściej korzysta się przy tym z kafeterii zwanej skalą Likerta, która zaliczana jest do jednej z popularniejszych metodologii badań społecznych, obejmująca pięciostopniową skalę porządkową. Wykorzystuje się ją często przy różnych ankietach i wywiadach. Co na zasadzie jak bardzo zgadzamy się z danym stwierdzeniem: „zdecydowanie tak”, „tak”, „nie wiem”, „nie” i „zdecydowanie nie”. Z pewnością każdy z nas choć raz spotkał się z takim kwestionariuszem.

podobne artykuły

1 komentarz

atena 1 marca 2022 - 15:27

Bardzo ciekawe spojrzenie. W sumie kafeteria to dla mnie faktycznie bardziej miejsce spotkań niż kawiarnia. Ale to pewnie każdy ma zupełnie inne podejście do tematu. W każdym razie – takie spostrzeżenia są dobrym tematem do rozmów.

odpowiedz

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria