Jak wszywka alkoholowa pomaga w leczeniu choroby alkoholowej?

autor Ewelina Liszka
0 komentarz 693 razy czytano

Wszywka alkoholowa jest jednym ze sposobów na podjęcie walki z leczeniem alkoholizmu. Jednak podawanie tego leku może budzić wiele wątpliwości, dlatego postaramy się wyjaśnić, jak działa esperal oraz jakie są wady i zalety jego stosowania.

Co to jest wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa jest to lek stosowany podskórnie, który zawiera środek o nazwie esperal, znany również pod nazwą disulfiram. Esperal blokuje enzym, który bierze udział w rozkładzie alkoholu w wątrobie, co prowadzi do gromadzenia się w organizmie aldehydu octowego. Konsekwencją tego jest wywołanie niepożądanych objawów, które w skrajnych przypadkach mogą zagrażać życiu.

Jak działa esperal?

Jak już zostało to wspomniane, wszywka alkoholowa uniemożliwia przeprowadzenie prawidłowego metabolizmu alkoholu. Przez to pacjent, który zdecydował się na ten rodzaj kuracji farmakologicznej, po zażyciu alkoholu może odczuwać takie objawy jak nudności i wymioty, duszności oraz bóle lub zawroty głowy, czyli reakcje typowe na „kacu”, których odczuwanie jest jednak zwielokrotnione. Ponadto połączenie esperalu z alkoholem może powodować kołatanie serca, zaczerwienienie twarzy, nadciśnienie, nasilony lęk. Powyższe dolegliwości mogą trwać nawet do 10 godzin.

Dlatego mówi się, że esperal działa jak „straszak” – ze względu na świadomość efektów gromadzenia się aldehydu octowego pacjent ma odczuwać wstręt przed sięgnięciem po alkohol. Co więcej, jeśli raz spróbuje połączyć wszywkę z wysokoprocentowymi trunkami, szybko zacznie odczuwać powyższe dolegliwości, co sprawia, że więcej już po nie sięgnie po „kieliszek”. Przy czym należy pamiętać, że zabieg podawania wszywki alkoholowej powinien zostać przeprowadzony przez doświadczonych chirurgów, pracujących m.in. w takich ośrodkach jak http://superwszywka.pl/, które specjalizują się w farmakologicznym leczeniu alkoholizmu.

Wady i zalety wszywki alkoholowej

Jak pisaliśmy na początku, podawanie esperalu budzi wiele kontrowersji. Zacznijmy jednak od zalet takiej terapii. Zauważono, że wszywka alkoholowa w wielu przypadkach pomaga osobom cierpiącym na to uzależnienie już od kilku lat. Mówi się, że esperal sprzyja wychodzeniu z nałogu, szczególnie jeśli połączy się to z typową terapią odwykową. Ze względu na objawy będące skutkiem połączenia leku z alkoholem, pacjent od razu musi skończyć z tym uzależnieniem, w innym wypadku jego życie może być zagrożone.

I z tego ostatniego względu najczęściej występują wątpliwości, co do etycznej strony implementacji wszywki alkoholowej. Niektórzy terapeuci uważają, że świadome narażanie pacjentów na problemy ze zdrowiem jest niemoralne. Ponadto podkreśla się, że bez dodatkowej terapii psychologicznej, skuteczność esperalu może być tymczasowa. Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest połączenie obu tych kuracji, co może dać najlepsze efekty.

Przebieg zabiegu

Aby przystąpić do zabiegu, należy zachować minimum 24-godzinną abstynencję alkoholową – inaczej wspomniane wcześniej, nieprzyjemne objawy mogą się pojawić po wszyciu leku, ponieważ w organizmie wciąż krążą „procenty”.

Sam zabieg trwa ok. 30 min i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Chirurg delikatne nacina skórę, najczęściej pod łopatką lub na pośladku i pod nią umieszcza lek. Następnie pacjent jest zszywany i jeśli wybrał szwy rozpuszczalne, nie musi ponownie wybierać się na wizytę celem ich usunięcia. Zwykle esperal działa przez ok. 12 miesięcy od momentu zaszycia.

podobne artykuły

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria