Popularne programy do szyfrowania – co i kiedy wybrać?

autor Paula Roztocka
0 komentarz 281 razy czytano

Coraz więcej osób przywiązuje wagę do ochrony danych na komputerze. Dotyczy to tak samo zwykłych użytkowników Internetu, jak i firm, które gromadzą mnóstwo informacji. Zaszyfrować można zarówno pojedyncze pliki, jak i całe foldery. Można je również przenieść na dysk zewnętrzny, gdzie również będą zabezpieczone hasłem. Z jakich więc programów do szyfrowania warto skorzystać?

Specfile

Program do szyfrowania danych powinien być przede wszystkim prosty w użyciu. Nikt nie musi się znać na zabezpieczaniu plików i folderów, warto więc korzystać z tak prostych aplikacji jak Specfile. Co trzeba zrobić, żeby ochronić swoje dokumenty przy jej wykorzystaniu? Najpierw aplikację należy ściągnąć na swoje urządzenie. Program do szyfrowania możesz pobrać ze specfile.pl, na użytek domowy jest on darmowy. Wystarczy go zainstalować i właściwie od razu można nim zabezpieczyć pliki i foldery. Należy prawym przyciskiem myszy kliknąć wybrany dokument i wybrać opcję „Szyfruj/deszyfruj”. Pliki zostaną błyskawicznie zabezpieczone wskazanym hasłem. Warto dodać, że program dostępny jest w polskiej wersji językowej.

VeraCrypt

To jeden z bardziej znanych programów do szyfrowania, wyprzedził popularnością poprzednika, którym był TrueCrypt. Dzięki tej aplikacji można zabezpieczyć całe dyski, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. To przydatne rozwiązanie dla firm, które mają wiele giga danych do zaszyfrowania. Zaszyfrować można również poszczególne partycje, możliwe jest także stworzenie dysku wirtualnego.

BoxCryptor

BoxCryptor to program bezpłatny z wyłączeniem zastosowań komercyjnych. Dostępny jest w angielskiej wersji językowej na systemy Windows, iOS, Android i Blackberry OS. Jest to aplikacja bardzo prosta w obsłudze, mimo zagranicznej wersji. Dzięki niej można szyfrować dane z dysków oraz popularnych chmur. Zabezpieczyć da się także pliki i foldery na takich nośnikach jak karta pamięci czy pendrive.

WinMend Folder Hidden

WinMend Folder Hidden to bardzo prosty w obsłudze program. Jest on bezpłatny i posiada polską wersję językową. Dostępny jest jedynie na systemach Windows. Program zabezpiecza dane z dysków twardych i nośników zewnętrznych. Co ciekawe, dzięki niemu można ukryć różne pliki i foldery na komputerze w krótkim czasie. Nie znajdzie ich nikt, chyba że właśnie przez ten program. Z tego względu już na samym początku należy ustalić silne hasło dostępu.

AxCrypt

AxCrypt to kolejny program do szyfrowania danych. Jest intuicyjny w obsłudze i ma bezpłatną licencję. Sprawdza się na systemach operacyjnych Windows. AxCrypt może być użyty od razu po instalacji. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy i pojawi się menu kontekstowe, w którym wystarczy wybrać opcję „Encrypt”. Co ważne, dzięki tej aplikacji można zaszyfrować konkretne pliki na określony czas. Oznacza to, że po jego upływie dane zostaną odszyfrowane, nawet jeśli na komputerze nie będzie już śladu po użytkowaniu programu zabezpieczającego AxCrypt.

Jak widać, istnieje sporo programów do szyfrowania, oferujących wiele opcji. A czy Wy znacie jeszcze inne tego typu aplikacje? Koniecznie dajcie nam znać, z czego korzystacie!

podobne artykuły

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria