Jak wybrać przewoźnika do transportu drogowego?

autor Oliwia Jawor
0 komentarz 182 razy czytano

Wybór odpowiedniego przewoźnika daje gwarancję terminowego i niezawodnego transportu towarów i osób. Czy kierować się w wyborze przewoźnika drogowego?

Czym jest transport drogowy?

Pod pojęciem transportu drogowego należy rozumieć świadczenie usług przewozu osób lub towarów w ramach funkcjonowania zarejestrowanej działalności gospodarczej. W Polsce istnieje szeroko rozwinięta sieć firm transportowych oferujących krajowy i międzynarodowy transport drogowy, masowy przewóz dóbr oraz osób jest istotnym działem gospodarki. Rozległa sieć firm spedycyjnych stworzyła ogromną infrastrukturę przewozową, a konkurencja na rynku pozwala dopasować usługi przewozowe do indywidualnych potrzeb.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru przewoźnika?

Branża przewozowa pełna jest przedsiębiorstw, które działają w obszarze transportu drogowego, a wybór odpowiedniego przewoźnika jest gwarancją bezpieczeństwa, terminowości i niezawodności. Profesjonalny transport drogowy oferuje fracht.pl, to jedna z firm działających w tym obszarze, jej celem jest sprawne i szybkie dostarczanie przesyłek.

Podejmując decyzję o wyborze przewoźnika trzeba zwrócić uwagę na stan techniczny pojazdów, ważne aby firma dysponowała regularnie odnawianym taborem. Warto sprawdzić czy ewentualne naprawy samochodów są wykonywane w autoryzowanych warsztatach, pojazdy poddawane są okresowej kontroli. W Polsce średni wiek pojazdów realizujących przewóz wynosi więcej niż 5 lat, jednak dobrze jeżeli transport drogowy odbywa się przy użyciu nowszych samochodów.

Nowoczesne wyposażenie, wysokiej jakości sprzęt telekomunikacyjny i telematyczny jak komputery pokładowe, skanery dokumentów pozwalają udzielić klientowi szczegółowych informacji na temat aktualnego stanu przewozu. Dużym udogodnieniem dla zlecającego przewóz jest możliwość poglądu położenia samochodu na wirtualnej mapie.

Nie bez znaczenia jest doświadczenie i profesjonalizm kierowców, wyszkolenie w zakresie techniki jazdy, co przekłada się na bezpieczne i terminowe dostarczenie ładunku. Warto zwrócić uwagę na poziom kontaktu przedstawicieli firmy z klientem, ważne aby udzielali odpowiedzi na wszystkie pytania i wątpliwości.

Prawne wymogi wobec firmy transportowej

Regulacje prawne dotyczące transportu drogowego zawarte są w przepisach ustawy o transporcie drogowym. Przewóz towarów obwarowany jest wieloma zasadami, warto pamiętać, że firma spedycyjna musi spełniać rygorystyczne wymogi.

Nieprzestrzeganie przepisów w tej dziedzinie związane jest z wysokimi karami, co ma pomóc w eliminacji nadużyć i nieuczciwych praktyk w branży transportowej. Za brak licencji lub zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego grozi grzywna do 12 000 zł. Modyfikowanie lub fałszowanie ewidencji czasu pracy to kara w wysokości 8 000 zł. Za przekroczenie masy całkowitej załadunku towaru właściciel firmy musi zapłacić od 500 zł do 10 000 zł.

podobne artykuły

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria