Wydarzenia w Holandii, festiwale, wystawy – na co warto się wybrać?

autor Alina Majcher
0 komentarz 249 razy czytano

Holandia to popularne miejsce emigracji, także wśród polaków. Najczęściej wyjeżdża się tam sezonowo w ramach pracy, ale istnieje spora grupa rodaków, która mieszka tam już dłuższy czas. To sprawia, że zaczyna się żyć życiem Holandii i szuka się w niej miejsca dla siebie także, jeżeli chodzi o spędzanie wolnego czasu oraz udział w różnego typu wydarzeniach, jak festiwale, koncerty czy wystawy. Co warto zobaczyć w Holandii?

Na co warto się wybrać w Holandii?

Holandia to kraj, w którym, jak w każdym innym wiele się dzieje, organizowane są liczne festiwale, spotkania, wystawy, koncerty, czyli wszystko to, co doskonale znamy w Polsce. Jeżeli dłużej przebywamy w tym kraju, warta jest zainteresować się kwestiami kulturalnymi, a by móc też, poza pracą, miło spędzić czas. Okoliczności tych wbrew pozorom jest dużo i w kalendarzu cyklicznie się one zmieniają. Warto jest więc orientować się na bieżąco i pomóc może w tym internet, wydarzenia w Holandii, festiwale i wystawy znajdziesz na www.GlosPolski.nl. Jest to jeden z portali, stworzonych dla Polaków mieszkających w kraju wiatraków i tulipanów, by mieli oni stały dostęp do informacji ważnych dla kraju, jak i dla nich samych.

Na co jednak warto się wybrać w Holandii? Nie da się wymienić wszystkich wydarzeń, można jednak przytoczyć kilka ciekawych przykładów.

Gdzie na koncert w Holandii?

Koncertów w Holandii nie brakuje i takie zdarzenia są stosunkowo częste. Patrząc na kalendarz listopadowy, można łatwo się zorientować, gdzie i kiedy warto być. Niedługo, bo 16 listopada organizowany będzie koncert rockowy w Rotterdamie, kapel Farben Lehre i The Analog w klubie Baroeg. Ciekawym wydarzeniem będzie także koncert z muzyką Hansa Zimmera, znanego twórcy muzyki filmowej, do takich dzieł jak Piraci z Karaibów, Gladiator czy trylogia Batmana. Koncert będzie miał miejsce 11 listopada w Amsterdamie.

Nie można zapomnieć także o polskim akcencie! Dość regularnie organizowane są koncerty polskich wokalistów specjalnie dla Polonii w Holandii. Warto śledzić, czy gdzieś nie będzie taki organizowany.

Na jaki festiwal warto się wybrać w Holandii?

Dla miłośników kultury nie zabraknie także licznych kulturalnych festiwali. Ciekawym wyborem może być Festival GLOW w Eindhoven, który jest wystawą świetlną, na której prezentują się artyści z całego świata. Podobnie jest w przypadku Amsterdamu, gdzie organizowany jest co roku Light Festival.

W Rotterdamie dość regularnie organizowane są Dni Portu, gdzie można zapoznać się nie tylko z historią miasta, ale i wziąć udział w licznych atrakcjach przygotowanych dla mieszkańców. W te dni, ponieważ najczęściej jest to impreza weekendowa i każdy, kto chce może odwiedzić port i stocznie, które są otwierane dla każdego, a jeżeli nie interesuje nas technika, do wyboru są jeszcze pokazy żeglarskie.

Ciekawym wydarzeniem jest także organizowany w Holandii… Oktoberfest, czyli niemieckie święto piwa. Nie trzeba wyjeżdżać z kraju, by móc uczestniczyć w takim wydarzeniu! Alternatywą jest także Amsterdamski Festiwal Piwa. Pozostając przy temacie jedzenia (i picia), warto też wspomnieć o Światowym Festiwalu Żywności w Rotterdamie.

Nie można też zapomnieć o Polakach – dość regularnie organizowane są pokazy filmowe filmów polskich.

Jakie wystawy warto obejrzeć?

Nie można zapomnieć, że Holandia obfituje także z liczne muzea, a także cyklicznie organizowane wystawy miejskie. Wyżej wspomniany został już Festival GLOW, ale nie jest on jedyny. Jaki czas temu organizowana była nowa wystawa wojskowa w Muzeum Designu w Den Bosh, gdzie głównym tematem była historia III Rzeszy, co wzbudziło duże kontrowersje.

Z mniej kontrowersyjnych wydarzeń, w Holandii, a konkretnie w Delft, można podziwiać wystawę tradycyjnej holenderskiej porcelany. Dla miłośników sztuki, jakiś czas temu organizowana była wystawa pod tytułem „Wszystkie prace Rembrandta”.

podobne artykuły

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria