Sieci i przyłącza kanalizacyjne, wodociągowe… co musisz wiedzieć, kiedy budujesz dom?

autor Hela Szymek
1 komentarz 247 razy czytano

Na czym polega budowa przyłączy kanalizacyjnych i wodociągowych? Jakie formalności muszą zostać spełnione? Czy to kosztowne przedsięwzięcie? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule!

Jakie formalności przy budowie przyłączy kanalizacyjnych i wodociągowych?

Aby wykonać przyłączenie do wodociągu lub kanalizacji, trzeba spełnić szereg formalności. Na początek w miejscowym zakładzie wodociągowym lub kanalizacyjnym należy złożyć wniosek o wydanie warunków technicznych zaopatrzenia w wodę, lub odprowadzania ścieków. Na wydanie tych warunków zakład ma 21 dni.

Następnie należy u projektanta z odpowiednimi uprawnieniami zamówić wykonanie projektów przyłączy. Projekty te muszą zostać uzgodnione pod względem lokalizacji w Zespole Uzgodnień Dokumentacji Projektowej. Trzy egzemplarze projektów są potrzebne do uzgodnienia pod względem technicznym. Powinny do nich być dołączone dokumenty potwierdzające własność terenu i – jeżeli będzie taka potrzeba – zgody właścicieli nieruchomości leżących na trasie przebiegu przyłączy. Zakład na uzgodnienie tych projektów ma 30 dni.

Jak znaleźć wykonawcę przyłączy?

Teraz przychodzi pora na zatrudnienie wykonawcy przyłączy. Można zlecić pracę miejscowej spółce wodno-kanalizacyjnej. Można jednak, zamiast tego, samemu wybrać i zatrudnić projektanta i wykonawcę (na przykład sieci wodociągowe realizuje www.czystyzysk.com.pl). Na kilka dni przed rozpoczęciem prac, trzeba zgłosić je w zakładzie i dołączyć dane wykonawcy i kierownika budowy, a także podpisać umowę o pełnienie nadzoru nad budową przyłączy. Przed zasypaniem przyłącza, przedstawiciel zakładu przeprowadzi kontrolę, a po zakończeniu prac dokona odbioru technicznego.

Uprawniony geodeta powinien wykonać geodezyjną inwentaryzację powykonawczą. Zakład zamontuje na przyłączu wodociągowym główny wodomierz. Teraz pozostanie już tylko podpisać umowy o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków.

Jakie są koszty wykonania przyłączy kanalizacyjnych i wodociągowych?

Oczywiście cały ten proces nie obejdzie się bez kosztów. Trzeba zapłacić za wydanie warunków przyłączenia, wykonanie projektów, wszystkie uzgodnienia, a także za samo wybudowanie przyłączy i ich odbiory, prace geodezyjne i próby techniczne. Ostateczny koszt jest zależny od warunków terenowych, długości przyłącza i rynkowych cen stosowanych w danej miejscowości.

Cena zależy też od tego, komu zostanie te praca zlecona. Przy samodzielnym wyborze projektanta i wykonawcy możemy na ogół liczyć na niższe koszty niż przy zdaniu się na miejscową spółkę wodno-kanalizacyjną.

W poniższej tabeli zebraliśmy informacje dotyczące kosztów wykonania projektu przyłącza, jego wykonania, późniejszej instalacji i sprawdzenia.

element wykonania przyłączacena
projekt przyłącza800 – 1 500 zł
wykonanie przyłącza (kanalizacyjnego/wodociągowego)2 000 – 4 000 zł
inwentaryzacja przez geodetę400 – 600 zł
instalacja kanalizacyjna w gruncie (domy niepodpiwniczone)2 000 – 3 000 zł
suma
6 000 – 10 000 zł

Koszt budowy przyłącza ponosi właściciel nieruchomości, natomiast pokrycie kosztów budowy sieci spoczywa na przedsiębiorstwie wodociągowo-kanalizacyjnym. Niektóre gminy żądają opłat za samo podłączenie wybudowanego przyłącza do sieci, zgodnie z przepisami jednak nie mają one prawa do pobierania opłat z tego tytułu.

Mamy nadzieję, że nasz dzisiejszy artykuł pomoże Wam podczas budowy domu w kontekście instalacji przyłączy kanalizacyjnych i wodociągowych. Chcecie podzielić się jeszcze jakimiś innymi informacjami? Czekamy na Wasze komentarze!

podobne artykuły

1 komentarz

Amadeusz 10 stycznia 2020 - 10:56

Jak sobie przypomnę działka, geodezja, woda, prąd, kanaliza… Koszmar. Na całe szczęście miałem przy sobie doskonałych fachowców z Katowic (tam się budowałem, gdyby ktoś poszukiwał), którzy wszystkim się zajęli za mnie. Ja się tylko cieszyłem, że wszystko idzie do przodu i niedługo wprowadzka na nowe.

odpowiedz

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria