Sieci i przyłącza kanalizacyjne, wodociągowe… co musisz wiedzieć, kiedy budujesz dom?

autor Hela Szymek
1 komentarz 10 razy czytano

Na czym polega budowa przyłączy kanalizacyjnych i wodociągowych? Jakie formalności muszą zostać spełnione? Czy to kosztowne przedsięwzięcie?

Jakie formalności przy budowie przyłączy kanalizacyjnych i wodociągowych?

Aby wykonać przyłączenie do wodociągu lub kanalizacji, trzeba spełnić szereg formalności. Na początek w miejscowym zakładzie wodociągowym lub kanalizacyjnym należy złożyć wniosek o wydanie warunków technicznych zaopatrzenia w wodę lub odprowadzania ścieków. Na wydanie tych warunków zakład ma 21 dni.

Następnie należy u projektanta z odpowiednimi uprawnieniami zamówić wykonanie projektów przyłączy. Projekty te muszą zostać uzgodnione pod względem lokalizacji w Zespole Uzgodnień Dokumentacji Projektowej. Trzy egzemplarze projektów są potrzebne do uzgodnienia pod względem technicznym. Powinny do nich być dołączone dokumenty potwierdzające własność terenu i – jeżeli będzie taka potrzeba – zgody właścicieli nieruchomości leżących na trasie przebiegu przyłączy. Zakład na uzgodnienie tych projektów ma 30 dni.

Teraz przychodzi pora na zatrudnienie wykonawcy przyłączy. Można zlecić pracę miejscowej spółce wodno-kanalizacyjnej. Można jednak, zamiast tego, samemu wybrać i zatrudnić projektanta i wykonawcę (na przykład sieci wodociągowe realizuje www.czystyzysk.com.pl). Na kilka dni przed rozpoczęciem prac, trzeba zgłosić je w zakładzie i dołączyć dane wykonawcy i kierownika budowy, a także podpisać umowę o pełnienie nadzoru nad budową przyłączy. Przed zasypaniem przyłącza przedstawiciel zakładu przeprowadzi kontrolę, a po zakończeniu prac dokona odbioru technicznego.

Uprawniony geodeta powinien wykonać geodezyjną inwentaryzację powykonawczą. Zakład zamontuje na przyłączu wodociągowym główny wodomierz. Teraz pozostanie już tylko podpisać umowy o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków.

Jakie są koszty wykonania przyłączy kanalizacyjnych i wodociągowych?

Oczywiście cały ten proces nie obejdzie się bez kosztów. Trzeba zapłacić za wydanie warunków przyłączenia, wykonanie projektów, wszystkie uzgodnienia, a także za samo wybudowanie przyłączy i ich odbiory, prace geodezyjne i próby techniczne. Ostateczny koszt jest zależny od warunków terenowych, długości przyłącza i rynkowych cen stosowanych w danej miejscowości.

Cena zależy też od tego, komu zostanie te praca zlecona. Przy samodzielnym wyborze projektanta i wykonawcy możemy na ogół liczyć na niższe koszty niż przy zdaniu się na miejscową spółkę wodno-kanalizacyjną.

Z reguły za sam projekt przyłącza trzeba zapłacić od 800 do 1500 zł. Wykonanie przyłącza kanalizacyjnego lub wodociągowego ze studnią wodomierzową to koszt 2000-4000 zł. Za przeprowadzenie inwentaryzacji przez geodetę i naniesienie ich na lokalne mapy zagospodarowania terenu trzeba będzie zapłacić kolejne 400-600 zł.

W przypadku domów niepodpiwniczonych jeszcze przed wykonaniem ław fundamentowych warto wykonać instalację kanalizacyjną w gruncie, co kosztuje 2000-3000 zł. W sumie wykonanie obu przyłączy będzie kosztować od 6000 do 10 000 zł.

Koszt budowy przyłącza ponosi właściciel nieruchomości, natomiast pokrycie kosztów budowy sieci spoczywa na przedsiębiorstwie wodociągowo-kanalizacyjnym. Niektóre gminy żądają opłat za samo podłączenie wybudowanego przyłącza do sieci, zgodnie z przepisami jednak nie mają one prawa do pobierania opłat z tego tytułu.

podobne artykuły

1 komentarz

Amadeusz 10 stycznia 2020 - 10:56

Jak sobie przypomnę działka, geodezja, woda, prąd, kanaliza… Koszmar. Na całe szczęście miałem przy sobie doskonałych fachowców z Katowic (tam się budowałem, gdyby ktoś poszukiwał), którzy wszystkim się zajęli za mnie. Ja się tylko cieszyłem, że wszystko idzie do przodu i niedługo wprowadzka na nowe.

odpowiedz

zostaw komentarz

najczęściej komentowane

najpopularniejsze w tygodniu

copyright © 2016 Cafeteria