Jak wypełnić czas na emeryturze?

autor Ewelina Liszka
1 komentarz 202 razy czytano

Emerytura, choć tak długo wyczekiwana, na początku często jest przytłaczająca. Co zrobić z tak dużą ilością wolnego czasu? Jak sprawić, by czuć się… użytecznym? Mamy kilka podpowiedzi dla seniorów, którzy szukają pomysłu na wypełnienie czasu na emeryturze.

1. Podróże

Często mówi się o tym, że najprostsze sposoby są najskuteczniejsze. Dlatego zaczniemy od uniwersalnej propozycji, czyli od podróży. W końcu dopiero na emeryturze często jest czas, aby zobaczyć te wszystkie miejsce, o których się od dawna marzyło.

I nie muszą to być wcale egzotyczne kraje, jeśli nie masz na to środków lub ochoty. Jesteśmy pewni, że Polska kryje w sobie wiele nieodkrytych rejonów – i tych bliższych, i dalszych. Możesz poszukać w internecie lub wypożyczyć w bibliotece książkę o podróżowaniu po kraju. Warto zobaczyć zarówno nowe miejsca, jak i odwiedzić te, z którymi wiążą się miłe wspomnienia. Co robić na emeryturze sprawdzisz na BLOGseniora.pl, gdzie znajdziesz m.in. informacje o tym, jak wybrać tanie loty, czy jak dostać się do sanatorium.

2. Aktywność fizyczna

Ruch jest korzystny dla zdrowia, bez względu na wiek. I na pewno jest to lepszy sposób na spędzanie wolnego czasu, niż przesiadywanie przez cały dzień na kanapie. Przy czym wcale nie będziemy zachęcać cię do intensywnych ćwiczeń. Możesz za to spróbować relaksującej i rozluźniającej jogi lub w końcu… nauczyć się jazdy na nartach! Jest wiele aktywności, jak rower, nordic walking, czy spacery, które uprawiane regularnie sprawią, że zaczniesz się lepiej czuć.

Tym bardziej, że wiele z nich odbywa się na świeżym powietrzu i nic nie stoi na przeszkodzie, aby miały charakter towarzyski, jak np. pogawędka z przyjaciółką na zewnętrznej siłowni.

3. Wolontariat

Chcesz czuć się potrzebny? Zgłoś się jako wolontariat do ulubionej organizacji. I nie, nie jest to tylko zajęcie dla młodych ludzi. Możesz opiekować się zwierzakami w schronisku lub wydawać posiłki w ośrodku dla potrzebujących.

Nie martw się, koordynatorzy takich miejsc zorganizują pomoc w ten sposób, aby nie obciążyć cię zanadto. Ty za to zyskasz zajęcie, które nie tylko pozwoli ci zapełnić luki w codziennym kalendarzu, ale także przyniesie sporo satysfakcji.

4. Kluby dla seniorów

Jeśli nie masz zbyt wielu znajomych, dobrym rozwiązaniem może być zapisanie się do klubów dla seniorów. Mogą być ogólne lub tematyczne – kluby szachowe, taneczne, a nawet informatyczne. Dzięki temu poznasz nowych ludzi, a także przyjemnie spędzisz czas w sposób, który lubisz. Tworzy się coraz więcej takich miejsc, nawet w małych miejscowościach, dlatego warto o to podpytać. Dobrym źródłem informacji o takich spotkaniach jest też często biblioteka.

5. Adopcja zwierzaka

Nie chcesz mieszkać sam? Adoptuj czworonoga. Ty będziesz miał się kim zajmować, a zwierzak w końcu znajdzie kochający dom. Czemu w końcu? Bo bynajmniej nie będziemy radzić ci przygarnięcia energicznego kotka czy rozbrykanego szczeniaka. Ale stateczny kot ze schroniska lub ustatkowany pies, który nie wymaga codziennego wybiegania się przez kilka godzin będzie strzałem w dziesiątkę. Szczególnie, że takich zwierząt zwykle nikt nie chce, a ty możesz dać im kochający dom i jednocześnie ustrzec się przed samotnością.

podobne artykuły

1 komentarz

anakonda 22 kwietnia 2022 - 13:38

Muszę to mojej teściowej podrzucić, ciągle marudzi, że nie ma co robić, a tutaj proszę – pomysłów jest co nie miara!

odpowiedz

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria