Jak zacząć grać w szachy?

autor Jagoda Nosek
1 komentarz 280 razy czytano

Na szachy nigdy nie jest za późno. W końcu w wielu klubach szachowych możemy spotkać zarówno 6-letnich, jak i 60-letnich szachistów. A jak zacząć grać? I co warto wiedzieć przed rozpoczęciem swojej przygody z szachami?

Szachy – jak zacząć?

Gdzie możesz nauczyć się grać w szachy, podpowie Ci serwis www.klubszachowy.pl, w którym znajdują się listy klubów szachowych z różnych miast. Takie kluby sportowe zrzeszają zarówno amatorów, jak i profesjonalnych szachistów. Jednak grać w szachy możesz nauczyć się również samemu, na przykład dzięki filmom i poradnikom zamieszczonym w sieci, a także z pomocą kogoś znajomego, kto potrafi grać. Możesz również trenować grę w szachy z komputerem, w sieci znajdziesz wiele aplikacji i stron, które ci to umożliwią.

Wbrew pozorom szachy wcale nie są trudne. Jednak, aby osiągnąć sukces w tej dyscyplinie, trzeba uzbroić się w cierpliwość i dużo ćwiczyć. Warto na początek zapoznać się z podstawową taktyką i schematami debiutowymi. Reszty nauczysz się z czasem.

Jak grać w szachy?

Jak grać, aby uzyskać przewagę w partii? Najważniejsze są pierwsze posunięcia, czyli odpowiednie rozprowadzenie figur i zajęcie najważniejszych części szachownicy. W pierwszej kolejności powinieneś zatem dążyć do tego, aby opanować centrum szachownicy, czyli przede wszystkim cztery pola, które mieszczą się na środku planszy. Szczególnie warto rozprowadzić tam lekkie figury, takie jak skoczki i gońce. Na początku partii powinieneś również zrobić roszadę, czyli zadbać o bezpieczeństwo swojego króla i wprowadzić wieżę do gry. Pamiętaj również, aby unikać bezsensownych ruchów pionami, które będą tylko stratą czasu i mogą zadziałać na twoją niekorzyść.

Grając w szachy, musisz być niezwykle skupiony i bacznie obserwować każdy ruch przeciwnika. Od początku gry, staraj się również rozgryźć jego plan i mu w nim przeszkodzić. Przed wykonaniem ruchu, zawsze upewniaj się, że żadna z twoich figur nie jest zagrożona i dwa razy pomyśl, czy nie lepiej byłoby wykonać inny ruch. Pamiętaj również, że ważna jest każda figura i pion, dlatego nie atakuj, jeśli nie masz wyraźnej przewagi.

Szachy dla dzieci

Kiedy zacząć grać w szachy?

Szachy to gra zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, która może okazać się dla nich bardzo pomocna w wielu życiowych sytuacjach. Szachy nie tylko znacznie rozwijają kompetencje matematyczne i ułatwiają dzieciom naukę, ale również wzmacniają pamięć, pewność siebie i uczą logicznego myślenia. Wiele badań dowodzi, że dzieci, które grają w szachy, łatwiej się koncentrują i są bardziej cierpliwe. A kiedy wprowadzić dziecko w świat szachów? W jakim wieku najlepiej zacząć grać w szachy? Są różne teorie, jednak my przyjmujemy, że bariera wiekowa to minimum 5 lat. W tym wieku dzieci dobrze chłoną już materiał i nie potrzebują tak dużej ilości powtórzeń jak 4-latki. Jednak bez względu, kiedy zaczniemy grać z dzieckiem w szachy, trzeba pamiętać o tym, aby go nie zmuszać do gry, a pokazać, że może być to prawdziwa pasja, która znacznie ułatwi mu podejmowanie wielu życiowych decyzji.

podobne artykuły

1 komentarz

Blanka 3 lutego 2023 - 12:46

Ja sama z siebie nie umiałam się zmusić do nauki gry w szachy, chłopak mnie nauczył grać, pokazał jak się ruszają poszczególne figury itp. Sama bym tego wszystkeigo raczej nie załapała.

odpowiedz

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria