Rozwód z adwokatem czy bez?

autor Alina Majcher
1 komentarz 248 razy czytano

Decyzja o rozwodzie jest trudna dla każdej ze stron, ale jeszcze trudniejsze jest przeprowadzenie całej sprawy rozwodowej od początku do końca. Głównie z tego względu, że jest to czasochłonne, jak również wiąże się z wieloma, raczej negatywnymi, emocjami. W takich przypadkach zazwyczaj rozważa się wsparcie ze strony adwokata, aby przejść przez to maksymalnie bezboleśnie, ale czy to się opłaca? Czy warto sięgać po pomoc prawną przy rozwodzie?

Czy adwokat przy rozwodzie jest potrzebny?

Obecność adwokata przy rozwodzie nie jest obowiązkowa, tylko opcjonalna i zależeć będzie jedynie od naszej indywidualnej decyzji, związanej z tym, jak jesteśmy w stanie sobie poradzić z sytuacją i kwestiami formalnymi. Z pewnością wsparcie ze strony profesjonalnej pomocy prawnej pod wieloma względami może wiele ułatwić i odciążyć nas także psychicznie, zwłaszcza gdy szykuje się trudny rozwód.

Co istotne, specjaliści ci zazwyczaj zajmują się dość szerokim zakresem prawa rodzinnego. Zdecydowanie warto wiedzieć jednak, że można u nich szukać wsparcia także w sprawach o separację, podziały majątku czy ustanowienie alimentów i ich wysokości.

Kiedy pomoc adwokata nie jest potrzebna?

Tak naprawdę rzadko zdarzają się przypadki rozwodów bez pomocy adwokata, nie oznacza to jednak, że nie jest to niemożliwe. Zazwyczaj pomoc prawna nie jest konieczna w sytuacjach, gdy do rozstania dochodzi w sposób zgodny i bezproblemowy. Mamy tu najczęściej na myśli rozwodu bez orzekania o winie, gdy oboje małżonków dogadują się we wszystkich kwestiach.

Oczywiście pozostają jeszcze sprawy formalne, głównie w związku z wypełnieniem potrzebnych dokumentów. Nie dla każdego jest to łatwe, jednak posiłkując się wiedzą dostępną w internecie, jest to możliwe do zrealizowania całkowicie samodzielnie. Oczywiście trzeba się tu też orientować w przepisach prawnych i formalnościach, mieć odporność na stres, być dobrze zorganizowanym i rozmieć język urzędowy. Jak zostało to wspomniane – takie sytuacje nie zdarzają się zbyt często. Zazwyczaj rozwody są raczej kłopotliwe.

Kiedy pomoc adwokata jest konieczna?

Pomoc adwokata nie jest obowiązkowa, bywaj jednak przydatna, a nawet konieczna w sytuacji, gdy rozwód nie ma szans na odbycie się w sposób pokojowy i bezproblemowy. Niestety najczęściej bywa tak, że między małżonkami dochodzi do konfliktów, jedno z nich nie zgadza się na rozstanie, pojawiają się sytuacje trudne i bolesne, jak również problemem może być przyczyna tak drastycznego kroku.

Pomoc adwokata w takiej sytuacji jest więc przydatna z kilku względów – wyjaśni on zawiłości prawne i możliwości, jakie ma małżonek, wypełni i zgromadzi wszystkie potrzebne dokumenty, a także będzie reprezentować klienta przed sądem, bez konieczności jego obecności. W ten sposób cały ciężar rozwodu spada właśnie na niego, odciążając psychicznie i fizycznie.

W czym pomoże adwokat od rozwodów?

Chodzi tutaj nie tylko o rozwianie wątpliwości prawnych czy zrozumienie zawiłości języka urzędowego. Adwokat od rozwodów przeprowadza klienta przez cały proces, pomaga przy układaniu pism i preprezentuje go przed sądem jako pełnomocnik. Zadaniem pomocy prawnej jest ochrona interesów klienta i walka o sprawiedliwe traktowanie, zwłaszcza gdy drugi z małżonków zaczyna dopuszczać się manipulacji i utrudnień. Dodatkowo adwokat pomaga przy ustalaniu podziału majątku, praw do opieki nad dzieckiem i określaniu zakresu opieki, ustaleniu władzy rodzicielskiej, alimentów czy kontaktów z dzieckiem.

Im bardziej skomplikowana będzie sprawa, tym więcej formalności trzeba spełnić, a to z oczywistych względów może być trudne dla przeciętnego człowieka nieobeznanego na co dzień z prawem.

podobne artykuły

1 komentarz

szycha 1 kwietnia 2022 - 13:13

Nie podjęłabym się rozwodu bez adwokatu i wszystkim odradzam, łatwo sobie pod wpływem nerwów czy emocji zrobić kuku jakimś nierozważnie wypowiedzianym zdaniem… :(

odpowiedz

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria