Co czytać na urlopie? Polecane książki na wakacje

autor Paula Roztocka
1 komentarz 214 razy czytano

Czas wolny sprzyja nadrabianiu zaległości, także tych książkowych. Podczas urlopu zawsze można znaleźć chwilę, by przeczytać kolejny rozdział ciekawej powieści. Wśród polecanych książek na wakacje znajdują się różne gatunki, od kryminałów po komedie czy biografie. Co więc warto przeczytać, będąc na urlopie?

Powieści kryminalne i thrillery na lato

Kto powiedział, że latem wypada czytać jedynie lekkie, rozrywkowe książki? Miłośnicy adrenaliny i rozwiązywania zagadek z serii „kto zabił pana X”, chętnie oddadzą się przyjemności czytania nawet w upalne wieczory. 5 polecanych powieści kryminalnych wymienia ten artykuł: podpowiadamy.pl/5-najlepszych-powiesci-kryminalnych, wśród autorów pojawiają się takie znane nazwiska jak Larsson, Christie, Doyle czy Bonda. Warto sięgnąć też po powieści Harlana Cobena, Jo Nesbo, Camilli Lackberg i Tess Gerritsen. Większość książek tych autorów trzyma w napięciu aż do ostatniej strony.

Biografie i autobiografie

Chętnie czytane latem są też biografie i autobiografie. Barwne historie osób, które lubimy lub podziwiamy, mogą nas nie tylko bawić, ale i inspirować. Wśród takich pozycji znajduje się książka autorstwa Michelle Obamy „Becoming. Moja historia”. Była Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych, pierwsza Afroamerykanka opowiada, jak wyglądało jej dzieciństwo, etap nauki, pierwsze doświadczenia z pracą. Poznajemy historię, jak Michelle poznała swojego męża, jak godziła macierzyństwo z pracą, jak wyglądało jej życie w Białym Domu. Poza książką Obamy warto sięgnąć po wspomnienia innych ważnych osób. Wśród nich znajduje się autobiografia Eltona Johna, wydanie poświęcone Wojciechowi Młynarskiemu („Mistrz. Absolutnie”) oraz biografia najsłynniejszej meksykańskiej artystki Fridy Kahlo, którą napisała Barbara Mujica.

Wśród książek opartych na faktach warto wyróżnić jeszcze „Dom na niebie” Amandy Lindhout i Sary Corbett. Są to wspomnienia niezależnej kanadyjskiej dziennikarki, która została porwana w Somalii w 2008 roku wraz z fotoreporterem Nigelem Brennanem. Książka zawiera momentami drastyczne opisy związane z przeżyciami kobiety, która była bita i wykorzystywana przez porywaczy.

Książki podróżnicze

Lato to dobry moment na czytanie książek podróżniczych, zwłaszcza kiedy nasz urlop ograniczamy do pobytu w Polsce. Wśród takich publikacji dominują reportaże, ale nie tylko. Wielu jest polskich podróżników, którzy wydali książki cieszące się sporym uznaniem miłośników wyjazdów. Do takich autorów zalicza się m.in. Wojciecha Cejrowskiego, Martynę Wojciechowską, Beatę Pawlikowską. Wśród ciekawych książek podróżniczych warto wymienić „Busem przez świat – Australia za 8 dolarów” Karola Lewandowskiego czy „Guamardżos! Opowieści z Gruzji” Anny Dziewit-Meller i Marcina Mellera. Nie można przy tym zapominać o klasykach, którym zawdzięczamy wiele w dziedzinie reportaży podróżniczych. Wśród nich jest Ryszard Kapuściński i jego książki, będące zapisem wielu interesujących podróży.

podobne artykuły

1 komentarz

Brenda 20 kwietnia 2022 - 13:35

Koniecznie muszę przeczytać książkę autorstwa Michelle Obamy „Becoming. Moja historia”. tak już o niej myślę i myślę, a wciąż się nie udało. Ja na pewno polecam na wakacje Zafona.

odpowiedz

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria