Jak jeździć bezpiecznie, zgodnie z przepisami i znakami drogowymi?

autor Karina Hirsz
0 komentarz 295 razy czytano

Każdy kierowca samochodu musi posiadać prawo jazdy. Aby zdobyć te uprawnienie konieczne jest zdanie egzaminu teoretycznego oraz praktycznego. Egzamin teoretyczny opiera się w znacznej mierze na znajomości znaków drogowych. To dzięki nim na ulicach nie panuje totalny chaos, a my wiemy jak się zachować, aby nie doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze.

Znaki drogowe – ich rola

Znaki drogowe pełnią funkcję ostrzegawczą, informacyjną, a także nakazują bądź zakazują nam pewnych manewrów lub działań na drodze. Stosowanie się do znaków drogowych jest niezwykle istotne, jednak aby było to możliwe, muszą one być widoczne. Liczy się przy tym nie tylko ich właściwe ustawienie, ale również to, jak są wykonane. Znaki drogowe wyprodukowane z wysokiej jakości materiałów są gwarancją trwałości i pełnią swoja funkcję przez wiele lat. Ciekawe informacje dotyczące znaków drogowych oraz organizacji ruchu znajdują się na stronie https://unistop.pl/. Rola znaków drogowych w bezpieczeństwie poruszania się po drogach jest nie do przeceniania, dlatego należy się do nich koniecznie stosować.

Jak bezpiecznie jeździć?

Oprócz oczywistych zasad, takich jak dostosowywanie prędkości do warunków panujących na drodze, przestrzeganie przepisów i zwracanie uwagi na znaki drogowe, jest jeszcze kilka kwestii na które powinniśmy zwracać uwagę podczas jazdy samochodem. Kierowca nie powinien być w żaden sposób rozpraszany podczas jazdy, dlatego też rozmowa przez telefon czy pisane wiadomości za kierownicą jest absolutnie zabronione. Ponadto aby zwiększyć swoje i innych bezpieczeństwo na drodze, warto wiedzieć jak zachować się w niektórych sytuacjach, takich jak np.awaryjne hamowanie. W następnym akapicie omówimy pokrótce jak zachowywać się na drodze, aby uniknąć kolizji bądź śmiertelnych wypadków.

Jakie złe nawyki posiadają kierowcy?

Często można odnieść wrażenie, że wielu osobom, które prowadzą samochód od dłuższego czasu wydaje się, że są mistrzami kierownicy i wiedzą wszystko na temat jazdy autem. Okazuje się jednak, że osoby te niejednokrotnie popełniają straszne błędy będąc przy tym przekonanymi o swojej nieomylności. Jakie są to błędy?

Jak zachować podczas awaryjnego hamowania? Niektórzy twierdzą, że należ wcisnąć hamulec do przysłowiowej „dechy” i nie dotykać przy tym sprzęgła. Inni z kolei próbują imitować własną nogą system ABS, wciskając pulsacyjnie hamulec. Oba rozwiązania są złe, gdyż powinniśmy wcisnąć jednocześnie sprzęgło i hamulec, gdyż wtedy ma szansę odpowiednio zadziałać prawdziwy system ABS, który jest już obecny w większości samochodów.

Co zrobić jeśli obawiamy się, że nie uda nam się bezpiecznie pokonać zakrętu? Niektórzy twierdzą, że dodawanie gazu na zakrętach sprawia, że zwiększa się przyczepność, jednak sposób ten działa wyłącznie w przypadku aut z tylnym napędem, których na drogach jest mało. Pozostałe samochody tracą przyczepność, jeśli dodamy gazy podczas pokonywania zakrętu, w związku z czym powinniśmy wykonywać ten manewr na „neutralnych obrotach” silnika.

znaki drogowe na drodze

Kto zna lepiej znaki drogowe – kobiety czy mężczyźni?

Walka płci, jeśli chodzi o umiejętność prowadzenia samochodu, trwa prawdopodobnie odkąd ta maszyna powstała. Panowie bardzo często szczycą się lepszą znajomością przepisów oraz znaków drogowych, ale czy tak jest naprawdę? Ciężko sprawdzić wiedzę z tego zakresu, trzeba by przeprowadzić ogólnonarodowy test, jednak bez względu na płeć, każdy kierowca powinien starać się jak najostrożniej poruszać po drogach i dbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.

podobne artykuły

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria