Przedstawiciel handlowy – ile zarabia? Jak rozlicza się czas pracy przedstawiciela handlowego?

autor Iwona Jakubowska
1 komentarz 43 razy czytano

W Polsce znaleźć pracę w zawodzie przedstawiciela handlowego jest niezwykle łatwo – w sieci umieszczane jest bardzo dużo ofert pracy dla osób związanych z różnymi branżami. Warto jednak wiedzieć, że do jej wykonywania potrzeba zestawu określonych cech i umiejętności. Sprawdziliśmy, czy jest to opłacalny zawód i czy warto spróbować w nim swoich sił!

Jakie są główne zadania przedstawiciela handlowego?

Wydaje się, że jedyne zadania przedstawiciela handlowego to wyszukiwanie, pozyskiwane nowych klientów i budowanie z nimi trwałej relacji. Warto jednak wiedzieć, że w zakres jego zawodowych obowiązków wchodzi też wiele innych czynności. W kwestii obsługi klienta bardzo ważne jest wsparcie merytoryczne oraz przygotowywanie, negocjowanie i podpisywanie umów, a także trafne, dopasowane do potrzeb klienta, promowanie produktów. Konieczne jest sporządzanie ofert oraz prezentacji, a także organizowanie spotkań mających na celu promocję danego produktu oraz trafne określenie grupy docelowej. Niezwykle ważne jest przygotowywane baz danych klientów oraz dbałość o ich bezpieczeństwo. Jak wynika z ofert pracy dla przedstawiciela handlowego (np. na stronie gowork.pl) bardzo często odpowiada on także za dostawę produktu do klienta.  Przedstawiciel handlowy prowadzi także działania marketingowe – wprowadza nowe rozwiązania lub zmiany, gdy obecnie stosowane metody nie są efektywne. Praca przedstawiciela handlowego opiera się również na monitorowaniu rynku dóbr, którymi się zajmuje, jak i sprawdzaniu podejmowanych przez konkurencję działań. Dodatkowo w zawodzie wymagane jest przygotowywanie oraz wypracowywanie planów sprzedażowych, dbałość o dobry wizerunek firmy oraz regularne raportowanie pracy przełożonemu.

Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

Przedstawiciel handlowy może działać w różnych branżach – nie we wszystkich zarobki są takie same, są jednak zbliżone. Handlowiec związany z FMCG, czyli dobrami szybkozbywalnymi zarabia średnio 5.700 zł brutto. Zarobki przedstawiciela handlowego z branży spożywczej, alkoholowej i tytoniowej to około 5.600 zł brutto. Doradca techniczny zarobić może średnio 6.400 zł brutto, z kolei osoba związana z motoryzacją i transportem około 5.900 zł. Na wyższe średnie zarobki, rzędu około 9.000 zł brutto – 8.000 zł brutto, liczyć mogą przedstawiciele branży farmaceutycznej i medycznej, IT, usług profesjonalnych oraz sprzętu elektronicznego i AGD. Warto jednak podkreślić, że zależy to od: stażu pracy, wielkości firmy, jej lokalizacji oraz wypracowanej premii. Podstawę do ich rozliczenia w wielu przypadkach stanowią regularnie przesyłane do przełożonego raporty (dzienne lub tygodniowe), w których przedstawiciel dokumentuje liczbę odwiedzonych klientów oraz czas pracy.

Pozapłacowymi korzyściami w zawodzie przedstawiciela handlowego są np.: dofinansowanie zajęć sportowych, ubezpieczenie na życie i prywatna opieka medyczna, a także służbowy samochód lub telefon, który może być wykorzystywany do celów prywatnych. Zazwyczaj przedstawiciele handlowi są zatrudniani na umowę o pracę.

Jak zostać przedstawicielem handlowym?

W zawodzie przedstawiciela handlowego zazwyczaj niewymagane są studia, a jedynie znajomość branży, w której szuka się zatrudnienia. Warto jednak wiedzieć, że bardzo przydane może być wyższe wykształcenie w kierunkach związanych z: przedsiębiorczością, marketingiem, zrządzaniem oraz psychologią – da ono przewagę nad konkurencją. Dodatkowo wiedza pozyskana w czasie studiów w zakresie biologi, chemii czy medycyny pozwala na właściwe wykonywanie obowiązków przedstawiciela handlowego branży medycznej oraz farmaceutycznej.  Aby pracować w tym zawodzie, bardzo ważne są: znajomość języka angielskiego oraz pakietu Offie, a także prawo jazdy kategorii B. W sieci znaleźć można oferty kursów dla przedstawicieli handlowych. Mogą by szczególnie pomocne dla osób, które nie miały nigdy do czynienia z tym zawodem.

Należy podkreślić, że praca jako przedstawiciel handlowy nie jest dla każdego. Najlepiej sprawdzą się w niej osoby, które są: otwarte, komunikatywne, przebojowe, charyzmatyczne i punktualne. Ponadto bardzo istotne są wysoko rozwinięte zdolności organizacyjne oraz umiejętność pracy pod presją czasu i stresu. Ważne jest, aby podejmować szybko trafne decyzje. Dla niektórych osób męcząca może być konieczność pracy w terenie – jako przedstawiciel handlowy trzeba to lubić. Nie sprawdzą się w niej także ludzie wrażliwi, którzy nie radzą sobie zbyt dobrze z odmowami.

Czy warto zostać przedstawicielem handlowym?

Praca przedstawiciela handlowego dla wielu osób jest bardzo satysfakcjonująca. Z czego to wynika? Bardzo wielu pracowników chwali sobie wysokie zarobki. Ponadto stanowi także świetną metodę na wykorzystanie nabytej w czasie studiów wiedzy w praktyce. Wykonywanie obowiązków zawodowych pozwala na nawiązanie nowych znajomości i poznanie ciekawych ludzi. W wielu przypadkach praca jako przedstawiciel handlowy stanowi doskonałą możliwość od odkrycia i rozwinięcia swoich zdolności. Nie zapominajmy także, że jest to bardzo satysfakcjonujący zawód, którego efekty łatwo sprawdzić, zmierzyć i ocenić, a w przypadku wysokiej efektywności dużo prościej jest uargumentować prośbę o podwyżkę.

podobne artykuły

1 komentarz

chillerka 3 marca 2022 - 11:03

Nie dość, że praca pełna nerwów, to jeszcze rozliczanie też skomplikowane. Zastanawiałam się nad tym zawodem, ale im więcej czytam, tym bardziej mi się odechciewa.

odpowiedz

zostaw komentarz

najczęściej komentowane

najpopularniejsze w tygodniu

copyright © 2016 Cafeteria