Przedstawiciel handlowy – ile zarabia? Jak rozlicza się czas pracy przedstawiciela handlowego?

autor Iwona Jakubowska
1 komentarz 384 razy czytano

W Polsce znaleźć pracę w zawodzie przedstawiciela handlowego jest niezwykle łatwo – w sieci umieszczane jest bardzo dużo ofert pracy dla osób związanych z różnymi branżami. Warto jednak wiedzieć, że do jej wykonywania potrzeba zestawu określonych cech i umiejętności. Sprawdziliśmy, czy jest to opłacalny zawód i czy warto spróbować w nim swoich sił!

Jakie są główne zadania przedstawiciela handlowego?

Wydaje się, że jedyne zadania przedstawiciela handlowego to wyszukiwanie, pozyskiwane nowych klientów i budowanie z nimi trwałej relacji. Warto jednak wiedzieć, że w zakres jego zawodowych obowiązków wchodzi też wiele innych czynności. W kwestii obsługi klienta bardzo ważne jest wsparcie merytoryczne oraz przygotowywanie, negocjowanie i podpisywanie umów, a także trafne, dopasowane do potrzeb klienta, promowanie produktów. Konieczne jest sporządzanie ofert oraz prezentacji, a także organizowanie spotkań mających na celu promocję danego produktu oraz trafne określenie grupy docelowej. Niezwykle ważne jest przygotowywane baz danych klientów oraz dbałość o ich bezpieczeństwo. Jak wynika z ofert pracy dla przedstawiciela handlowego (np. na stronie gowork.pl) bardzo często odpowiada on także za dostawę produktu do klienta.  Przedstawiciel handlowy prowadzi także działania marketingowe – wprowadza nowe rozwiązania lub zmiany, gdy obecnie stosowane metody nie są efektywne. Praca przedstawiciela handlowego opiera się również na monitorowaniu rynku dóbr, którymi się zajmuje, jak i sprawdzaniu podejmowanych przez konkurencję działań. Dodatkowo w zawodzie wymagane jest przygotowywanie oraz wypracowywanie planów sprzedażowych, dbałość o dobry wizerunek firmy oraz regularne raportowanie pracy przełożonemu.

Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

Przedstawiciel handlowy może działać w różnych branżach – nie we wszystkich zarobki są takie same, są jednak zbliżone. Handlowiec związany z FMCG, czyli dobrami szybkozbywalnymi zarabia średnio 5.700 zł brutto. Zarobki przedstawiciela handlowego z branży spożywczej, alkoholowej i tytoniowej to około 5.600 zł brutto. Doradca techniczny zarobić może średnio 6.400 zł brutto, z kolei osoba związana z motoryzacją i transportem około 5.900 zł. Na wyższe średnie zarobki, rzędu około 9.000 zł brutto – 8.000 zł brutto, liczyć mogą przedstawiciele branży farmaceutycznej i medycznej, IT, usług profesjonalnych oraz sprzętu elektronicznego i AGD. Warto jednak podkreślić, że zależy to od: stażu pracy, wielkości firmy, jej lokalizacji oraz wypracowanej premii. Podstawę do ich rozliczenia w wielu przypadkach stanowią regularnie przesyłane do przełożonego raporty (dzienne lub tygodniowe), w których przedstawiciel dokumentuje liczbę odwiedzonych klientów oraz czas pracy.

Pozapłacowymi korzyściami w zawodzie przedstawiciela handlowego są np.: dofinansowanie zajęć sportowych, ubezpieczenie na życie i prywatna opieka medyczna, a także służbowy samochód lub telefon, który może być wykorzystywany do celów prywatnych. Zazwyczaj przedstawiciele handlowi są zatrudniani na umowę o pracę.

Jak zostać przedstawicielem handlowym?

W zawodzie przedstawiciela handlowego zazwyczaj niewymagane są studia, a jedynie znajomość branży, w której szuka się zatrudnienia. Warto jednak wiedzieć, że bardzo przydane może być wyższe wykształcenie w kierunkach związanych z: przedsiębiorczością, marketingiem, zrządzaniem oraz psychologią – da ono przewagę nad konkurencją. Dodatkowo wiedza pozyskana w czasie studiów w zakresie biologi, chemii czy medycyny pozwala na właściwe wykonywanie obowiązków przedstawiciela handlowego branży medycznej oraz farmaceutycznej.  Aby pracować w tym zawodzie, bardzo ważne są: znajomość języka angielskiego oraz pakietu Offie, a także prawo jazdy kategorii B. W sieci znaleźć można oferty kursów dla przedstawicieli handlowych. Mogą by szczególnie pomocne dla osób, które nie miały nigdy do czynienia z tym zawodem.

Należy podkreślić, że praca jako przedstawiciel handlowy nie jest dla każdego. Najlepiej sprawdzą się w niej osoby, które są: otwarte, komunikatywne, przebojowe, charyzmatyczne i punktualne. Ponadto bardzo istotne są wysoko rozwinięte zdolności organizacyjne oraz umiejętność pracy pod presją czasu i stresu. Ważne jest, aby podejmować szybko trafne decyzje. Dla niektórych osób męcząca może być konieczność pracy w terenie – jako przedstawiciel handlowy trzeba to lubić. Nie sprawdzą się w niej także ludzie wrażliwi, którzy nie radzą sobie zbyt dobrze z odmowami.

Czy warto zostać przedstawicielem handlowym?

Praca przedstawiciela handlowego dla wielu osób jest bardzo satysfakcjonująca. Z czego to wynika? Bardzo wielu pracowników chwali sobie wysokie zarobki. Ponadto stanowi także świetną metodę na wykorzystanie nabytej w czasie studiów wiedzy w praktyce. Wykonywanie obowiązków zawodowych pozwala na nawiązanie nowych znajomości i poznanie ciekawych ludzi. W wielu przypadkach praca jako przedstawiciel handlowy stanowi doskonałą możliwość od odkrycia i rozwinięcia swoich zdolności. Nie zapominajmy także, że jest to bardzo satysfakcjonujący zawód, którego efekty łatwo sprawdzić, zmierzyć i ocenić, a w przypadku wysokiej efektywności dużo prościej jest uargumentować prośbę o podwyżkę.

podobne artykuły

1 komentarz

chillerka 3 marca 2022 - 11:03

Nie dość, że praca pełna nerwów, to jeszcze rozliczanie też skomplikowane. Zastanawiałam się nad tym zawodem, ale im więcej czytam, tym bardziej mi się odechciewa.

odpowiedz

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria