Związek z narcyzem – jak poradzić sobie z osobą narcystyczną?

autor Ida Lenart
2 komentarze 301 razy czytano

Jeśli kiedyś spotkałaś kogoś o osobowości narcyza, wiesz jak trudno z taką osoba wytrzymać. Gorzej kiedy zakochałaś się w narcyzie i nie wiesz jak postępować w takim związku. Ten artykuł podpowie Ci jak żyć z osobą, która jest zapatrzona w siebie.

Jak znaleźć sposób na narcyza?

To na pewno będzie bardzo trudne, ale nie niewykonalne. Przede wszystkim narcyz uwielbia samego siebie, kocha swój obraz w Twoich oczach. W takim związku to Ty możesz szybko stać się ofiarą narcyza, bo uwierz – to świetny manipulator. Czy zauważyłaś, że obojętnie od jakiego tematu nie wyszlibyście on zawsze zakończy rozmowę skupianiem się na sobie?

W tej relacji najważniejsze jest abyś nie dała wciągnąć się w emocjonalne gierki i jasno wyznaczyła swoje granice. Narcyz to osobowość, która otacza się ludźmi mającymi słabszą psychikę, a po co? Po to, by móc je zdominować i by zawsze było tak, jak on sobie tego życzy. Powiedz dlatego stanowcze „nie” kiedy zaczynasz czuć się w relacji źle i kiedy Twój spokój jest nieustannie zakłócany.

warto przeczytać:  Jak radzić sobie z wampirami emocjonalnymi? Jak rozpoznać toksycznych ludzi?

Czy związek z narcyzem jest możliwy?

Taki związek jest możliwy, jednak musicie oboje zacząć nad sobą pracować. Ty także musisz nauczyć się żyć bez poczucia winy i stać się mniej uległą. Głównie od Twojej postawy zależeć tu będzie pomyślność takiego związku. Po prostu demonstruj także swoje potrzeby i nie bierz na siebie wszystkich niepowodzeń narcyza. Mów o tym jak się czujesz kiedy narcystyczny partner próbuje zrzucić na Ciebie swoją odpowiedzialność. Nie pozwól się również szantażować emocjonalnie i daj sobie prawo do złapania oddechu od waszej relacji. Jeśli wcielisz w życie te postawy, u boku narcyza będzie Ci się o wiele łatwiej żyło, być może nawet przez długie lata.

Czego boi się narcyz?

Narcyz panicznie boi się odrzucenia, braku akceptacji, no i oczywiście tego, że nie będzie w centrum uwagi. Bardzo ważna jest tu dlatego odpowiednia praca nad komunikacją – musisz znaleźć w sobie pokłady siły, które pozwolą Ci przeciwstawić się narcyzowi. Pokaż, że go kochasz, ale nie zgodzisz się spełniać wszystkich jego zachcianek. Przede wszystkim narcyz ma niezaspokojony głód miłości – stąd też jego ciągłe dążenie do samouwielbienia.

Jak postępować z narcyzem?

Wiesz już, że będzie Ci ciężko, ale nie trać ducha. Pierwszą rzeczą jaką musisz dać do zrozumienia w waszej relacji jest pokazanie, że świat nie kręci się tylko wokół Twojego partnera. Żyj zatem własnym życiem i absolutnie nie dawaj się zdominować. Kiedy rozmowa zaczyna schodzić na sukcesy Twojego wybranka, przywołaj go do porządku mówiąc: „nie o tym rozmawialiśmy, wróćmy do sedna”.

warto przeczytać:  Jak radzić sobie z wampirami emocjonalnymi? Jak rozpoznać toksycznych ludzi?

Kolejną rzeczą jaką musisz zrobić w związku z narcyzem, to przestać ulegać jego naciskom. Niech nie próbuje wymuszać na Tobie szybkich decyzji – daj sobie czas do namysłu, nawet gdybyś miała go zdenerwować. Nie pozwól sobie też wmawiać pewnych rzeczy (na przykład dotyczących Twojego charakteru), broń swojego zdania i nie okazuj strachu. Zwłaszcza ten ostatni to świetna pożywka dla narcyza, który na pewno wykorzysta Twoją niepewność i zalęknienie, by zacząć Tobą manipulować.

podobne artykuły

2 komentarze

Anna 18 marca 2020 - 16:28

Nie dawno zaczelam wlasnie czytac na temat zwiazku z narcyzem gdyz podejrzewalam ro u swojego partnera. Niestety nie pomylilam sie w swoich rozmyslach i moge teraz w 100% ze zyje z narcyzem i jest to droga przez meke

odpowiedz
Liii 11 lipca 2020 - 09:27

Dokładnie. Tak potrafią oczarować tak zmanipulować że sama nie wiesz co jest może z tobą nie tak

odpowiedz

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria