10 popularnych faktów i mitów na temat ciąży

autor Ida Lenart
0 komentarz 8 razy czytano

Wokół ciąży i narodzin dziecka narosło wiele mitów, niektóre niestety pokutują do dzisiaj. Z ciążą wiążą się też fakty, które nieraz są potwierdzone przez specjalistów. Przeczytaj zatem co jest prawdą i w co lub komu wierzyć.

  1. Przyrost wagi w ciąży może być nawet do 18 kilogramów
  2. Smaki kobiety w ciąży wiele mówią o płci dziecka
  3. W ciąży należy mało się ruszać
  4. Warto pić wino
  5. Trzeba jeść za dwoje
  6. Nie można się opalać
  7. Nie powinno się farbować włosów
  8. Kobieta w ciąży ma większe stopy
  9. Dziecko odczuwa nastroje mamy
  10. Urządzenia elektroniczne szkodzą dziecku

MITY

1. Przyrost wagi w ciąży może być nawet do 18 kilogramów

Niestety, tak różowo to nie wgląda. Kobieta będąc w ciąży zawsze przybiera na wadze, jednak nie może to być nadmierny przyrost. Zbyt wiele kilogramów w ciąży spowoduje, że świeżo upieczonej mamie trudno będzie pozbyć się nadwyżki. Poza tym otyłość występująca w ciąży może prowadzić do cukrzycy, wysokiego ciśnienia i wiązać się z koniecznością cesarskiego cięcia. W takim stanie łatwo także o różnego rodzaju infekcje.

Według badań amerykańskiej organizacji March of Dimes prawidłowy przyrost masy ciała u kobiety to 11-13 kilogramów. Proporcje te mogą zostać zaburzone kiedy ciężarna spodziewa się bliźniaków lub trojaczków albo przed ciążą miała silną niedowagę.

2. Smaki kobiety w ciąży wiele mówią o płci dziecka

Zachcianki pokarmowe mamy nie mogą decydować o tym czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka. Twoje smaki mogą wynikać po prostu z rozstrojenia hormonalnego organizmu. Pamiętaj, że powinnaś jeść to, na co Ci przyjdzie ochota, unikaj tylko potraw wybitnie niezdrowych.

3. W ciąży należy mało się ruszać

Ruch w ciąży jest jak najbardziej wskazany, należy tylko unikać nadmiernie forsujących aktywności. Przyszła mama może pływać, ćwiczyć jogę, a nawet tańczyć.

4. Warto pić wino

Alkohol w ciąży jest zabroniony! Jego spożywanie może przyczynić się do zaburzeń rozwoju i zachowania dziecka. Stwierdzenie to dotyczy nie tylko picia napojów alkoholowych nagminnie, już mała ilość tego trunku może okazać się szkodliwa.

5. Trzeba jeść za dwoje

To oczywista nieprawda. Gdyby bowiem tak było, kobiety po porodzie nie mogłyby zrzucić zbędnych kilogramów. Poza tym objadanie się w ciąży nie jest wskazane. Należy jeść z umiarem dbając o to, by posiłki były wartościowe dla mamy i dziecka.

FAKTY

6. Nie można się opalać

To prawda. Opalanie, zwłaszcza w solarium, bardzo osłabia organizm, mogą też na skórze pojawić się mało atrakcyjne przebarwienia, które po ciąży niestety pozostaną.

7. Nie powinno się farbować włosów

Farby do włosów zawierają wiele substancji chemicznych, które mogą zaszkodzić mamie i dziecku. Rozsądne zatem jest wstrzymanie się z farbowaniem, przynajmniej w pierwszym trymestrze ciąży.

8. Kobieta w ciąży ma większe stopy

Niestety to prawda. Jest to wina hormonu, który rozluźnia stawy miednicy, nie zdziw się więc gdy pewnego dnia nie włożysz stopy w swoje dawne buty.

9. Dziecko odczuwa nastroje mamy

Jeśli będąc w ciąży spędzisz spokojnie ten czas, bez stresu i nerwów, masz większe szanse urodzić zdrowe dziecko. Hormony stresu przenikają przez łożysko, więc dziecko w Twoim łonie odczuwa wszystkie Twoje wahania nastrojów.

10. Urządzenia elektroniczne szkodzą dziecku

Na pewno kobieta w ciąży nie powinna nosić telefonu zbyt blisko brzucha. Również korzystanie z laptopów i tabletów warto tu ograniczyć do niezbędnego minimum.

podobne artykuły

zostaw komentarz

najczęściej komentowane

najpopularniejsze w tygodniu

copyright © 2016 Cafeteria