Jak działa pompa ciepła?

autor Iwona Jakubowska
1 komentarz 383 razy czytano

Pompy ciepła znane są nam od wielu, wielu lat. Pierwsze zapiski na ich temat odnaleźć można w notatkach Nicolasa Carnota z 1824 roku. Po upływie wieku zostały one wykorzystane m.in. jako system do ogrzewania urzędów oraz krytej pływali w Zurychu. Dzisiaj rozwiązanie to jest dostępne również dla indywidualnych klientów. Czym jest i jak działa pompa ciepła?

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła jest urządzeniem wykorzystywanym do ekologicznego ogrzewania domów oraz podgrzewania wody użytkowej i basenów. Warto podkreślić, ze niektóre instalacje pomp ciepła mogą także schładzać dom latem, co stanowi świetną alternatywę dla klimatyzatorów. To bardzo ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, ponieważ pompa ciepła ogrzewa darmową energią ze środowiska (www.eco-team.pl): z gleby, powietrza lub wody. Sprzęt składa się z 2 zasadniczych elementów, czyli źródła dolnego oraz górnego. W pierwszym etapie pozyskiwania ciepła czynnik roboczy pobierany z otoczenia trafia do parownika zlokalizowanego w dolnym źródle. W jego wnętrzu znajduje się płyn chłodniczy, którego temperatura zawsze jest niższa niż otoczenia. Dzięki temu możliwe jest pobranie ciepła z czynnika. Na tym etapie jest on doprowadzany do wrzenia. Następnie jest zasysany do sprężarki. Dzięki jej działaniu wzrasta ciśnienie oraz temperatura czynnika. Gdy jego stan skupienia zmieni się w parę, ciepło oddawane jest do obiegu grzewczego domu. W ostatniej fazie zawór rozprężny redukuje ciśnienie i temperaturę czynnika roboczego. Wraca on z powrotem do układu chłodniczego, by proces mógł zacząć się od nowa. W pompie ciepła czynnik roboczy krąży w układzie zamkniętym.

Wady i zalety pomp ciepła

Wiele osób rozważających zainstalowanie pomp ciepła za ogromny minus takiego rozwiązania uważa wysoką cenę zakupu oraz instalacji urządzenia. W przypadku pomp powietrznych jest to wydatek rzędu 30.000 zł, z kolei pomp gruntowych około 60.000 zł – 80.000 zł. Ponadto warto zaznaczyć, że konieczne jest zamontowanie specjalnych grzejników lub ogrzewania podłogowego, by zapewnić wydajność systemu, co jest dodatkowym kosztem. Dla niektórych osób minusem jest hałas emitowany podczas pracy pompy. Decydując się na to urządzenie, warto wybrać wysokiej jakości sprzęt – ten niższej i średniej bywa bardzo awaryjne. Warto jednak pamiętać, że rozwiązanie to ma także wiele plusów. Pierwszym z nich jest ekologia. Zastosowanie pompy ciepła nie generuje spalin, które wydalane są do atmosfery w przypadku ogrzewania domu za pomocą węgla czy oleju. Ponadto pompy ciepła cechuje energooszczędność. Jak wynika z obserwacji, zazwyczaj pobierają one ponad połowę mniej prądu niż piece elektryczne. Na koniec warto dodać, że jest to bardzo bezpieczny oraz wygodny system ogrzewania domu. Pompy ciepła nie emitują czadu, nie wybuchają oraz nie wymagają obsługi.

Na co zwrócić uwagę montując pompy ciepła w domu?

Decydując się na zainstalowanie pompy ciepła, wielu z nas liczy na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania domu oraz wody. Warto jednak wiedzieć, że w tym celu muszą być spełnione pewne warunki. Pierwszym z nich jest fakt, że budynek, który będzie ocieplany pompą ciepła, powinien spełniać warunki budownictwa energooszczędnego, takie jak m.in. zwarta bryła, mało skomplikowany dach czy brak balkonów. W innych przypadkach rozwiązanie to może okazać się mało wydajne. Ponadto warto podkreślić, że dla każdego budynku powinien być wykonany indywidualny projekt instalacji pompy ciepła, by móc w odpowiedni sposób dobrać jej moc. Jego podstawą jest dokonany przez wykwalifikowane osoby audyt energetyczny. Parametrami, na które należy zwrócić uwagę, podczas wyboru pompy są:

  • wskaźnik efektywności pompy ciepła COP,
  • sezonowy współczynnik wydajności SCOP,
  • elektryczny pobór mocy w kWh dla pomp zasilanych energią elektryczną,
  • wydajność chłodnicza w kW.

podobne artykuły

1 komentarz

Romek 17 stycznia 2022 - 12:28

Założę się, że na pompy ciepła będzie niedługo taki popyt, że hoho, z rosnącymi cenami gazu i prądu zdziwiłbym się, gdyby było inaczej. Tylko inwestycja nie taka tania.

odpowiedz

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria