Czujnik czadu, na czym polega, który czujnik czadu wybrać?

autor Alina Majcher
0 komentarz 67 razy czytano

W przypadku ochrony prze niebezpieczeństwem związanym z zatruciem tlenkiem węgle, najlepszym na to sposobem jest zastosowanie czujnika czadu. Przed zakupem warto jednak dowiedzieć się o nim więcej, jak działa i czym się kierować przy jego wyborze. Właściwy czujnik czadu pozwoli nam na cieszenie się ciepłem w domu bez obaw o zagrożenie związane z zatruciem.

Czym jest czad i dlaczego jest groźny?

Czad to przede wszystkim związek tlenku węgla, którego zbyt duże stężenie w powietrzu szkodzi naszemu organizmowi. Jako gaz bezwonny i bezbarwny bardzo szybko przedostaje się do płuc, a tam wiąże się z hemoglobiną i blokuje przepływ tlenu, co prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Zbyt długie przebywanie w pomieszczeniu o dużym stężeniu tlenku węgla może doprowadzić do śmierci.

Wiele się mówi o zatruciu czadem i widać to szczególnie każdego roku w okresie grzewczym. Dlatego tak bardzo ważne jest, by zadbać zarówno o odpowiednie zabezpieczenie instalacji, jak również o zamontowanie detektorów. Wybór czujników czadu na rynku jest spory: lucann.pl/czujniki-czadu.html, cenowo jest to jednak niewielki wydatek i z pewnością warto w nie zainwestować. Ceny czujników czadu plasują między 70 a 200 złotych. Nasze zdrowie i życie jest przecież najważniejsze.

Jak działa czujnik czadu?

Czujnik czadu do urządzenie, którego głównym zadaniem jest wykrywanie lotnych związków tlenku węgla w powietrzu. Aby być skutecznym, wykorzystuje w tym celu sensor chemiczny lub elektroniczny, który posiada specjalne substancje wchodzące w reakcje z niebezpiecznym dla naszego zdrowia i życia związkiem czadu. Pobiera on dane z powietrza i analizuje, a gdy zachodzi zagrożenie, a stężenie tlenku węgla jest wysokie, uruchamia się alarm dźwiękowy, czasem połączony z sygnalizatorem świetlnym.

Kto jest narażony na zatrucie czadem?

Istnieje kilka grup osób, które na zatrucie tlenkiem węgla narażonych jest najbardziej. Są to przede wszystkim mieszkańcy domów i mieszkań, w których wykorzystuje się ogrzewanie z kotłów gazowych, jak również kotłów olejowych, pieców węglowych, podgrzewaczy i kominków. Dużym zagrożeniem są również budynki mieszkalne czy to bloki czy kamienice, gdzie istnieją wspólne piony wentylacyjne.

Jakie są rodzaje czujników czadu?

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów czujników czadu, które mogą różnić się pomiędzy sobą szczegółami, jak budowa czy dostępne opcje. Mamy więc do wyboru proste czujniki czadu, jak również można znaleźć czujniki czadu i gazu, czujniki czadu i dymu, a także czujniki czadu, dymu i gazu. Tym samym dostępne są także do wyboru opcje łączone z dodatkowymi funkcjami. Niektóre czujniki są proste w budowie mając do dyspozycji podstawowe przyciski, ale można także znaleźć takie z wyświetlaczami, pokazującymi aktualne stężenie tlenku węgla w powietrzu, co daje nam znacznie lepszy pogląd na sytuację.

Dodatkowo czujniki czadu mogą mieć różne typy zasilania: zasilanie sieciowe (podłączenie do gniazdka), zasilanie bateryjne, a także zasilanie sieciowo-bateryjne.

Gdzie montować czujniki czadu?

Zamontowanie czujnika czadu jest banalnie proste, istotne jest jednak to, gdzie powinien się on znaleźć. Przede wszystkim powinny być to pomieszczenia o szczególnym zagrożeniu ulatniania się tlenku węgla. Należy montować je na wysokości głowy, dorosłego człowieka i by nie był dostępny dla dzieci. Powinno się wybrać miejsce, gdzie nie znajdą się żadne zakłócenia, czyli z dala od kratek wentylacyjnych, drzwi i okien. Najlepiej jeżeli znajdzie się w pobliżu urządzeń, które mogą powodować wytwarzanie się czadu, nie dalej jak 2 metry od nich.

Jaki czujnik czadu wybrać?

Niezależnie od tego, jaki rodzaj czujnika wybierzemy, najlepiej wybrać urządzenie posiadające niezbędne atesty i certyfikaty. Dzięki temu będziemy mieli gwarancję tego, że będzie działać i że w razie czego ostrzeże nas przed niebezpieczeństwem. Nie powinniśmy narażać zdrowia naszego i innych kupując urządzenia bardzo tanie i nie spełniające norm, bo będą one wyłącznie ozdobą, która nie uchroni nas przed zagrożeniem.

podobne artykuły

zostaw komentarz

najczęściej komentowane

najpopularniejsze w tygodniu

copyright © 2016 Cafeteria