Jak radzić sobie z wampirami emocjonalnymi? Jak rozpoznać toksycznych ludzi?

autor Paula Roztocka
0 komentarz 133 razy czytano

Każdy z nas coraz częściej spotyka się z określeniem „wampir emocjonalny”. Mieści się w nim kilka rodzajów osobowości, jakimi otaczamy się na co dzień, nawet o tym nie wiedząc. Wampiry emocjonalne potrafią wyssać z nas energię i przytłoczyć swoimi problemami. Jakie są najpopularniejsze odmiany takich wampirów emocjonalnych i jak się przed nimi bronić?

Kim jest wampir emocjonalny?

Wampir emocjonalny, zwany też energetycznym, to osoba, która różnymi sposobami wysysa z nas energię i chęci do życia. W zależności od rodzaju osobowości te działania mogą się różnić, jednak głównym celem jest czerpanie energii z nas, co karmi wampira, ale osoby, które mu ulegają osłabia. Kto może być takim wampirem? Właściwie każdy. Może to być matka, partner, kolega z pracy itd. Zazwyczaj nawet nie jesteśmy świadomi tego, że żyjemy z takim wampirem energetycznym wokół siebie. Czym charakteryzują się poszczególne odmiany takich ludzi?

Krytyk/Kontroler

Ten typ można porównać do wścibskiej sąsiadki. Bez skrupułów ingeruje ona w życie innej osoby i czuje się wręcz upoważniona do wytykania błędów. Mówi co ktoś powinien zrobić i tylko jej rady są najcenniejsze. Podważa każdą naszą decyzję, szczególnie jeśli widzi, że jej słowa nie są dla nas bez znaczenia. Ten typ zazwyczaj nie ma własnego życia lub nie dzieje się w nim nic ciekawego, więc z radością wtrąca się w życie innych. Jak się przed nim bronić? Najlepiej wyeliminować taką osobę ze swojego życia, chyba że mamy cierpliwość do tłumaczenia komuś, że nie życzymy sobie takich uwag, jednak natury krytyka trudno się pozbyć.

warto przeczytać:  Związek z narcyzem – jak poradzić sobie z osobą narcystyczną?

Narcyz

Osoby o skłonnościach narcystycznych również są wampirami emocjonalnymi. Są przekonani, że wszystko kręci się wokół nich i są w centrum świata. Trzeba ich stale adorować, chwalić i podziwiać. Obca jest dla narcyzów empatia i bezwarunkowa miłość. Takie osoby często mówią o sobie wprawiając innych w kompleksy i wywołując poczucie, że są oni gorsi. Jak się bronić przed narcyzami? Przede wszystkim nie można dać się przytłoczyć. Trzeba zrozumieć, że taką mają naturę i skoncentrować się na ich pozytywnych cechach, nie zapominając jednak o wadach.

Ofiara

Ofiara również skupia się jedynie na sobie, ale uważa, że cały świat jest przeciwko niej. Nic jej się w życiu nie udaje, ma pecha i lubi obwiniać za to innych. Wszystkich zamęcza swoimi problemami i użala się nad swoim życiem, jakby problemy dotyczyły tylko jej. Bagatelizując takie opowieści najczęściej jesteśmy odbierani jako osoby, które nie rozumieją i nie wspierają takiej osoby.

Ustawiczny mówca

To osoby, które pozornie interesują się innymi ludźmi. Wszelkie opowieści, jakimi wymieniają się osoby podczas rozmowy, obracają w ten sposób, by przenieść na siebie całą uwagę, tak by to ich problemy, uczucia, historie itp. były w centrum wydarzeń. Zazwyczaj takie osoby potrafią zagadać na śmierć i trudno jest w dyskusji z nimi zyskać prawo głosu, dlatego też należy się o to zwyczajnie upominać.

warto przeczytać:  Związek z narcyzem – jak poradzić sobie z osobą narcystyczną?

Król dramatu

Nadmierne dramatyzowanie to również typowe zachowanie dla wampira emocjonalnego. Nawet zwykły katar staje się dla nich walką o życie. Każdy najmniejszy problem przedstawiają jak istną batalię o przetrwanie. Cieszy ich to, że ktoś emocjonalnie reaguje na ich historie. To potęguje ich przesadne opowieści, a nas pozbawia powoli energii.

podobne artykuły

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria