Naprawa tylnej belki w Peugeot 206

autor Hela Szymek
0 komentarz 411 razy czytano

Tylna belka w Peugeot 206 lubi sprawiać kłopoty. Jak ją naprawić? Na czym polega regeneracja tylnej belki?

Co psuje się w Peugeot 206?

Peugeot 206 to jeden z tych samochodów, które cieszą się sporą popularnością. To auto jest niewątpliwie jednym z najlepiej sprzedających się modeli Peugeot. Zadebiutowało w 1998 roku, a już w 2005 francuski producent mógł świętować wyprodukowanie pięciomilionowego egzemplarza.

Niestety trudno o samochód bez wad. Toteż i w przypadku Peugeot 206 zdarzają się awarie. Najczęściej dotyczą one silnika, elektroniki lub zawieszenia. Zastosowana w tym modelu tylna belka skrętna to nie jest bynajmniej rozwiązanie złe samo w sobie, jednak nie stworzono go z myślą o polskich drogach. Stan dróg w naszym kraju jak i panujące w nim niekorzystne warunki klimatyczne źle wpływają na to delikatne zawieszenie. To dlatego w Polsce tylna belka zużywa się nawet o 40% szybciej niż w krajach południowoeuropejskich.

Fakt, że naprawa tylnej belki to dość znany problem opisywany przez serwisy (szeroko na szmytek.pl), świadczy sam w sobie o częstym występowaniu tego typu usterek. Ale po czym poznamy, że i nasz samochód ma z nią problemy?

Jak poznać, że tylna belka w Peugeot 206 wymaga naprawy?

Awarie tylnej belki są o tyle kłopotliwą sprawą, że nie od razu występują widoczne objawy. Jeśli dochodzi do zużycia łożysk igiełkowych, nie daje się to początkowo w żaden sposób odczuć podczas jazdy – aby wykryć taką usterkę, trzeba podnieść samochód i sprawdzić luz w kole.

warto przeczytać:  Regeneracja tylnej belki w Peugeot 206 – na czym polega, jaki koszt, dlaczego warto dbać o tylna belkę?

Dopiero, kiedy awaria się pogłębia, możemy zaobserwować pewne objawy. Jeździe zaczynają towarzyszyć piszczące odgłosy, które w miarę czasu przekształcają się w donośne stukanie. Pogorszeniu ulega też prowadzenie samochodu, zwłaszcza przy pokonywaniu zakrętów. Wreszcie, w zaawansowanym stadium usterki, krawędzie kół pochylają się ku sobie. To oznaka, ze naprawa jest konieczna.

Oczywiście nie warto czekać z tym aż do wystąpienia tak poważnych objawów. Już samo pogorszenie prowadzenia auta powinno być dla nas wystarczającym bodźcem. Niekontrolowana zmiana toru jazdy czy uślizgi tylnej osi na zakrętach to przypadłości, które zmniejszają bezpieczeństwo na drodze, nie powinniśmy ich więc bagatelizować.

Jak naprawić tylną belkę w Peugeot 206?

Żeby uporać się z tym problemem, samochód oddaje się do specjalistycznego serwisu. Tam uszkodzoną belkę poddaje się regeneracji. Na czym ten proces polega?

Na początek trzeba postawić odpowiednią diagnozę. Zawieszenie samochodu jest więc skrupulatnie badane przez specjalistów. To pozwala ocenić, czy to właśnie regeneracja będzie najlepszym wyjściem, czy też stan tylnej belki jest już krytyczny i jedynym rozwiązaniem będzie jej całkowita wymiana.

warto przeczytać:  Regeneracja tylnej belki w Peugeot 206 – na czym polega, jaki koszt, dlaczego warto dbać o tylna belkę?

Następnie wykonuje się piaskowanie. Pozwala ono na wykrycie wad, będących efektem eksploatacji samochodu. Na tym etapie też ustala się, jaki będzie koszt całego zabiegu.

Wreszcie przechodzi się do regeneracji właściwej, która polega na wymianie zużytych części, czyli najczęściej łożysk igiełkowych i uszczelnień, ale niekiedy również wahaczy.

podobne artykuły

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria