Pierwsze objawy ciąży. Po czym poznać, że będziemy miały dziecko?

autor Paula Roztocka
0 komentarz 172 razy czytano

Potrzeba sporej wiedzy odnośnie swojego organizmu, aby zauważyć objawy ciąży na wczesnym etapie. Na początku bardzo łatwo pomylić je z różnymi przypadłościami lub zwyczajnym zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Są jednak określone znaki, które mogą sugerować, że oczekujemy już dziecka. Po czym poznać, że jesteśmy w ciąży?

Jesteśmy rozdrażnione

Wahania nastrojów są typowe dla wczesnego etapu ciąży. Dzieje się tak za sprawą progesteronu, dzięki któremu zarodek zagnieżdża się w macicy i możliwe jest w ogóle utrzymanie ciąży. Niestety ma też on skutki uboczne, którymi są huśtawki nastrojów. Początkowo wszystko może nas denerwować, możemy płakać bez powodu, złościć się, by za chwilę skakać z radości. Takie objawy mogą być też tożsame z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, jednak niektóre kobiety nie mają typowych dla PMS objawów. Wtedy takie wahania nastrojów faktycznie mogą oznaczać ciążę.

Łatwo się męczymy

Progesteron wpływa także na uczucie zmęczenia, nawet po czynnościach, które do tej pory nas nie obciążały. Wszystko dlatego, że nas organizm przygotowuje się do największego w życiu wyzwania, jakim jest ciąża i poród. Progesteron obniża też ciśnienie krwi, przez co jesteśmy bardziej osowiałe, zmęczone i mamy ochotę na drzemkę, których nie można sobie odmawiać. Na szczęście taki stan ma miejsce głównie w pierwszym trymestrze ciąży.

Brak apetytu i mdłości

Brak apetytu nie jest typowym objawem ciąży. Niektóre kobiety mają szereg zachcianek, inne natomiast nie odczuwają głodu. Oprócz tego, u większości kobiet pojawiają się mdłości. Odpowiedzialny za nie jest hormon hCG, który jest produkowany przez zarodek. Z mdłościami najlepiej walczyć domowymi sposobami. Od lat sprawdza się świeży imbir. Wystarczy dodawać go do różnych potraw, by złagodzić nudności. Można też kupić gotowe preparaty w imbirem w składzie, które będą równie skuteczne.

Bolesne piersi

To jeden z tych objawów, który może, ale wcale nie musi oznaczać ciąży. Niektóre kobiety mają bolesne i nabrzmiałe piersi przed miesiączką i nie jest to nic nadzwyczajnego. Jednak we wczesnym etapie ciąży piersi zaczynają przygotowywać się do produkcji pokarmu, dlatego stają się tkliwe i powiększają się.

Brak miesiączki

To objaw, który również może, ale nie musi oznaczać ciąży. Zanik miesiączki może być związany z różnymi chorobami lub stresem. Inną sprawą jest, że kiedy znika miesiączka i już myślimy, że jesteśmy w ciąży, może pojawić się mylące nas krwawienie, które związane jest właśnie z odmiennym stanem – może to być znak, że zarodek zagnieżdża się w macicy.

Nietypowe objawy ciąży

Oprócz tych klasycznych objawów ciąży można wymienić jeszcze takie bardziej nietypowe. Wśród nich wymienia się zwiększoną wrażliwość na zapachy, bóle głowy, chrapanie, zatkany nos, a nawet ślinotok. U niektórych kobiet pojawiają się jeszcze bardziej zauważalne gołym okiem objawy jak pajączki i ciemne plamki na skórze. Nie musi to być jednak jednoznaczne potwierdzenie ciąży. Aby mieć pewność odmiennego stanu najlepiej wykonać test ciążowy i udać się do lekarza.

podobne artykuły

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria