Jak szukać pracy? Gdzie najlepiej szukać ofert pracy?

autor Alina Majcher
0 komentarz 389 razy czytano

Bezrobocie spada, mogłoby się wydawać, że w takim przypadku problemu być nie powinno. Trzeba jednak pamiętać, że mimo wszystko nadal pozostaje wiele osób, które zatrudnienia albo szukają, albo chcą zmienić aktualne. To wymaga jednak odrobiny wysiłku, bo choć pracodawcy mają nie lada problem z szukaniem pracowników, których brakuje, rynek pracy jest zmienny i dość kapryśny. W jaki sposób i gdzie najlepiej jest szukać pracy?

Jak szukać pracy?

Zanim zabierzemy się za poszukiwania pracy, trzeba się najpierw do tego porządnie przygotować. Przede wszystkim należałoby w pierwszej kolejności przygotować swoje dokumenty aplikacyjne, a następnie zadać sobie istotne pytanie – gdzie chciałbym/chciałabym pracować? Na jakim stanowisku widziałoby siebie? Jakie mam doświadczenie? Jakie możliwości?

Wszystkie te działania trzeba odpowiednio rozplanować, być konsekwentnym oraz wytrwałym. Szukanie pracy, niezależnie od tego jaką formę się tych poszukiwań wybierze, powinno być systematyczne i regularne. Innymi słowy trzeba szukać, przeglądać, przebierać i zapoznawać się z kolejnymi ofertami.

Gdzie szukać ofert pracy w internecie?

Możliwości mamy naprawdę wiele. Obecnie jeżeli chodzi o oferty pracy najważniejszym miejscem poszukiwań jest internet, gdzie na wielu różnych serwisach internetowych można takie ofert znaleźć. Można tutaj wymienić chociażby GoldenLine, Linkedln, Pracuj.pl, Praca.pl, InfoPraca… To tylko kilka przykładowych stron, gdzie ofert pracy może być mnóstwo. Są to serwisy ogólne, zawierające różne oferty pracy, ale można też poszukać tych bardziej specjalistycznych.

Do tego warto również dodać strony internetowe poszczególnych firm, gdzie w zakładkach „kariera” często można znaleźć oferty związane z aktualnie poszukiwanymi pracownikami. Serwisy społecznościowe takie jak Facebook także mogą być pomocne i zdarza się, że za pomocą poczty pantoflowej znajomi podają informację, że taka a taka firma poszukuje pracownika.

Gdzie jeszcze można szukać w internecie? Na stronach Urzędów Pracy, a także, o czym nie powinno się zapominać, w BIP-ie (Biuletyn Informacji Publicznej), gdzie dostępne są oferty związane z pracą w administracji publicznej.

Laptop na biurku

Jakie są inne źródła ofert pracy?

Choć internet jest teraz najpopularniejszą bazą ofert pracy, możliwości poszukiwania wcale się na nim nie zamykają. Mamy przecież Urzędy Pracy, które choć przez wielu mogą być traktowane pobłażliwie i z machnięciem ręki, czasem rzeczywiście można znaleźć ciekawe oferty czy to na tablicach ogłoszeniowych, czy bezpośrednio od pracowników urzędu.

Można też skorzystać z agencji pośrednictwa pracy, a także pomocą mogą służyć organizacje pozarządowe zawodowo zajmujące się rekrutacją. Z innych możliwości, pracy można szukać także na targach pracy, czy jeżeli jest się studentem, w biurach karier danej uczelni.

Jak selekcjonować ogłoszenia o pracę?

O ile regularne poszukiwania są istotne, trzeba też umieć odpowiednio selekcjonować oferty, które wpadną nam w oko. Przede wszystkim należy zapoznać się z ogłoszeniem bardzo uważnie i zastanowić się nad tym, jak wymagania pracodawcy odnoszą się do naszego własnego doświadczenia. Niestety często jest tak, że wymagania pracodawców nie przystają do naszych umiejętności i doświadczeń, a przez to taki aplikacje zazwyczaj trafiają do kosza.

Czy w takim razie wszystkie takie ogłoszenia odrzucać? Jeżeli nie pasują nam w jednym czy dwóch punktach, ale uważamy, że bylibyśmy w stanie wszystkiego się nauczyć i zdobyć doświadczenie i kwalifikacje to dobrze – trzeba to jednak udowodnić pracodawcy i pokazać, że jest się właśnie tą osobą, której szuka. Nie jest to oczywiście łatwe.

Co jest najważniejsze przy poszukiwaniu pracy?

Jedną z najważniejszych cech przy szukaniu pracy jest przede wszystkim wytrwałość oraz cierpliwość. Można wysyłać dziesiątki aplikacji i nie dostać żadnej odpowiedzi, dlatego też takie poszukiwania mogą trwać. Warto też w międzyczasie pomyśleć o sobie i doszkolić się, zdobyć nowe kwalifikacje i zwiększyć swoje szanse na rynku. Nie od razu Rzym zbudowano, każda taka próba, nawet nieudana będzie dobrym doświadczeniem na przyszłość.

podobne artykuły

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria