Jak zmienić swoje przyzwyczajenia?

autor Ida Lenart
1 komentarz 211 razy czytano

Przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka. W tym starym stwierdzeniu jest mnóstwo prawdy, gdyż nasze codzienne czynności często zamieniają się w rytuały bez których nie potrafimy już żyć. Gorzej jeśli mogą wpływać na nas destrukcyjnie. Jak zatem zmienić swoje przyzwyczajenia?

Czy trudno jest zmienić przyzwyczajenia?

Jeśli masz dane przyzwyczajenia od dziecka to nie licz na to, że nagle, pod wpływem impulsu, twoje życie się zmieni. Im dłużej dany nawyk z tobą był, tym trudniej będzie go zmienić. Ale nawet jeśli te same czynności wykonujesz od kilkunastu (lub kilkudziesięciu) lat, nie oznacza to, że wyplenienie tego przyzwyczajenia jest niemożliwe. To zupełnie jak oczyszczanie ogrodu z chwastów – im dłużej chwast w nim rósł, tym więcej korzeni zapuścił. Z walką z przyzwyczajeniami jest tak samo – musisz zacząć od korzeni.

Kobieta zjada czekoladę, z boku jest szyld

Od czego zacząć zmianę przyzwyczajeń?

Przede wszystkim od określania, które nawyki chcesz porzucić i dlaczego? Jeśli coś, co robisz rujnuje twoje życie lub zdrowie, walkę z tymi przyzwyczajeniami warto rozpocząć jak najszybciej. Może zamiast chodzić na spacery, siedzisz godzinami przed telewizorem? Może podjadasz słodycze między posiłkami? Może odkładasz wszystko na później? Zastanów się, co chcesz zmienić i dlaczego.

Jak pracować nad zmianą przyzwyczajeń?

Na pewno wszystkich nawyków nie zmienisz od razu. Dopiero kiedy uporasz się z jednym przyzwyczajeniem, przejdź wtedy do następnego. Wiadomo, podczas walki z nawykiem pojawią się pewne przeciwności. Ważne jednak, aby wiedzieć jak się im przeciwstawić.

W miejscu przyzwyczajenia musi pojawić się inna czynność, która nawyk zastąpi. Wiąże się to z systemem kar i nagród, który często stosuje się, by skutecznie coś zmienić. W tym wypadku zamiast się karać, zacznij się nagradzać. Zastanów się jakie emocje poprzedzają twoje dane przyzwyczajenie – czy jest to uczucie niedosytu, zły nastrój, a może telefon od byłego chłopaka? Zamiast objadać się batonikami, zafunduj sobie aromatyczną kąpiel z dodatkiem ulubionego olejku. Nie odkładaj na jutro rzeczy, które masz zrobić dzisiaj – po prostu je zrób, a zaoszczędzony następnego dnia czas będzie najlepszą nagrodą!

Słońce świeci przez dziurę w chmurach

Jak uwierzyć, że uda się zmienić nawyki?

Na pewno z pomocą przychodzi tutaj wyobraźnia. Dane przyzwyczajenie tak naprawdę w jakiś sposób cię ogranicza, sprawia, że jesteś jego niewolnikiem. Wyobraź sobie zatem życie bez tych więzów czyli na przykład siebie jak spacerujesz po rozświetlonym słońcem parku. Gwarantuję, że przejdzie ci ochota na siedzenie na kanapie przed telewizorem. A słodycze? Wizualizuj siebie jak wkładasz seksowny kostium kąpielowy i dumnie prezentujesz swoją zgrabną sylwetkę. Warto? Warto. Cele już masz i to nawet realne cele, więc wiesz już, że warto walczyć z przyzwyczajeniami i nie poddawać się.

Oczywiście na pewno wygodniej byłoby po raz kolejny usiąść na kanapie i włączyć telewizor. Ale czy to zmieni twoje życie? Pomyśl o tym, co nie pozwala ci wprowadzić zmiany – może jest to strach, że zamiast lepiej, będzie tylko gorzej? Od razu odrzuć takie przypuszczenia – zmieniasz na lepsze, nie na gorsze. Zmotywuj więc wewnętrznego lenia i każ mu działać.

podobne artykuły

1 komentarz

Lotos 13 października 2022 - 13:19

Zmiana nawyków trwa 14 dni! Potem to już powinno być tylko łatwiej :)

odpowiedz

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria