Jak zacząć zdrowo żyć i od czego zacząć? Te pytania najczęściej zadają sobie osoby, które chcą zmienić swoje życie na lepsze i pracować nad własnym zdrowiem oraz kondycją, zarówno tą psychiczną, jak i fizyczną. Podobnie jak w każdym innym przypadku, najtrudniej jest zacząć, ale kiedy już złapiemy przysłowiowego bakcyla, to będziemy się zastanawiać, jak mogliśmy wcześniej żyć inaczej. W poniższym artykule podpowiadamy jak zacząć zdrowo żyć i jakich zasada trzeba się trzymać.
Wyznacz sobie cel
Od wyznaczania konkretnych celów zaczynają się poważne zmiany w życiu bez których, nic nie ma sensu. Muszą być one realne, możliwe do osiągnięcia i określone w czasie (np. zrzucenie 6 kg w miesiąc). Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, możesz skorzystać z konsultacji z trenerem personalnym, lub przeczytać porady dotyczące zdrowia na Kedu.pl. Dzięki takiemu wsparciu ułożysz plan żywieniowy oraz treningowy, co razem wzięte powoli ci łatwiej osiągnąć zamierzony cel. Może być nim zrzucenie określonej liczby kilogramów lub po prostu, zamierzenie bycia zdrowym i silnym.
Trzymaj się swoich celów
Motywacja to drugi bardzo ważny czynnik niezbędny dla zdrowego trybu życia. Z doświadczenia wszyscy wiemy, że po upływie maksymalnie dwóch tygodni, cały zapał ostyga, a my stopniowo wracamy do dawnych nawyków. Aby tak się nie stało, potrzebne jest ciągłe motywowanie się do kontynuowania wprowadzanych w życie zmian. Zachętę do tego można szukać „na zewnątrz”, to znaczy zakładając profil na Facebooku lub innym portalu społecznościowym, gdzie możesz dokumentować swoje postępy a obserwujący cię internauci, będą cię w tym wszystkim dopingować i zachęcać do dalszych działań. Obserwuj inne osoby, które również prowadzą zdrowy styl życia, zgłaszaj się do nich po różnorodne porady, wskazówki i pomoc w dążeniu do osiągnięcia własnego celu.
Opracuj wartościową dietę
Dotyczy do zarówno diety, która ma pomóc w zrzuceniu masy, jak i tej, dzięki której utrzymasz osiągniętą wagę. Dlatego, zanim przejdziesz na określoną dietę postaw na zdrowie i osiągnięcie homeostazy. Spraw, aby twoje samopoczucie w czasie wprowadzanych zmian było na jak najwyższym poziomie i abyś miał poczucie, że zdrowe jedzenie to nie żadna kara, ale przede wszystkim przyjemność. Uczyń z tego nawyk, a twój organizm odpłaci się z wdzięczności. Unikaj niskokalorycznych diet, które powodują rozdrażnienie, niepokój, a nawet prowadzą do „rzucenia” się na jedzenie, z powodu niepohamowanego apetytu. Zacznij od racjonalnej kaloryczności i dopiero w kolejnych miesiącach stopniowo ograniczaj ilość spożywanych kalorii. Dzięki temu odchudzanie stanie się racjonalne i nie skończy się efektem jo-jo.
Realizując swój plan żywieniowy, trzymaj się podstawowych zasad, jakimi są:
- spożywanie 5-6 posiłków dziennie w 2,3-godzinnych odstępach,
- wypijanie 2-3 litrów wody dziennie,
- codziennie rano, zaraz po przebudzeniu wypijanie szklankę wody z cytryną, co poprawi pracę metabolizmu oraz oczyści organizm z toksyn,
- niepopijanie niczym jedzenia,
- unikanie produktów powodujących wzrost wagi,
- przyrządzanie posiłków na parze, gotowane, duszone lub grillowane,
- używanie zdrowych przypraw zamiast soli kuchennej,
- wybieranie zdrowych tłuszczy roślinnych jak oliwa z oliwek, olej kokosowy, olej rzepakowy,
- spożywanie mięsa drobiowego takiego jak kurczak, indyk oraz ryb.
1 komentarz
Łatwo jest powiedzieć, że wystarczy się trzymać planu. Rzadko kiedy, ktoś potrafi mu w 100% podołać…