Rozwód: jak złożyć pozew, ile kosztuje rozwód, jakie dokumenty, czy korzystać z pomocy adwokata?

autor Hela Szymek
0 komentarz 176 razy czytano

Rozwód to trudne doświadczenie. Już pod względem emocjonalnym jest zwykle prawdziwym ciężarem, a tu jeszcze dochodzą wszystkie skomplikowane formalności, o których trzeba pamiętać. Jak przejść przez proces rozwodowy, by obyło się bez dodatkowych problemów?

Jak złożyć pozew o rozwód?

Pozew o rozwód powinien być złożony w wydziale cywilnym w sądzie okręgowym w formie pisemnej. W pozwie musi zostać dokładnie określony sąd, do którego dokument ten jest składany. Powinien to być sąd okręgowy, w okręgu którego małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania, pod warunkiem, że wciąż przynajmniej jedno z nich tam przebywa.

Jeżeli żadne z małżonków nie przebywa już w tym lokum, sytuacja nieco się komplikuje. W takim przypadku pozew powinien zostać wniesiony do sądu okręgowego odpowiedniego dla miejsca zamieszkania pozwanego. Do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania powoda wnosi się go jedynie w przypadku, gdy nie można ustalić miejsca zamieszkania pozwanego.

Stronami w postępowaniu sądowym są tu oczywiście małżonkowie, toteż w pozwie muszą być wpisane szczegółowe dane dotyczące ich imion i nazwisk, wykonywanych przez nich zawodów i aktualnych adresów.

Następnie trzeba dokładnie przedstawić, czego konkretnie żąda powód, zwłaszcza należy uściślić, z czyjej winy rozwód ma zostać orzeczony, lub czy bez orzekania o winie. Jeśli zamierzamy powołać świadków, to żądanie też powinniśmy zawrzeć już w pozwie.

Wreszcie pozew trzeba też uzasadnić. Chodzi tu o podanie, z jakiego powodu pożycie małżonków się rozpadło. W tym miejscu pozwu należy przytoczyć też na ten stan dowody – mogą to być dokumenty i zeznania świadków. Należy też poświęcić trochę miejsca sytuacji materialnej małżonków. Jeśli będziemy się domagać alimentów na małoletnie dzieci, trzeba rozpisać się o ich potrzebach.

Do pozwu trzeba też dołączyć załączniki: akt małżeństwa, akty urodzenia dzieci, zaświadczenia o zarobkach oraz odpis pozwu. Jak widać, jest z tym sporo pracy i łatwo można coś przeoczyć, dlatego wielu woli złożyć to na barki profesjonalistów i zwraca się do kancelarii takich jak www.kancelariakrs.pl, świadczących usługi w kwestiach postępowania rozwodowego.

Jakie jeszcze dokumenty są potrzebne do rozwodu?

To, jakich dokumentów będziemy potrzebować, zależy od tego, jakie orzeczenie chcemy uzyskać. Jeśli chcemy otrzymać rozwód bez orzekania o winie, wystarczy nam odpis skrócony aktu małżeństwa stron, odpis pozwu rozwodowego, ewentualny odpis skrócony aktu urodzenia dziecka, oraz oczywiście dowód osobisty.

Jeśli zależy nam na orzeczeniu o winie, musimy dodać do tego dokumenty, które posłużą jako dowód, a zatem na przykład zeznania świadków, obdukcje lekarskie w wypadku stosowania przez małżonka przemocy fizycznej, policyjne raporty, czy dowody na zdradę.

akcesoria sędziowskie

Ile kosztuje rozwód?

Rozwód wiąże się z wieloma osobnymi kosztami i dopiero po podliczeniu ich możemy mieć jakieś pojęcie o sumie środków finansowych, jakie pochłonie całe postępowanie rozwodowe. Już przy samym złożeniu pozwu, zmuszeni będziemy uiścić stałą opłatę sądową, wynoszącą 600 zł. Jeżeli domagać się przy tym będziemy ustalenia podziału majątku, będziemy musieli zapłacić dodatkowo 1000 zł, chyba że osiągniemy porozumienie z drugą stroną sporu – wtedy możemy złożyć kosztujący 300 zł wniosek o wspólny podział majątku.

Jeżeli zostanie zarządzona eksmisja któregoś z małżonków, druga strona musi wnieść opłatę 200 zł. Jeżeli natomiast zasądzone zostaną alimenty, strona na rzecz której je zasądzono (albo jej przedstawiciel) musi zapłacić sumę równą 5% owych świadczeń. Od wyroku można złożyć apelację, co oczywiście pociąga za sobą kolejną sądową opłatę, znowu w wysokości 600 zł.

Jak widać, rozwód nie jest dla biednych. Trzeba się przy tym nieco wykosztować, a nie wzięliśmy tu jeszcze pod uwagę sytuacji, w której zdecydujemy się, by w postępowaniu rozwodowym reprezentował nas adwokat. To będzie się wiązać z kolejnymi kosztami – patrząc na stawki specjalistów, od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Czy warto korzystać z pomocy adwokata?

Skoro skorzystanie z pomocy adwokata generuje dodatkowe koszty, to czy opłaca się w ogóle z takiej pomocy korzystać? Oczywiście nie mamy takiego obowiązku, jednak obeznany w prawie specjalista może nas spokojnie przeprowadzić przez ten, jak by nie patrzeć, skomplikowany proces.

Postępowanie może dzięki temu przebiec szybciej, ponieważ adwokat, jako doświadczony w tych kwestiach, złoży wniosek, który nie będzie miał formalnych braków, więc nie będzie wymagał uzupełnień i korekt. Adwokat wnosi też profesjonalizm, który może się okazać bardzo pomocny. Nie chodzi tu tylko o jego doświadczenie w podobnych sprawach, ale i o to, że jest osobą, która nie jest w sprawę zaangażowana emocjonalnie, nic więc nie zaburzy jego fachowej pracy.

podobne artykuły

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria