Zagęszczanie gruntu – na czym polega, dlaczego ważne w budownictwie?

autor Edyta Figa
0 komentarz 244 razy czytano

Masz działkę, chcesz rozpocząć budowę, ale zastanawiasz się, czy grunt aby na pewno jest wystarczająco nośny, by stawiać na nim fundament? Przeczytaj o zagęszczaniu terenu, a dowiesz się, jak ważne jest to w budownictwie.

Badanie zagęszczenia gruntu

Generalnie w Polsce większość gruntów jest spoista o dużej nośności. Z uwagi na to, że domy jednorodzinne należą do I kategorii geotechnicznej, prawnie nie jest wymagane wykonanie badania geotechnicznego. Tak więc wynajęcie do niego fachowców jest po stronie inwestora. Dlaczego warto je wykonać?

Przede wszystkim z uwagi na to, by wiedzieć jeszcze przed rozpoczęciem budowy, czy decydować się na zagęszczanie gruntu. Po skończeniu inwestycji na gruncie o słabej nośności może dojść do intensywnego osiadania budynku. Lepiej temu zapobiec.

A kiedy w ogóle należy pomyśleć o zagęszczaniu gruntu? Zawsze wtedy, gdy zachodzi podejrzenie, że jest kiepska nośność gruntu i wysoki poziom wód gruntowych. Najczęściej podpowiedzią jest to, że domy wokół są zbudowane na podwyższeniach.

Dobrze jest – jeśli to możliwe – dokonać badań geotechnicznych jeszcze przed zakupem gruntu. Owszem – badania kosztują, ale zdecydowanie mniej niż zagęszczanie terenu. Jeśli ma się możliwość kupienia działki w okazyjnej cenie, wówczas do kosztów wliczyć należy także cenę badania lub zagęszczania. Może się okazać, że przestanie być to atrakcyjna cenowo oferta.

Czym jest zagęszczanie impulsowe?

Jednym ze sposobów zagęszczania jest metoda impulsowa. To nowoczesna i bardzo wydajna technologia o charakterze impulsowym. Energia udarowa przekazywana jest do głębokości 4,5 m, a przy sprzyjających warunkach – 6,5 m.

Dzięki metodzie impulsowej, czyli powtarzalnemu ubijaniu, wzmocniony zostaje rozluźniony grunt. To pozwala na poprawę parametrów fizycznych i mechanicznych ziemi. Warto wiedzieć, że technologia IC może być stosowana samodzielnie lub z innymi sposobami wzmacniania podłoża. Wykorzystywana jest najczęściej przy zagęszczaniu powierzchni użytkowych.

Sposób wykonania zagęszczania impulsowego

Cała praca wykonywana jest specjalistycznym sprzętem składającym się z maszyny podstawowej o podwoziu gąsienicowym, urządzenia ubijającego, młota udarowego hydraulicznego i stopy uderzeniowej. Tego typu urządzenie do zagęszczania impulsowego można zobaczyć na zdjęciach na keller.com.pl/78-technologie/117-zageszczanie-impulsowe – to strona firmy, która zajmuje się tego typu pracą.

Jedna seria ubijania to podciąganie i spuszczanie młota z niewielkiej wysokości (do 1,2 m) na stopę uderzeniową ale z częstotliwością 40-60 razy na minutę – tak długo, aż stopa pogrąży się w podłożu. Od tego, z jakim gruntem ma się do czynienia, zależy to, jaką siatkę rozmieszczenia punktów ubijania należy zastosować, a więc jaki będzie schemat pracy.

Jaki grunt należy zagęścić?

Najczęściej zagęszczenie gruntu jest konieczne w przypadku warstw zbudowanych z piasku, żwiru o niskiej zawartości frakcji pylistej, pospółki, a także gdy ma się do czynienia z terenami zdegradowanymi. Te najczęściej są tam, gdzie zalegają odpady górnicze, komunalne, energetyczne.

Zagęszczanie gruntu – dlaczego ważne w budownictwie?

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że budowa jest kosztownym przedsięwzięciem. Szkoda zmarnować środki na stawianie jej na niepewnym gruncie. Właśnie dlatego tak ważne jest zapewnienie ziemi jak najlepszej nośności. Możliwe to jest właśnie dzięki zagęszczaniu.

W budownictwie przeprowadza się je przede wszystkim pod fundamentami, płytami fundamentowymi, ale i pod drogami, parkingami, placami targowymi. Zagęszczanie niezbędne jest też przy odpadach górniczych czy podczas przygotowywania platform pod kolumny.

Zagęszczanie chroni interesy inwestora, ale i wykonawcy. Dzięki niemu jest większa pewność, że budowa nie osiądzie i nie dojdzie do katastrofy.

podobne artykuły

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria