Jak zaplanować wyjazd na narty? Co jeszcze oprócz zjeżdżania na nartach?

autor Hela Szymek
0 komentarz 133 razy czytano

Jak przygotować się do wyjazdu na narty? Na co zwrócić uwagę? Jak zorganizować taką wycieczkę?

Jak wybrać miejsce na narty?

Wybór odpowiedniego obiektu noclegowego jest oczywiście ważny, ale nie mniej istotna jest okolica, w której jest on zlokalizowany – trzeba wziąć pod uwagę pobliską infrastrukturę. Warto dobrać miejsce wyjazdu do swoich narciarskich umiejętności. Jeśli jesteśmy początkujący i daleko nam jeszcze do profesjonalizmu, wybierzmy miejsce z dużą dostępnością do łatwiejszych tras. Oczywiście przed wyjazdem warto dowiedzieć się jak najwięcej o stokach, z których będziemy korzystać, na przykład czy są naśnieżane, ratrakowane, a wieczorami również oświetlone.

Oprócz samego stoku warto sprawdzić też jego zaplecze. Ważna może być na przykład obecność ratownika, a także wypożyczalnia sprzętu, jeżeli takowego nie posiadamy lub wygodniej nam po prostu wypożyczyć na miejscu. Jeśli dopiero będziemy uczyć się jeździć na nartach albo ktoś z naszej ekipy jest początkującym, warto wybrać miejsce, gdzie można liczyć na szkolenie pod okiem instruktora. Jeżeli zabieramy dzieci, zwróćmy uwagę, czy wybrane przez nas miejsce posiada dostosowaną dla nich szkółkę narciarską.

Jakie jeszcze elementy infrastruktury są istotne? Oczywiście źle się zjeżdża na głodnego. Warto wybrać takie miejsce, które oferuje gastronomię na wysokim poziomie – restauracja dla narciarzy, którą warto odwiedzić, to beskidsportarena.pl/restauracja. Jak widać, sporo wymagamy od stoku i jego otoczenia, ale chodzi tu po prostu o wygodę. Lepiej wszystko, co potrzebne, mieć na jednym miejscu, aby oszczędzić sobie czasochłonnych poszukiwań, i móc więcej czasu spędzić na zjazdach, czyli na tym, po co przecież w ogóle przyjechaliśmy w góry.

Kiedy jechać na narty?

Na narty warto wybrać się w pierwszej połowie stycznia, ponieważ na początku roku ruch na stoku jest zwykle mniejszy, co sprawia, że i ceny są nieco niższe. Inną dobrą alternatywą jest wyjazd w marcu, kiedy ceny zakwaterowania i skipassów będą niższe, dzień już dłuższy, a pogoda przyjemniejsza. Wiele narciarskich ośrodków wprowadza formułę Free Ski, która polega na tym, że osoby rezerwujące pobyt w określonym terminie, otrzymują bezpłatny karnet narciarski. Można więc zjeżdżać bez opłat, pokrywając jedynie koszty wykupionego noclegu.

Samodzielnie czy w grupie?

Można pojechać samemu, z rodziną, znajomymi, albo jako uczestnik zorganizowanej wycieczki. Jeśli udajesz się na narty w grupie, warto wybrać się samochodem (lub kilkoma, jeśli grupa jest liczna). W ten sposób koszt przejazdu rozłoży się na więcej osób i w efekcie będzie stosunkowo nieduży.

Oczywiście samochód nie zawsze się sprawdza. Jeżeli wybieramy się na narty za granicę, możemy woleć skorzystać z samolotu. Jak w takim wypadku przewieźć sprzęt narciarski? To już zależy od przewoźnika. Najczęściej umożliwia się transport sportowego bagażu w luku bagażowym, często jednak obowiązują przepisy określające jego dopuszczalne wymiary i wagę.

Okolica stoku

Mogłoby się wydawać, że okolica, w jakiej znajduje się stok, nie powinna mieć większego znaczenia – przecież wybieramy się, żeby zjeżdżać, a nie zwiedzać. Niby tak, ale jeśli wybieramy się na dłuższy wyjazd, to same narty mogą nam nie wystarczyć – możemy zapragnąć jakiejś odmiany. Dlatego warto przed wyjazdem sprawdzić, czy poza stokiem okolica ma do zaoferowania jakieś inne atrakcje.

podobne artykuły

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria