Palety plastikowe coraz chętniej wykorzystywane w przemyśle – dlaczego?

autor Paula Roztocka
0 komentarz 346 razy czytano

Palety plastikowe to niezbędne w wielu branżach akcesoria, które wspomagają transport różnego rodzaju produktów. Zapewniają bezpieczeństwo towarów, chronią przed zniszczeniem, są ładowne i wytrzymałe. Jeszcze do niedawna chętniej wykorzystywano palety drewniane, dziś ta tendencja się zmienia. Dlaczego tak chętnie palety plastikowe są używane w przemyśle?

Palety plastikowe – co je wyróżnia?

Palety plastikowe są przede wszystkim wykonywane z wysokiej jakości tworzyw, które mają wpływ na dużą wytrzymałość tych produktów. Dzięki temu są trwałe, ale też higieniczne. Łatwo usunąć z powierzchni plastikowej wszelkie zanieczyszczenia, co jest istotne w przypadku transportu towarów delikatnych, np. żywności. Palety plastikowe – o ich zaletach przeczytasz na www.bekuplast.com, dowiesz się także, jakie mogą być rodzaje takich akcesoriów niezbędnych w transporcie.

Rodzaje palet plastikowych

Palety plastikowe można podzielić na różne rodzaje, co wpływa także na zastosowanie tych produktów. Wymienia się palety eksportowe (wykorzystywane w transporcie międzynarodowym), z tworzywa wtórnego (przyjazne środowisku, mają długą żywotność), z tworzywa sztucznego ESD (mają właściwość przewodzenia ładunków elektrostatycznych), higieniczne (wykorzystywane głównie w kontakcie z żywnością) oraz specjalne (dostosowane do przewozu konkretnych produktów, np. beczek).

Palety plastikowe czy drewniane?

Osoby, które potrzebują palet do przewożenia różnego rodzaju towarów, mają głównie dylemat, jakie wybrać – te plastikowe, a może drewniane? Jeszcze kilka lat temu częściej wybierane były palety drewniane. Wśród ich zalet wymieniało się głównie niskie koszty i możliwość szybkiej naprawy. Więcej jednak pojawiało się wad, takich jak waga palet, możliwość zranienia wystającymi drzazgami lub gwoźdźmi, trudności w zachowaniu czystości, częste naprawy i krótka żywotność.

Dlaczego warto wybrać palety plastikowe?

Palety plastikowe mają wiele zalet, dla których warto w nie zainwestować. Przede wszystkim są ekologiczne, a tworzywo, z którego się je wykonuje, pochodzi z recyklingu. Mało tego, długa jest także żywotność palet plastikowych, mogą one służyć nawet przez ponad 10 lat. W dodatku są odporne na działanie różnych substancji chemicznych, które mogą pojawić się podczas transportowania towarów. Są bardzo wytrzymałe i rzadko kiedy ulegają zniszczeniom.

Wśród zalet palet plastikowych można wymienić jeszcze ich bezpieczeństwo. Podczas, gdy palety drewniane mogą spowodować rany przez wystające drzazgi, w przypadku plastiku nie ma to miejsca. Palety z takich surowców są całkowicie bezpieczne podczas użytkowania. Łatwo też je wyczyścić. Woda nie wnika w tworzywo, jak w przypadku palet drewnianych. Nie niszczy więc ich i faktycznie oczyszcza palety. Dzięki temu nie rozwijają się w nich bakterie. To bardzo ważne w przypadku przewozu żywności. Na plus jest jeszcze duży wybór takich akcesoriów. Bez problemu można znaleźć palety plastikowe o takich wymiarach, które będą nam odpowiadały.

podobne artykuły

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria