Wydruk katalogów – metodą cyfrową czy offsetową – co wybrać?

autor Paula Roztocka
0 komentarz 223 razy czytano

Katalogi to jedna z form reklamy, którą mogą promować swoje usługi firmy z różnych branż. Najpierw trzeba je oczywiście zaprojektować i pomyśleć o tym, co powinno się na nich znaleźć. Kiedy to wszystko jest już gotowe, należy znaleźć drukarnię, która zajmie się wydrukowaniem tych materiałów. Pytanie tylko co będzie lepsze: wydruk metodą cyfrową czy offsetową?

Wydruk katalogów – jak wybrać drukarnię?

Zanim przejdziemy do wydruku katalogów, warto wiedzieć na co zwrócić uwagę wybierając drukarnię. Nie każda ma taką samą ofertę i to właśnie zakres usług trzeba sprawdzić na samym początku. Niektóre mogą specjalizować się w drukowaniu wybranych materiałów i to w konkretnej technologii. Jeżeli chodzi o tłoczenie folderów reklamowych, jest to usługa dostępna w wielu drukarniach, wydruk katalogów metodą offsetową i cyfrową oferuje np. drukarnia Tolek.

Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze drukarni? Na pewno ceny, czas oczekiwania na wydruk, jakość wydruku, dostawę zlecenia, kompleksowość usług. Dużą popularnością cieszą się w ostatnich latach drukarnie online, z którymi można skontaktować się przez Internet.

Wydruk katalogów metodą cyfrową – kiedy warto?

Wydruk cyfrowy to najpopularniejsza forma drukowania. Dostępny jest on zarówno w drukarniach stacjonarnych, jak i internetowych. Polega na drukowaniu katalogów za pomocą specjalnej elektrofotograficznej maszyny drukarskiej. Pliki do drukowania mogą być dostarczone na zewnętrznym nośniku danych lub przesłane na wskazany adres mailowy. Wydruk katalogów metodą cyfrową charakteryzuje się szybkością i atrakcyjnymi cenami. Wydrukować materiały można właściwie od ręki.

Wydruk katalogów metodą offsetową – na czym polega?

Niektóre drukarnie mają w ofercie wydruki metodą offsetową. Ta charakteryzuje się przede wszystkim wysoką jakością. Jest to technika tzw. druku płaskiego i znajduje zastosowanie w przypadku wydruku dużej ilości odbitek. Technologia offsetowa jest bardziej zaawansowana niż cyfrowa. Obraz najpierw musi zostać naświetlony na naświetlarce, później jest przenoszony z formy płaskiej na podłoże drukarskie. Jest to więc bardziej czasochłonny i kosztowny sposób druku.

Wydruk katalogów metodą cyfrową czy offsetową – co lepsze?

Druk cyfrowy lepiej sprawdza się w przypadku katalogów o mniejszych wymiarach. Dzięki temu uzyskać można całkiem dobrą jakość wydruku. Jeśli natomiast w grę wchodzą duże katalogi, wtedy lepiej skorzystać z metody offsetowej. Nie bez znaczenia są także kolory. Jeśli mają one być oddane precyzyjnie i bardzo ważny jest w katalogu wygląd zdjęć, wówczas sprawdzi się wydruk metodą offsetową, choć te różnice w porównaniu z metodą cyfrową nie są duże i niektórzy nawet ich nie zauważają. Obie te technologie różni także czas realizacji zleceń. Jeśli więc firmie bardzo zależy na tym, aby katalogi były wydrukowane niemal od ręki, wtedy lepiej wybrać metodę cyfrową, która nie wymaga dużego nakładu pracy i nie jest skomplikowana. Druk offsetowy jest bardziej czasochłonny, jednak gwarantuje wysoką jakość otrzymanych katalogów.

podobne artykuły

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria