Regeneracja tylnej belki w Peugeot 206 – na czym polega, jaki koszt, dlaczego warto dbać o tylna belkę?

autor Alina Majcher
0 komentarz 446 razy czytano

Zastosowanie tylnej belki w wielu francuskich samochodach ma swoje wady i zalety. Z jednej strony poprawia komfort jazdy, z drugiej… często ulega awariom. Samochody Peugeot 206 nie są pod tym względem inne. Fakt dużej popularności tych modeli na polskich drogach sprawia, że problem tylnej belki jest całkiem powszechny, dlatego warto wiedzieć, jak ją regenerować i jak o nią dbać.

Czym jest tylna belka?

Popularne określenie „tylna belka” to nic innego jak tylna belka skrętna w zawieszeniu, stosowana najczęściej w samochodach marek Peugeot oraz Citroen, czyli popularnych samochodach marek francuskich. Jest to układ składający się z dość wielu elementów, wśród których można wymienić: stabilizatory, wahacze, poprzecznica czy drążki skrętne. Te i wiele innych części ma bardzo ważne zadanie – poprawić komfort oraz bezpieczeństwo jazdy.

Niestety ten element pojazdu ulega częstemu zużyciu, a my jako użytkownicy najczęściej nie zwracamy na niego większej uwagi. Zdecydowanie jest to błąd i należy pamiętać, że regeneracja tylnej belki to podstawa i warto wiedzieć, jak wygląda to w przypadku samochodów Peugeot 206: wymianatylnejbelki.pl/cena-naprawy-belki/naprawa-tylnej-belki-peugeot/peugeot-206/. Świadomość ta pozwoli nam na nie ignorowanie pierwszych symptomów tego, że coś jest nie tak.

warto przeczytać:  Naprawa tylnej belki w Peugeot 206

Gdzie naprawić tylną belkę i ile będzie to kosztować?

Ponieważ układ tylnej belki jest bardzo skomplikowany i mieści w sobie bardzo wiele elementów, samodzielna naprawa może być trudna i ryzykowna. Jeżeli więc już dojdzie do uszkodzenia, konieczne będzie udanie się do warsztatu samochodowego, który się w tym specjalizuje, aby dokonać jej regeneracji. Jeżeli chodzi o ceny w różnych warsztatach wyglądać to będzie inaczej. Trzeba się jednak liczyć z tym, że każda taka wizyta zmusi nas do pozostawienia w warsztacie kilkuset złotych w zależności od tego co i ile będzie trzeba wymienić.

Samochód Peugeot 206

Jak regeneruje się tylną belkę?

Przede wszystkim jest to wymiana uszkodzonych elementów. Zazwyczaj są to uszczelki czy łożyska, często też będzie konieczne zainstalowanie nowych czopów. Sam proces naprawy nie należy do prostych, a do wykonania tych czynności wymagane jest rozmontowanie tylnej belki, w celu zorientowania się, który z elementów został uszkodzony. Wymaga to dużej wiedzy oraz doświadczenia z zakresu mechaniki samochodowej, a w szczególności znajomości samochodów marek francuskich. Istotne jest również to, by przy regeneracji używać tylko oryginalnych części, które w pełni zagwarantują jakość naprawy, a także zapewnią bezpieczeństwo w dalszym użytkowaniu samochodu.

warto przeczytać:  Naprawa tylnej belki w Peugeot 206

Dlaczego tylna belka Peugeot 206 się psuje?

Jak w przypadku używania olejów silnikowych i tylna belka ma swoje limity, po przekroczeniu których należałoby zrobić jej renowację. Najczęściej dzieje się tak po przejechaniu 50 tys. kilometrów, które są pewną górną granicą jeżeli chodzi o bezusterkową jazdę. Do tego należy dodać także stan naszych polskich dróg, które dość skutecznie wspomagają niszczenie tylnej belki. Jeżeli uszkodzeniu ulegnie uszczelka, do układu zacznie dostawać się woda i rozrasta się korozja, zaczyna się stukanie oraz zgrzytanie całego zespołu, który ostatecznie może powodować problemy kołami i amortyzacją.

Dlaczego warto dbać o tylną belkę?

Chodzi tutaj przede wszystkim o dwie kwestie: bezpieczeństwo oraz pieniądze. Uszkodzona tylna belka znacznie zaniża komfort jazdy, a także może doprowadzić do poważnych uszkodzeń samochodu i problemów z panowaniem nad pojazdem, a to może się kończyć naprawdę źle. W takim wypadku, zdecydowanie lepiej działać zawczasu i pilnować przejechanych kilometrów, by regularnie sprawdzać stan naszej tylnej belki. A jeżeli usłyszymy stukanie i zgrzytanie, to tym bardziej powinno się udać do warsztatu, ponieważ są to pierwsze objawy zużycia, których nie należy bagatelizować.

podobne artykuły

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria