Rodzaje rolet zewnętrznych. Rolety naokienne, natynkowe, podtynkowe, nadprożowe – jak wybrać?

autor Alina Majcher
0 komentarz 373 razy czytano

Coraz popularniejsze staje się montowanie zewnętrznych rolet okiennych. Można znaleźć kilka powodów tego stanu rzeczy: ochrona przed włamaniem, ochrona przez słońcem czy hałasem z zewnątrz. Faktem jest jednak, że coraz więcej osób się na nie decyduje. Co warto wiedzieć o roletach zewnętrznych? Czym się kierować przy ich wyborze? Jakie rodzaje rolet zewnętrznych wyróżniamy?

Do czego służą rolety zewnętrzne?

Jednym z głównych czynników wyboru rolet zewnętrznych jest ochrona przed włamaniami, zresztą stąd też częsta ich nazwa – rolety antywłamaniowe. Zazwyczaj montowane są przez osoby mieszkające nisko, najczęściej na niższym czy wyższym parterze. Mimo to, można z powodzeniem spotkać się z przypadkami, gdy takie rolety wybierane są przez mieszkańców wyższych pięter – wówczas najczęściej powodem jest ochrona przed słońcem oraz hałasem. Dobrze też działają jako ochrona przed utratą ciepła, co jest szczególnie istotne w chłodne pory roku.

Rolety zewnętrzne mogą być różne, można więc znaleźć takie montowane bezpośrednio na okna i takie montowane natynokowo oraz podtynkowo. Są jeszcze rolety nadprożowe, czyli RKS. Czym się od siebie różnią? To z pewnością warto jest wiedzieć, żeby móc dobra rolety do swoich potrzeb. To, jak duży jest wybór rolet zewnętrznych widać chociażby na przykładzie strony www.homebook.pl/produkty/rolety-zewnetrzne/. To jeden z podstawowych elementów wyposażenia mieszkań i domów, o którym dobrze jest wiedzieć więcej, zanim się zdecydujemy na ich zamontowanie.

Rolety naokienne

Skrzynka rolety montowana jest bezpośrednio we wnęce okiennej u góry lub u dołu. Dzięki temu, że jest montowane na ramie okna, daje to duże pole możliwości, ponieważ świetnie sprawdza się zarówno w nowym, jak i starym budownictwie po modernizacji. Jeżeli budujemy dopiero dom, a nie uwzględniliśmy w projekcie rolet zewnętrznych, także można je zastosować w trakcie budowy na budynku w stanie surowym. Wtedy też możliwe jest ukrycie skrzynki rolety pod elewacją. O ile skrzynka montowana jest do ramy okna pod nadprożem, o tyle prowadnice są zamontowane pionowo. Powoduje to także, że przez okno wpada nieco mniej światła, ponieważ roleta, nawet zwinięta zasłania część szyby.

Roleta zewnętrzna

Rolety natynkowe

Rolety natynkowe nazywane są inaczej elewacyjnymi, ponieważ właśnie na elewacji są montowane. Są łatwe w montażu, skrzynia rolety znajduje się nad oknem na fasadzie budynku, a po bokach idą prowadnice. Co za tym idzie przestrzeń między roletą a szybą okna jest dosyć duża, co tworzy dobrą barierę termiczną. Minusem jest pozostająca na widoku skrzynka rolety, która nie dla każdego może wyglądać estetycznie, a pod wnęką może gromadzić się brud, kurz i woda, a także brak możliwości zabudowy. Plusem jest bardzo łatwy montaż, który można wykonać nawet samodzielnie i można je wykonać w dowolnym momencie. Najczęściej znajduje zastosowanie w nowym budownictwie.

Rolety podtynkowe

Ten rodzaj rolety może być wykorzystany wyłącznie w nowym budownictwie i na etapie projektowania, ponieważ skrzynia rolety znajduje się w specjalnej wnęce w nadprożu przed oknem. W ten sposób sama roleta (skrzynia i prowadnice) jest schowana i widać ją dopiero po rozsunięciu. Dodatkowo roleta szczelnie przylega do okna, co sprawia, że bardzo dobrze izoluje ciepło i poprawia bilans energetyczny. Taka roleta wygląda estetycznie, jednocześnie spełnia także swoją podstawową funkcję.

Roleta zewnętrzna podtynkowa

Rolety nadprożowe

Są to inaczej rolety RKS, a różnią się od pozostałych rolet tym, że ich obudowa wykonana jest z ceramiki lub polistyrenu oraz wzmocniona jest drutem zbrojeniowym. Podobnie jak rolety podtynkowe, są montowane w nadprożu we wnęce elewacyjnej, dzięki czemu nie są widoczne z zewnątrz. Ograniczają także straty ciepła, dzięki czemu wpływają na energooszczędność. Niestety nie da się ich zamontować ot tak, taką decyzję trzeba podjąć wcześniej, jeszcze na etapie projektowania budynku. Nie da się ich zamontować na już istniejących budynkach.

Jakie sterowanie dla rolety zewnętrznej?

Oprócz sposobu montowania, ważne jest również zastanowienie się nad sterowaniem rolety. Do wyboru mamy właściwie tylko dwie opcje: sterowanie elektryczne oraz ręczne. W pierwszym przypadku roleta posiada silnik elektryczny połączony przewodami z łącznikiem radiowym, dzięki czemu można zawijać i zwijać roletę przy pomocy pilota. Do wyboru jest też możliwość sterowania wszystkimi roletami w domu lub pojedynczymi. Istnieje także opcja połączenie rolet do systemu domu i alarmu, dzięki czemu można symulować obecność domowników, a także zaprogramować je, w określonych porach się odsłaniały i zasłaniały.

W przypadku rolet ręcznych, mamy tutaj do czynienia przede wszystkim z ręcznym zwijaczem, czyli taśmą lub linką umieszczoną we wnęce okna. Wystarczy za nią pociągnąć, by roletę zwinąć lub rozwinąć. Przy niektórych modelach można znaleźć też system korbowy.

podobne artykuły

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria