Usuwanie wgnieceń po gradobiciu, jak się do tego zabrać?

autor Karina Hirsz
0 komentarz 282 razy czytano

Większość osób stara się dbać o wygląd swojego samochodu poprzez unikanie sytuacji, w których może dojść do zarysowań lub wgnieceń karoserii, niestety nie na wszystko mamy wpływ. Zdarza się, że dochodzi do różnego rodzaju kolizji nie z naszej winy, bądź też za zniszczenia odpowiedzialne są niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym opady gradu. Jaką metodą w takim razie najlepiej usunąć wgniecenia?

Sposoby usuwania wgnieceń w karoserii

Możliwości naprawienia szkód powstałych w wyniku stłuczek, gradobicia czy innych nieszczęśliwych wypadków jest kilka. Do niedawna najczęściej wybieraną było szpachlowanie i ponowne lakierowanie uszkodzonego elementu. Niestety jest to procedura kosztowna i nie zawsze pozwala osiągnąć zadowalający efekt.
Innym sposobem jest wycięcie fragmentu uszkodzonej blachy (np. na dachu) i wstawienie nowego, a następnie lakierowanie. To również dość drogie wyjście z sytuacji, w dodatku może być powodem problemów przy ewentualnej sprzedaży auta. Tak duży remont może wywołać podejrzenia, że samochód w przeszłości uległ naprawdę poważnemu wypadkowi.
Jest jeszcze trzecia opcja, o której można przeczytać m.in. na stronie www.wgniecenia.pl/artykuly/7/czy-warto-naprawiac-samochod-po-gradobiciu-metoda-usuwania-wgniecen-bez-lakierowania, która polega na usuwaniu wgnieceń metodą PDR, dzięki której nie ma potrzeby lakierowania karoserii.

Na czym polega usuwanie wgnieceń bez lakierowania?

Metoda PDR, czyli Paintless Dent Repair to sposób na usunięcie wgnieceń w karoserii bez konieczności lakierowania. Możliwość ta pojawiła się stosunkowo niedawno, dlatego też usługę taką oferują przede wszystkim profesjonalne zakłady blacharsko-lakiernicze. Jest to metoda czasochłonna, wymagająca dużej cierpliwości i precyzji. Blacharz, który wykonuje tego typu naprawy musi wykazać się bardzo dobrym wyczuciem.

Usuwanie wgnieceń bez lakierowania polega na masowaniu blachy przy użyciu specjalnych narzędzi, które potocznie nazywane są heblami. Narzędzia te wykonane są z odpowiednich gatunków stali. Efektem tego działania powinno być wygładzenie blachy i nadanie jej poprzedniego kształtu. Drugim sposobem jest wyciąganie wgniecenia „na klej”. Polega to na tym, że blacharz niweluje nierówności używając do tego specjalnych narzędzi oraz kleju, który posiada odpowiednie własności fizyczne.

auto po gradobiciu

Co jest ważne przy usuwaniu wgnieceń w karoserii?

Może się wydawać, że metoda PDR to nic trudnego i sami jesteśmy w stanie pozbyć się przynajmniej niewielkich wgnieceń. Tymczasem nieumiejętne próby wyciągnięcia wgnieceń mogą skutkować efektem odwrotnym do zamierzonego. To, czy użycie tej metody jest wskazane, musi określić specjalista. Ponadto do wykonania naprawy tym sposobem niezbędna jest specjalna lampa o specyficznych właściwościach świetlnych, dzięki której widoczne są wszystkie nierówności blachy. Ogromne znaczenie ma również doświadczenie i kwalifikacje osoby wykonującej naprawy metodą PDR.

podobne artykuły

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria