Ulgi podatkowe – z czego możesz skorzystać?

autor Alina Majcher
0 komentarz 263 razy czytano

Każdy obywatel, zwłaszcza ten, który pracuje lub prowadzi własną działalność gospodarczą, jest zobowiązany do płacenia podatków. Co roku wypełniamy więc PIT-y, które są informacją dla Urzędu Skarbowego. Mimo wszystko prawo przewiduje także szereg ulg podatkowych, z których można skorzystać, gdy spełnia się określone warunki. W ten sposób zmniejsza się nasz podatek, który uiszczamy na rzecz państwa. Z jakich ulg można skorzystać?

Ulga na dziecko

Ulga podatkowa na dziecko, zwana także ulgą prorodzinną, jest jedną z najpopularniejszych form wybieraną przy rozliczaniu rocznym. Mogą ją wykorzystać wszyscy rodzice posiadający co najmniej jedno małoletnie dziecko, a także wykonują pracę zarobkową. To ile wynosi ulga na dziecko, wskazuje serwis realnie.pl, gdzie można dowiedzieć się także o tym, kiedy nie ma możliwości z jej skorzystania. Zasady przyznania są dosyć jasno określone i każdy rodzic oraz opiekun powinien się z tym zapoznać.

Ulga na składki ubezpieczenia zdrowotnego

Kolejną popularną formą odliczenia od podatku jest ulga na składki zdrowotne z ZUS. W danym roku podatkowym istnieje możliwość odliczenia kwoty, którą się uiściło. Co istotne, niecała składka podlega odliczeniu, bom z płaconych 9%, można odliczyć maksymalnie 7,75%. Aby to zrobić, konieczne jest wypełnienie dodatkowo PIT-11, który wystawia pracodawca. Z dokładnymi informacjami jak to działa i w jakich przypadkach można zapoznać się na stronach rządowych.

Ulga rehabilitacyjna

Prawo przewiduje także uwzględnienie ulgi rehabilitacyjnej, która jest szczególnie istotna dla osób niepełnosprawnych. W ten sposób rozliczenie roczne wynosi całość dochodu podatnik odjąć wydatki na cele rehabilitacyjne, w tym także dokonanie ułatwień pozwalających na standardowe czynności życiowe. W ten sposób można odliczyć choćby turnus rehabilitacyjny, wizyty u specjalistów, zakup sprzętu rehabilitacyjnego czy adaptację mieszkań i budynków. Aby ubiegać się o odliczenie, należy posiadać orzeczenie niepełnosprawności lub decyzję o przyznaniu renty z tytułu całkowitej, lub częściowej niezdolności do pracy. Wysokość odpłaty będzie zależała od tego, z jakich czynności na rzecz zdrowia i ułatwienia życia się skorzystało.

Ulga na internet

Niewątpliwie odliczenie od internetu jest to także jedna z popularniejszych ulg, z których mogą skorzystać podatnicy. Posiadając sieć internetową, można odliczyć konkretną kwotę z racji jej użytkowania, ale nie więcej niż 760 zł. Co więcej, można to zrobić dwa okresy podatkowe z rzędu, pod warunkiem, że w ciągu dwóch lat poprzedzających nie korzystało się z ulgi.

Ulga z racji oszczędzania na IKZE

Jeżeli zdecydowaliśmy się na oszczędzanie na emeryturę w ramach IKZE, także możemy liczyć na ulgę podatkową. Należy przedstawić wówczas dokument potwierdzający takie konto lub jakąkolwiek na nie wpłatę, konieczne będzie też wypełnienie dodatkowo PIT-0. W ten sposób można odliczyć nie więcej jak 5.718 zł. Kwota ulgi zmienia się co roku, w zależności od modyfikacji przepisów o indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego.

Ulg, z których mogą korzystać podatnicy, jest oczywiście więcej. Można tu jeszcze wymienić ulgę za pracę za granicą, ulgę na samochód (w ramach ulgi rehabilitacyjnej), ulgę termomodernizacyjną (budynku), ulgę na badania i rozwój czy ulgę od darowizny. Wielu obywateli nie zdaje sobie sprawy z tego, co może odliczyć i w jakich kwotach. Często zasady te są trudne do zrozumienia la przeciętnego człowieka.

podobne artykuły

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria