Zarządzanie nieruchomościami to wyzwanie, dlatego warto zlecić je specjalistom

autor Hela Szymek
0 komentarz 153 razy czytano

Zarządzanie nieruchomością to trudne i odpowiedzialne zadanie, któremu nie każdy podoła. Dlatego warto korzystać z pomocy specjalistów.

Kto może zarządzać nieruchomością?

Zarządzaniem nieruchomością może osobiście zajmować się sam jej właściciel. Jeśli zatem posiadamy nieruchomość i sami zamierzamy wziąć na siebie obowiązki zarządcy, nic nie stoi nam na przeszkodzie. Jednak nie zawsze jest to wygodne rozwiązanie.

Przede wszystkim dlatego, że aby efektywnie zarządzać nieruchomością, trzeba dysponować wiedzą z wielu różnych dziedzin, pozwalającą swobodnie poruszać się na przykład w kwestiach budowlanych i prawnych. Pamiętać trzeba też o tym, że jest to bardzo angażujące zajęcie – trzeba poświęcić mu dużo czasu oraz uwagi. To niezliczone wprost ilości obowiązków do wypełnienia i terminów do zapamiętania.

Z tych przyczyn wygodniejszym rozwiązaniem może być zlecenie tej pracy wykwalifikowanym fachowcom. Znalezienie ich nie powinno być trudne – zarządzanie nieruchomościami to specjalność firmy gramat.pl. Skorzystanie z możliwości wyręczenia się specjalistami zdejmie nam z barków ciężar związanych z zarządzaniem obowiązków, ale także poskutkuje prawdopodobnie lepszym utrzymaniem nieruchomości i większymi zyskami płynącymi z jej funkcjonowania, niż gdybyśmy sami się tym zajmowali.

Na czym polega zarządzanie nieruchomością?

Gdybyśmy mieli ująć rzecz najprościej jak się da, moglibyśmy powiedzieć, że zarządzanie to po prostu zajmowanie się danym budynkiem. Osoba bądź firma pełniąca obowiązki zarządcy, sprawuje pieczę nad konkretną nieruchomością.

Wywiązywanie się z tego zadania obejmuje doradztwo i podejmowanie strategicznych decyzji w wielu dziedzinach związanych z nieruchomością. Zarządca zajmuje się na przykład obsługą prawną nieruchomości, finansami i administracją. Dba też o odpowiednią konserwację budynku oraz o utrzymanie go w czystości. Czyli po prostu sprawuje kontrolę nad wszelkimi pracami odbywającymi się na terenie nieruchomości lub bezpośrednio jej dotyczącymi.

Zarządca nieruchomości pełni też w pewnych przypadkach funkcję pośrednika między właścicielem lokalu a wspólnotą mieszkaniową. Ma też obowiązek prowadzenia szczegółowej dokumentacji, dotyczącej stanu technicznego budynku, jego eksploatacji i kwestii finansowych. Prowadzi także ewidencję lokali i ich użytkowników, która oczywiście musi być na bieżąco aktualizowana.

Oczywiście to, że zarządca jest niejako opiekunem nieruchomości i to on się nią zajmuje, nie oznacza, że to do niego w każdej kwestii należeć teraz będzie ostatnie słowo. To właściciel nieruchomości jest tu najważniejszym nadzorcą i od jego woli zależą kwestie takie jak inwestycje, zastawienie lub sprzedaż budynku.

Czym jest administrowanie nieruchomością?

Czasem pojęcia zarządzania i administrowania nieruchomością są mylone, warto więc wyjaśnić tu tę kwestię. Otóż zarządzanie jest pojęciem szerszym, a administrowanie jest jedynie jedną z gałęzi, które ono obejmuje. Tak konkretnie administrowanie to aktualna obsługa nieruchomości, w zakres której wchodzą takie czynności jak sprzątanie i wywóz odpadów, przeprowadzanie konserwacji i napraw, bieżące kontrole i przeglądy techniczne.

podobne artykuły

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria