Dlaczego warto regularnie impregnować beton w halach i magazynach?

autor Ewelina Liszka
0 komentarz 160 razy czytano

W halach i magazynach najczęściej wylewane są posadzki betonowe, które cechują się wysoką trwałością i wytrzymałością. Aby jednak zapewnić ich dobrą kondycję przez lata, warto je regularnie impregnować. W jaki sposób się to robi? I jakie są z tego korzyści? Przedstawiamy.

Posadzki betonowe – kiedy warto się na nie zdecydować?

To, co sprawia, że posadzki betonowe cieszą się tak dużą popularnością, jest ich uniwersalność. Znajdą zastosowanie zarówno w magazynach, halach przemysłowych, jak w i w garażach czy nawet w kuchni lub w sypialni. W zależności od tego, w jakim pomieszczeniu mają być wylewane, trzeba zastosować inną technikę ich kładzenia, ale o tym, co będzie najlepszym rozwiązaniem w danym przypadku, zadecydują już fachowcy.

A czym powinna charakteryzować się posadzka z betonu? Powinna być wytrzymała, odporna na ścieranie. Z tego względu właściciele firm przemysłowych często decydują się na posadzki utwardzane powierzchniowo czy polerowane. Jednak należy pamiętać o tym, że nawet najwyższej jakości podłoże będzie ulegać zużyciu w trakcie eksploatacji. Dlatego ważnym elementem jego pielęgnacji jest impregnowanie.

Jak impregnować posadzki z betonu?

W większości przypadków wykonawcy posadzek informują, w jaki sposób należy je użytkować, aby przez lata były dobrze zachowane. I wtedy najczęściej pojawia się stwierdzenie „impregnacja”, które dla klientów nie zawsze jest jednoznaczne.

Na początku należy wiedzieć, że po raz pierwszy impregnację powinno się wykonać najpóźniej kilka miesięcy od wylania posadzki. Następnie musi być regularnie powtarzana, choć w tym wypadku trudno jest stwierdzić, czy będzie to co roku, czy np. po dwóch latach – wszystko zależy od intensywności eksploatacji posadzki z betonu. A jakie są z tego korzyści?

Impregnacja betonu, jak podaje zarembaposadzki.pl, zabezpiecza posadzkę przed wnikaniem brudu oraz cieczy, co zwiększa jej trwałość. Ponadto struktura betonu dzięki temu ulega wzmocnieniu, zwiększa się jego odporność na ścieranie i wahania temperatur. I na końcu, co dla wielu osób jest równie ważne, posadzka, która jest systematycznie impregnowana, po prostu lepiej się prezentuje.

A w jaki sposób się to robi? Przede wszystkim należy użyć do tego specjalnych preparatów do zabezpieczania betonu. Przed przystąpieniem do tej czynności posadzka musi być sucha, odtłuszczona i odkurzona. Następnie, w zależności od intensywności ruchu w halach czy magazynach, beton pokrywany jest jedną lub kilkoma warstwami impregnatu. Przy czym można skorzystać z usług firm, które się tym zajmują.

Po co zabezpieczać posadzki betonowe?

Impregnacja posadzek betonowych to dodatkowy koszt dla firm. Dlatego wiele z nich stawiając na oszczędności, rezygnuje z tego. Trzeba jedynie pamiętać, że oszczędność ta jest pozorna. Dlaczego? Ponieważ beton, które nie zostanie zabezpieczony, staje się coraz bardziej porowaty, przez co wnika w niego brud, wchłaniane są różne ciecze, np. płyny eksploatacyjne z maszyn. To sprawia, że coraz trudniej go doczyścić, niszczeje, zmniejszają się jego właściwości. Aby więc zachować posadzkę w dobrym stanie przez lata, nie można zapominać o jej impregnacji.

podobne artykuły

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria