Doradztwo podatkowe w biurze księgowym – na czym polega?

autor Jagoda Nosek
0 komentarz 178 razy czytano

Podatki to zmora niejednego przedsiębiorcy. Niełatwo jest prowadzić firmę i jednocześnie obserwować zmiany zachodzące w prawie podatkowym. Dlatego warto współpracować z biurem księgowym, które w naszym imieniu zajmie się wszelkimi sprawami finansowo-księgowymi firmy.

Czym jest doradztwo podatkowe?

Doradztwo podatkowe to pomoc, z zakresu obowiązków podatkowych i celnych, jaką eksperci oferują przedsiębiorcom. Mało który właściciel firmy ma czas na to, aby jednocześnie dbać o prowadzenie i rozwój swojego przedsiębiorstwa oraz na bieżąco śledzić zmiany z zakresu prawa podatkowego. Dlatego z pomocą przychodzą doradcy podatkowi, którzy, zajmują się sprawami związanymi z finansami firmy, w tym prowadzeniem ksiąg podatkowych. Co dokładnie należy do ich usług?

Doradcy głównie udzielają porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych, a także sprawują nadzór nad poprawnością rozliczeń firmy z urzędem skarbowym. Doradztwo podatkowe to także optymalizacja podatkowa (sykulska.pl), czyli działania mające na celu zminimalizowanie obciążeń podatkowych w granicach obowiązującego prawa. Taka optymalizacja to w pełni legalny sposób na płacenie niższych podatków w firmie!

Ponadto doradztwo obejmuje sporządzanie zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie pomocy w tym zakresie. Warto także pamiętać, że doradcy podatkowi mogą reprezentować swoich klientów w postępowaniu przed organami administracji publicznej, czyli przed urzędem skarbowym, celnym lub ZUS-em.

Biuro księgowe – czym się zajmuje?

W każdej dużej firmie powinien znajdować się dział, który zajmuje się wszelkimi sprawami finansowo-księgowymi. Jednak zamiast tworzenia wewnątrz firmy działu księgowości, przedsiębiorca może zlecić te obowiązki biuru księgowemu. Takie usługi prowadzone przez biuro obejmują najczęściej analizę stanu i wyniku finansowego firmy, sporządzanie rocznych planów finansowych, oraz prowadzenie ksiąg rachunkowych. Biura księgowe zajmują się także przygotowywaniem rozliczeń podatku dochodowego, a także rozliczaniem płac pracowników i wystawianiem rachunków za przelewy na ich konta.

księgowość-biura-księgowe

Jednak wiele biur rachunkowych rozszerza zakres swoich usług o inne działania w sferze finansów, w tym w sferze podatkowej. Dlatego coraz częściej takie biura zajmują się również doradztwem z zakresu podatków, tłumaczeniem przepisów podatkowych czy wspomnianą już wcześniej optymalizacją podatkową.

Doradztwo podatkowe w biurze księgowym

Dlaczego warto skorzystać z usług doradztwa podatkowego w biurze księgowym? Ponieważ w takim biurze pracują specjaliści z wielu dziedzin, którzy w szybki i skuteczny sposób zajmą się sprawami finansowo-księgowymi w twojej firmie. Im więcej ekspertów określonych działów finansów i prawa będzie posiadało dane biuro księgowe, tym większe korzyści ze współpracy może odnieść przedsiębiorca.

Warto także pamiętać, że biura rachunkowe zajmują się nie tylko obsługą przedsiębiorstw, ale także osób fizycznych. Taka osoba może otrzymać pomoc w wypełnieniu rocznego zeznania podatkowego czy w sprawach inwestycyjnych.

podobne artykuły

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria