Biuro rachunkowe, samodzielna księgowość czy księgowa na etacie?

autor Edyta Figa
0 komentarz 233 razy czytano

Prowadzisz firm lub dopiero chcesz założyć działalność i zastanawiasz się, jak rozwiązać kwestie księgowości? Czy lepiej jest zatrudnić księgową na etat, skorzystać z usług biura rachunkowego czy może postawić na samodzielną księgowość? Zobacz, co jest najlepszym rozwiązaniem.

Jakie usługi świadczyć może biuro rachunkowe?

Coraz więcej firm decyduje się na skorzystanie z usług biura rachunkowego. Podpisując z nim umowę można liczyć na kompleksowe usługi. Jakie? Najczęściej biuro rachunkowe zajmuje się prowadzeniem ksiąg przychodów i rozchodów, rachunkowych, handlowych. Oferując pełną księgowość ściąga z barków przedsiębiorców konieczność troszczenia się o tego typu kwestie. Niezależnie od tego, jaka jest forma prawna firmy. Zlecić pracownikom biura rachunkowego można również obsługę kadrowo-płacową przedsiębiorstwa. Bardzo często dodatkowo skorzystać można z tzw. opieki gospodarczej.

Dla wielu przedsiębiorców, zwłaszcza zaczynających prowadzenie firmy, biura rachunkowe mają w ofercie doradztwo biznesowe. Dzięki doświadczeniu, pracownicy biura rachunkowego są w stanie dobrze doradzić. Tak z zakresu pozyskiwania finansowania na rozwój firmy, jak i restrukturyzacji finansowej, optymalizacji procesów biznesowych, jak i zarządzania sprzedażą.

Ale to nie wszystko. Bardzo często spotkać się można z tym, że biuro rachunkowe doradza także w zakresie optymalizacji podatkowej (zobacz na www.dobry-ksiegowy-krakow.pl). Pomaga swoim klientom zrobić wszystko, by mogli płacić mniejsze podatki. Oczywiście w ramach prawa. Da się tego dokonać analizując potrzeby przedsiębiorstwa i wybierając najlepszą formę opodatkowania, a wcześniej często nawet i samą formę prawną działalności.

Aby przedsiębiorca mógł poświęcać swój czas rozwojowi biznesu, może również ustawić pełnomocnictwo pracownikom biura rachunkowego. Wówczas mogą reprezentować go w ZUS, US i w innych tego typu organach.

Plusem podpisania umowy z biurem rachunkowym jest też to, że musi posiadać ono ubezpieczenie. Tak więc nawet, jeśli jakieś działanie będzie nieprawidłowe, wówczas nie ponosi odpowiedzialności. Oczywiście zlecając prowadzenie księgowości itp. biurowi rachunkowemu, ściąga się też to ryzyko z własnych barków.

Czy warto zatrudnić księgową na etat?

Wiele osób myśli, że najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie księgowej, która w pokoju obok będzie prowadziła finanse firmy. Taka osoba ma być gwarantem, że będziemy wiedzieć wszystko o finansach firmy, a co więcej – nad wszystkim będzie kontrola. Jednak prawda jest taka, że zatrudniając jedną osobę wcale się jej nie ma.

Warto wiedzieć, że trudno o jednego pracownika, który będzie dobrze się znał zarówno na księgowości, jak i kadrach i płacach. Co więcej, taka osoba musi iść na urlop itp. Wówczas nie ma kto pełnić pieczy nad dokumentacją. Nie można zapomnieć i o tym, że duże znaczenie ma to, jaka jest zatrudniana osoba.

Jak okaże się niekompetentna i pojawią się błędy, wówczas może to słono kosztować. Tak jak i samo zatrudnienie. Nie ma co się oszukiwać – księgowa na etacie musi otrzymać pensję. Z punktu widzenia ekonomicznego – lepiej jest skorzystać z usług biura rachunkowego.

A może samodzielna księgowość?

Szukając oszczędności wiele osób, zwłaszcza prowadzących małe biznesy, myśli o tym, by samodzielnie zająć się księgowością. Dzisiaj skorzystać można z programów, które to umożliwiają. Pytanie tylko, czy warto? Zwłaszcza, jak się nie ma kompletnie pojęcia o księgowości? Ryzyko jest duże… Zwłaszcza, że przepisy się zmieniają i trzeba być z nimi na bieżąco. Może okazać się, że czas, jaki należy poświęcić, by się wszystkiego dowiedzieć jest tak duży, że zdecydowanie szkoda poświęcać temu swoją energię. Lepiej zlecić to specjalistom i nie zajmować sobie tym głowy.

podobne artykuły

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria