Podstawowy rachunek płatniczy czy ROR? Jakie konto bankowe wybrać?

autor Edyta Figa
2 komentarze 747 razy czytano

Nie masz konta w banku? Zastanawiasz się czy zdecydować się na podstawowy rachunek płatniczy? A może lepiej postawić na zwykły rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy? Jakie konto bankowe wybrać? Podpowiadamy!

Jakie konto osobiste?

Dla wielu z nas konto bankowe jest jak trzecia ręka. Nie wyobrażamy sobie bez niego funkcjonowania. Dzisiaj banki mają w ofercie wiele rodzajów kont osobistych. Propozycje różnią się między sobą przede wszystkim grupą docelową. A na co zwrócić uwagę w przypadku rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego? Co jest kluczowe? Nowoczesne, funkcjonalne konto bankowe wybierzesz dzięki rankingowi na bankier.pl. W takim wypadku nie trzeba sprawdzać każdej z ofert na stronie banku. W jednej tabeli ma się zestawione najważniejsze informacje. Pozwalają na sprawdzenie w jednym miejscu najważniejszych parametrów rachunków.

Konto ze standardowej oferty czy podstawowy rachunek płatniczy?

Od niedawna w ofertach banków pojawił się podstawowy rachunek płatniczy. Co to takiego? To najnowszy typ kont osobistych. Banki zmuszone zostały do jego oferowania na skutek unijnej dyrektywy PAD. Powstała ona z myślą o tych osobach, które dotychczas w ogóle nie korzystały z systemu bankowego. Przede wszystkim mowa o seniorach, ale i o tych osobach, które do tej pory nie otworzyły konta w banku z uwagi na koszty, jakie się z tym wiążą.

Kto może otworzyć podstawowy rachunek płatniczy?

Cała koncepcja podstawowego konta płatniczego została oparta na tym, że jest to rachunek przeznaczony dla osób, które w chwili składania wniosku nie posiadały innego konta w banku. Chodzi przede wszystkim o walkę z wykluczeniem społecznym, w tym właśnie z wykluczeniem finansowym.

To dlatego PRP może zostać otwarty przez osobę, która nie ma żadnego innego rachunku płatniczego w złotówkach na terytorium Polski. Co ciekawe, zgodnie z ustawą, nie ma w tym temacie karencji. Oznacza to, że konsument zainteresowany takim bezpłatnym kontem, może zamknąć posiadany rachunek i w zasadzie następnego dnia otworzyć podstawowy rachunek płatniczy.

Warto wiedzieć, że PRP oferowany jest wyłącznie dla osób, które nie prowadzą rachunku w ramach swojej działalności gospodarczej lub zawodowej.

Co więcej, posiadanie rachunku w obcej walucie nie jest przeszkodą, aby otworzyć rachunek w banku określany jako PRP.

Podstawowy rachunek płatniczy – zasady

Oczywiście nie tylko sam fakt możliwości otwarcia rachunku, ale i zasady działania podstawowego rachunku płatniczego są uregulowane Dyrektywą. To, co najważniejsze: bank nie może ustalić kwoty minimalnych miesięcznych wpływów na rachunek.

Jakie jeszcze są zasady działania PPR? Bank na otwarcie rachunku ma 10 dni od daty przyjęcia wniosku o podstawowy rachunek płatniczy.

Zgodnie z Ustawą, osoba, która zakłada PRP musi mieć zapewniony taki sam dostęp do usług, jak inni klienci. Tyczy się to możliwości korzystania z serwisu internetowego, ale i zarządzania finansami w placówkach. Oczywiście banki nie mogą uzależniać świadczenia usług od zakupu innych oferowanych produktów finansowych.

A co jest najważniejsze w przypadku podstawowego rachunku płatniczego? Przede wszystkim brak opłat. Konsument nie płaci za otwarcie ani za prowadzenie takiego konta osobistego. Co zyskuje? Posiadacz PRP może dokonywać wpłat środków na rachunek, wypłacać gotówkę w bankomacie (w Polsce i za granicą), wypłacać gotówkę w placówce bankowej lub przy użyciu terminala płatniczego, wykonywać przelewy i dokonywać płatności kartą debetową.

Podstawowy rachunek płatniczy – ograniczenia

Niestety są pewne ograniczenia. Bez ponoszenia opłat właściciel podstawowego rachunku płatniczego może wykonać tylko 5 wypłat kartą z bankomatów obcych i 5 przelewów w miesiącu. Bankomaty i wpłatomaty sieci własnej banku są darmowe. Za wszystkie działania ponad limit bank może naliczać opłaty według cennika. Oczywiście warto zaznaczyć, że bank może zaoferować i inne usługi, za które nie będzie naliczał opłat.

Zgodnie z Ustawą o PRP, osoba, która posiada takie konto, nie może skorzystać np. z debetu na rachunku lub linii kredytowej. Żaden produkt kredytowy nie może być powiązany z podstawowym rachunkiem płatniczym.

Ale to nie wszystko. Każdy bank może ustanowić własną listę usług, z których nie będzie mógł skorzystać posiadacz PRP. Przykładowo nie będzie mógł założyć lokaty, otworzyć konta oszczędnościowego, dokonywać płatności telefonem.

Warto sprawdzić, jak to wygląda w danym banku jeszcze przed podpisaniem umowy o prowadzenie podstawowego rachunku płatniczego.

Jak założyć podstawowy rachunek płatniczy?

Podstawowy rachunek płatniczy zakłada się niemalże tak samo, jak tradycyjne konto ROR, a więc w placówce banku, przez internet lub za pośrednictwem infolinii.

Podstawowy rachunek płatniczy czy ROR?

A co wybrać? Bezpłatne konto z ograniczeniami czy ROR ze standardowej oferty banku? To już zależy od potrzeb. Warto zastanowić się, do czego wykorzystuje się konto lub ma się w planach go używać. Może się okazać, że to, co się dostanie w ramach PRP wystarcza. Jednak biorąc pod uwagę ograniczenia, wydaje się, że jednak większość z nas stawia na ROR. Zwłaszcza że dzisiaj da się skorzystać z promocji na konta bankowe i otrzymać premię pieniężną, prezenty rzeczowe, zwolnienie z opłat lub łatwe do osiągnięcia warunki bezpłatności.

podobne artykuły

2 komentarze

saasaa 20 stycznia 2022 - 12:29

Moim zdaniem dla większości z nas jedynym słusznym wyborem jest ROR, ale założony w promocji, żeby za niego nie płacić. Osoby, które nie mają wyśrubowanych wymogów i konto ma służyć tylko do pobierania wynagrodzenia, to jak najbardziej taki PRP będzie wystarczający,

odpowiedz
xoxoxo 27 stycznia 2023 - 08:06

Pierwsze słyszę, że istnieje coś takiego jak Podstawowy rachunek płatniczy. Korzystam z normalnego konta ROR i jestem zadowolona, niczego więc mi nie potrzeba

odpowiedz

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria