Wyprawa rowerowa to pomysł na wakacje dla całej rodziny – jak się przygotować?

autor Ewelina Liszka
0 komentarz 159 razy czytano

Lubisz aktywnie spędzać czas całą rodziną? W takim razie zaplanuj niezwykłe i ekscytujące wakacje, czyli… wyprawę rowerową! Tylko pamiętaj, żeby się do niej dobrze przygotować. A jak? Oczywiście z naszą pomocą!

Rodzinna wyprawa rowerow

Najpierw zadecyduj, jaki charakter będzie mieć taka wyprawa. Możliwości jest kilka. Najbardziej „ekstremalna” to podróż od początku do końca na rowerach oraz noclegi w namiocie. Druga opcja, łatwiejsza, polega na rezerwowaniu wcześniej noclegów na wybranych punktach trasy i planowanie odpoczynku w bardziej komfortowych warunkach. Można też wybrać się do jednego miejsca, w którym będziecie nocować i stamtąd codziennie organizować jednodniowe wycieczki rowerowe.

Każda z propozycji ma swój urok, trzeba je jednak dopasować do możliwości najmłodszych uczestników wyprawy. Spanie w namiotach to wspaniała przygoda, ale wiąże się w nieustannym wożeniem całego ekwipunku. Podobnie jest w przypadku, gdy planowany jest postój w pensjonatach, bo choć z listy rzeczy do zabrania odpadnie namiot, to pozostaje jeszcze cała reszta bagaży. Natomiast w trzeciej opcji na miejsce zwykle można dostać się samochodem, a na wycieczki zabierać tylko to, co jest potrzebne – wybór należy do ciebie i do twoich dzieci.

Przeczytaj poradnik o wyprawach rowerowych, skąd dowiesz się, o czym nie można zapomnieć, planując taki wyjazd. I oczywiście skorzystaj z kilku naszych praktycznych wskazówek, które można zastosować do każdej z tych propozycji.

Przygotowanie fizyczne

Jeśli to twoja pierwsza taka wyprawa, to ten etap może cię zdziwić, ale zaraz wszystko się wyjaśni. Całodniowa czy nawet kilkugodzinna jazda na rowerze to nie to samo, co rekreacyjna trasa w niedzielne popołudnie. Do dłuższych dystansów należy się przygotować, zwłaszcza jeśli podróżujesz z dziećmi. W jaki sposób? Najlepiej zaplanować serię „mini” wycieczek, podczas każdej kolejnej wydłużając trasę. Dodatkowo, gdy zdecydujesz się na wyprawę ze wszystkimi bagażami, należałoby przetestować jazdę z obciążeniem. Bo ta jest niestety bardziej wymagająca, szczególnie podczas podjazdów…

Wyprawa rowerowa

Organizacja wyjazdu, zaplanowanie trasy

Ty i twoje dzieci jesteście w formie? W takim razie czas zabrać się za organizację. W pierwszej kolejności należałoby dokładnie zaplanować trasy – jaki będzie ich dystans, czas konieczny na przebycie (tutaj oczywiście trzeba wziąć pod uwagę przerwy, wolniejsze tempo wywołane zmęczeniem, czyli – zaplanować bufor czasowy).

Gdy trasa jest gotowa, należy zastanowić się, w których miejscach możliwy jest postój i kiedy do niego dotrzesz. Na tej podstawie można zarezerwować noclegi, dopytując się od razu o warunki na miejscu (np. czy na polu namiotowym są prysznice etc.). Prościej jest, gdy jedziesz w jedno miejsce, które stanowi bazę wypadową. Ale nawet wtedy warto wcześniej znaleźć kilka tras, żeby od razu móc wyruszyć w swoją pierwszą podróż.

Przygotowanie sprzętu rowerowego

Przed wyjazdem trzeba też przygotować sprzęt. Obowiązkowo rowery powinno się oddać do serwisu, który dokona ich przeglądu i oceni, czy jakieś części nie wymagają wymiany. Rower należy też nasmarować, wyregulować, wszystko dokręcić. Można to oczywiście zrobić samodzielnie, ale jeśli nie masz wystarczającej wiedzy i doświadczenia, to lepiej nie ryzykować zdrowia dzieci.

Trzeba zadbać także o wyposażenie: zapasowe dętki, oświetlenie, błotniki, koszyk na bidon, mocowanie na nawigację. A także dokupić torby i sakwy rowerowe, które to wszystko pomieszczą, łącznie z jedzeniem i piciem.

Taka wyprawa rowerowa to niełatwe logistycznie przedsięwzięcie, a te kilka kroków, które wskazaliśmy, to tylko część informacji. Więcej z nich znajdziesz w rekomendowanym wcześniej przez nas poradniku, dlatego jeszcze raz zachęcamy do zapoznania się z nim.

podobne artykuły

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria