Wokół ciąży i narodzin dziecka narosło wiele mitów, niektóre niestety pokutują do dzisiaj. Z ciążą wiążą się też fakty, które nieraz są potwierdzone przez specjalistów. Przeczytaj zatem, co jest prawdą i w co lub komu wierzyć.
Jakie są mity dotyczące ciąży?
Wokół ciąży narosło wiele mitów i przesądów, które często nie mają podstaw w rzeczywistości. Poniżej kilka z nich.
1. Przyrost wagi w ciąży może być nawet do 18 kilogramów
Niestety, tak różowo to nie wgląda. Kobieta, będąc w ciąży przybiera na wadze, jednak nie może to być nadmierny przyrost. Zbyt wiele kilogramów w ciąży spowoduje, że świeżo upieczonej mamie trudno będzie pozbyć się nadwyżki. Poza tym otyłość występująca w ciąży może prowadzić do cukrzycy, wysokiego ciśnienia i wiązać się z koniecznością cesarskiego cięcia. W takim stanie łatwo także o różnego rodzaju infekcje.
Według badań amerykańskiej organizacji March of Dimes prawidłowy przyrost masy ciała u kobiety to 11-13 kilogramów. Chcemy zaznaczyć, że proporcje te mogą zostać zaburzone kiedy ciężarna spodziewa się bliźniaków lub trojaczków albo przed ciążą miała silną niedowagę. W poniższej tabeli przedstawiamy, jak powinien wyglądać prawidłowy przyrost masy ciała przyszłej mamy:
trymestr | tygodniowy przyrost wagi |
---|---|
1 | 1 kg – 2 kg |
2 | 0.5 kg – 1 kg |
3 | 0.5 kg – 1 kg |
2. Zachcianki kobiety w ciąży wiele mówią o płci dziecka
Zachcianki pokarmowe mamy nie mogą decydować o tym czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka. Twoje smaki mogą wynikać po prostu z rozstrojenia hormonalnego organizmu. Pamiętaj, że powinnaś jeść to, na co Ci przyjdzie ochota, unikaj tylko potraw wybitnie niezdrowych.
3. W ciąży ruch jest niezalecany
Ruch w ciąży jest jak najbardziej wskazany, należy tylko unikać nadmiernie forsujących aktywności. Przyszła mama może pływać, ćwiczyć jogę, a nawet tańczyć.
4. Warto pić wino
To jeden z najbardziej szkodliwych mitów. Alkohol w ciąży jest zabroniony! Jego spożywanie może przyczynić się do zaburzeń rozwoju i zachowania dziecka. Stwierdzenie to dotyczy nie tylko picia napojów alkoholowych nagminnie, już mała ilość tego trunku może okazać się szkodliwa.
5. Trzeba jeść za dwoje
To oczywista nieprawda. Gdyby bowiem tak było, kobiety po porodzie nie mogłyby zrzucić zbędnych kilogramów. Poza tym objadanie się w ciąży nie jest wskazane. Należy jeść z umiarem, dbając o to, by posiłki były wartościowe dla mamy i dziecka.
Fakty dotyczące ciąży
Ciąża, bez wątpienia, jest okresem pełnym zmian. Oto kilka naukowo potwierdzonych faktów dotyczących tego stanu.
6. W ciąży warto ograniczyć opalanie
To prawda. Opalanie, zwłaszcza w solarium, bardzo osłabia organizm, mogą też na skórze pojawić się mało atrakcyjne przebarwienia, które po ciąży niestety pozostaną.
7. Ograniczenie farbowania włosów
Faktem jest, że farby do włosów zawierają wiele substancji chemicznych, które mogą zaszkodzić mamie i dziecku. Rozsądne zatem jest wstrzymanie się z farbowaniem, przynajmniej w pierwszym trymestrze ciąży.
8. Kobieta w ciąży może mieć większe stopy
Niestety to prawda. Jest to wina hormonu, który rozluźnia stawy miednicy, nie zdziw się więc gdy pewnego dnia nie włożysz stopy w swoje dawne buty.
9. Dziecko odczuwa nastroje mamy
Jeśli będąc w ciąży, spędzisz spokojnie ten czas, bez stresu i nerwów, masz większe szanse urodzić zdrowe dziecko. Hormony stresu przenikają przez łożysko, więc dziecko w Twoim łonie odczuwa wszystkie Twoje wahania nastrojów.
10. Wpływ środowiska na dziecko w łonie matki
Mniej oczywistym aspektem jest wpływ środowiska, w którym przebywa ciężarna, na rozwijające się dziecko. Narażenie na zanieczyszczenia powietrza, substancje chemiczne, hałas czy stres środowiskowy może mieć negatywny wpływ na zdrowie płodu. Dlatego ważne jest, aby unikać tych miejsc. Badania sugerują, że ekspozycja na niekorzystne warunki środowiskowe podczas ciąży może zwiększać ryzyko różnych problemów zdrowotnych u dziecka, dlatego warto o tym pamiętać i starać się minimalizować narażenie na czynniki szkodliwe.
Jak widać, istnieje wiele faktów i mitów dotyczących tego wyjątkowego czasu, jakim jest ciąża. A czy Ty, przyszła mamo, spotkałaś się może jeszcze z jakimiś ciekawymi stwierdzeniami? Koniecznie daj znać!