Filtry do maszyn rolniczych – typy, przeznaczenia, co musisz wiedzieć?

autor Ewelina Liszka
0 komentarz 172 razy czytano

Tak jak należy dokonywać regularnego przeglądu samochodu, tak maszyny rolnicze wymagają systematycznej wymiany filtrów, olejów. Dziś skupimy się na tym, jakie są typy filtrów do maszyn rolniczych i co należy o nich wiedzieć.

Filtry do maszyn rolniczych – dlaczego należy je wymieniać?

Filtry do maszyn rolniczych są niezbędne do ich codziennej eksploatacji, zmniejszają ryzyko uszkodzeń oraz umożliwiają bezawaryjną pracę tych urządzeń. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ trzeba wziąć pod uwagę, że ciągniki czy traktory pracują intensywnie w bardzo trudnych warunkach, dlatego częściej poddawane są naprawom. Częściowo można im zapobiegać stosując odpowiednio dobrane filtry, które oczyszczają układ napędowy i hydrauliczny.

Co istotne, należy sprawdzić, czy nie powinno się ich wymienić jeszcze przed rozpoczęciem sezonu. Dzięki temu ryzyko powstawania usterek w tym kluczowym okresie, gdy od terminowości realizacji prac polowych zależą Twoje zyski, jest o wiele mniejsze. A gdzie je możesz kupić i jak je wybrać? Filtry do maszyn rolniczych sprawdzisz na market-filter.pl/k17,filtry-maszyny-rolnicze-lesnictwo.html, gdzie dostępne są ich różne typy, które za chwilę omówimy.

Rodzaje filtrów do maszyn rolniczych

Istnieje kilka typów filtrów do maszyn rolniczych, lecz najważniejsze z nich to filtry kabinowe, filtry powietrza, filtry paliwa, filtry oleju silnika oraz filtry oleju hydraulicznego. Pewnie większość z nich jest Ci znana z samochodów osobowych, dlatego zrozumienie ich przeznaczenia nie powinno być trudne. Lecz tak jak i w aucie, w przypadku maszyny rolniczej nie można lekceważyć ich regularnej wymiany.

Jeśli chodzi o filtr oleju, to w tym wypadku bardzo ważne jest jego oznaczenie. A skąd wziąć tę informację? Najlepiej od serwisanta, gdy maszyna jest jeszcze na gwarancji. Możesz też sprawdzić instrukcję obsługi, w której powinny być zawarte wszystkie najpotrzebniejsze dane.

Kluczową, choć często zaniedbywaną kwestią, są filtry kabinowe. Wpływają w głównej mierze na komfort kierowcy, przez co uznawane są za mniej potrzebne. Jednak to one odpowiadają za jakość powietrza w pojazdach klimatyzowanych, ponadto filtry z węglem aktywnym zmniejszają ryzyko wdychania oparów środków ochrony roślin podczas oprysków.

Niemniej istotna jest wymiana filtrów powietrza oraz paliwa. Nie mogą być one wilgotne, a wymianę zaleca się przeprowadzać zgodnie z wymaganiami producenta.

A czym się kierować podczas zakupów filtrów? Wyjaśniamy.

Jak wybrać filtry do ciągników, traktorów…?

Na początku mamy dobrą wiadomość. Obecnie wiele filtrów do maszyn jest uniwersalnych, dzięki czemu pasują do wielu typów maszyn. Dostępne są też zamienniki najpopularniejszych filtrów. A na co zwracać uwagę podczas ich zakupu?

Tak jak już wspominaliśmy, przede wszystkim na oznaczenie. Można je spisać ze starego filtra i szukać podobnego. Można też to zrobić sprawdzając katalogi maszyn czy katalogi producenta, przy czym trzeba uwzględnić, że filtry mogą pasować tylko do jednej konkretnej serii. A czym się one różnią między sobą? Głównie wymiarami, ale też stopniem filtracji. Jeśli masz więc jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej byłoby się jeszcze przed zakupem skontaktować ze sprzedawcą i dopytać, czy dobrze wybrałeś. On, dzięki swojemu doświadczeniu, powinien być w stanie Ci pomóc.

podobne artykuły

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria