Ile kosztuje biologiczna oczyszczalnia ścieków? Koszty oczyszczalni, montażu, eksploatacji

autor Hela Szymek
0 komentarz 193 razy czytano

Przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie, które ma wiele zalet, pytanie jednak, czy jest ono opłacalne z czysto finansowego punktu widzenia? Ile zapłacisz za samą oczyszczalnię, a ile za montaż? I jakie wydatki pociąga za sobą eksploatacja?

Czy biologiczna oczyszczalnia to dobry wybór?

Przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków to dobre i cieszące się coraz większą popularnością rozwiązanie na terenach pozbawionych kanalizacji sanitarnej. Nieraz więc zamiast na szambo, użytkownicy decydują się na oczyszczalnię, jako alternatywę bardziej ekologiczną.

Oczyszczalnia jest bowiem przyjazna dla środowiska – nie przyczynia się do jego niszczenia, żadne szkodliwe substancje nie zanieczyszczają gleby ani wód gruntowych. Innym plusem jest to, że proces oczyszczania ścieków przebiega łatwo i szybko. Przy eksploatacji oczyszczalni nie musimy posiadać specjalistycznej wiedzy. Są one proste zarówno w montażu jak i późniejszej obsłudze.

Takie rozwiązanie ma zatem, jak widać, sporo plusów. Ale czy opłaca się ono pod względem cenowym? Jak przedstawiają się koszty takiej inwestycji? Jeśli chcesz wiedzieć, ile to kosztuje,oczyszczalnie biologiczne wraz z cenami porównasz na ekodren.pl. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że na samym kupnie wydatki się nie kończą.

Ile kosztuje zamontowanie u siebie oczyszczalni ścieków?

Cena oczyszczalni zależy od tego, jaki jej rodzaj wybierzesz. Te z drenażem rozsączającym są najtańsze. Mogą kosztować od 2,5 tys. do 4 tys. zł, ale do tej ceny należy jeszcze doliczyć około 1 tys. zł na zakup niezbędnego żwiru. Sam montaż to w standardowych warunkach koszt rzędu 2-3 tys. zł. Oczywiście wydatki rosną, jeśli na działce panują trudne warunki, jak na przykład wysoki poziom wód gruntowych.

Oczyszczalnie ze złożem biologicznym w postaci dwukomorowego zbiornika są już droższe – zależnie od wielkości i producenta, kosztować mogą od 6,5 tys. do 12 tys. zł. Jeżeli będziesz chciał mieć oczyszczalnię z bioreaktorem, musisz liczyć się z wydatkiem od 7 tys. do 20 tys. zł.

Jakie są koszty eksploatacji biologicznej oczyszczalni ścieków?

Wydatki nie kończą się na zakupie i montażu oczyszczalni. Trzeba uwzględnić również koszty eksploatacji. Trudno oczywiście je jednoznacznie wycenić, są bowiem zależne od różnych czynników. Ale za co właściwie będziesz musiał płacić?

W zasadzie każdą biologiczną oczyszczalnię trzeba napowietrzać, a ten proces wiąże się ze zużyciem prądu. Bez wątpienia będziesz też musiał kupować biopreparaty i pożywki, czyli środki pozwalające wytworzyć florę bakteryjną. Takie środki między innymi zapobiegają zatykaniu rur i neutralizują przykre zapachy.

Z kosztami wiąże się też wywóz osadu nadmiernego – jednorazowo wynoszą one od 50 do nawet 200 zł, w zależności od lokalizacji. Dlatego przy wyborze oczyszczalni warto zwrócić uwagę na wymaganą częstotliwość wywozu osadu nadmiernego.

Nowoczesne przydomowe oczyszczalnie wyposażone są w elementy elektryczne, takie jak pompy, elektrozawory czy sterowniki. Taka zaawansowana maszyneria oczywiście może ulec awarii, więc trzeba wziąć także pod uwagę koszty serwisów, zazwyczaj raczej spore.

podobne artykuły

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria