Jak rozpoznać kredens z XIX wieku, kiedy szukasz antycznego mebla?

autor Ewelina Liszka
0 komentarz 242 razy czytano

Zakup mebli antycznych wbrew pozorom nie jest taki prosty. Dlaczego? Ponieważ na rynku sprzedawanych jest wiele falsyfikatów, przedmiotów stylizowanych na daną epokę, które nie posiadają żadnej wartości. Dlatego mamy kilka wskazówek, jak się przed tym ustrzec.

Gdzie kupić meble antyczne?

Antyki stanowią nie tylko ozdobę mieszkania, domu, lecz traktowane są również jako inwestycja. Jeśli są dobrze zachowane, ich wartość z czasem wzrasta. Niestety, nie każdy stary mebel będzie antykiem. Sprzedawcy mogą oferować Ci przedmioty stylizowane lub zwykłe… starocie bez wartości. Zaraz wyjaśnimy, na co zwrócić uwagę podczas zakupów, teraz natomiast chcielibyśmy wskazać, gdzie znajdziesz różne okazje.

Masz kilka opcji do wyboru. Pierwsza z nich to targ staroci. Tam można znaleźć antyki w okazyjnej cenie, szczególnie, że sprzedającymi są często osoby prywatne, które mogą nie zdawać sobie w pełni sprawy z wartości oferowanego przedmiotu. Ale takie poszukiwania wymagają czasu, cierpliwości, posiadania odpowiedniej wiedzy.

Druga możliwość to aukcje, zarówno te stacjonarne, jak i internetowe. Wystawiany mebel jest dokładnie opisywany, nierzadko podawana jest jego historia, dzięki której można potwierdzić autentyczność. Na aukcjach zwykle pojawiają się kolekcjonerze oraz właściciele sklepów z antykami.

I to jest właśnie trzecia opcja, najbezpieczniejsza dla osób, które antyki chcą kupić ze względów wizualnych, nie znają się na tym. Szansa, że zostaną oszukani, jest nieduża, choć i tak może się zdarzyć. Ale mamy dobrą wiadomość – kredens z XIX wieku z certyfikatem autentyczności znajdziesz na antiquebeauty.eu, dzięki temu będziesz mieć pewność, że kupujesz oryginalny mebel. A jak rozpoznać, że faktycznie masz do czynienia z antykiem?

Stary kredens

Jak rozpoznać antyczne kredensy?

Przede wszystkim musisz posiadać rozległą wiedzę na temat danej epoki. Z czego wykonywano meble, jakimi technikami oraz oczywiście – jaki styl dominował w tym czasie. Bez tego nie uda Ci się rozpoznać, czy faktycznie masz do czynienia z kredensem z XIX w. Chyba, że posiada on certyfikat.

Przy czym sama wiedza z książek nie wystarczy. Warto chodzić do muzeów, na wystawy, żeby się „opatrzeć” z meblami.

Podczas oglądania mebla należy zwrócić uwagę na jego konstrukcję. Najwięcej czasu trzeba poświęcić częściom… niewidocznym. Dlaczego? Ponieważ to po nich najłatwiej jest rozpoznać, czy masz do czynienia z falsyfikatem. Co ciekawe, zbyt idealne elementy powinny Cię zaniepokoić. W starych kredensach plecy mebla rzadko były wykonane z heblowanego drewna, często miały natomiast drzazgi. Ciekawą informacją jest to, że od końca XIX wieku stosowano jednolitą cienką płytę, wcześniej meble były wykonywane z desek łączonych na pióro.

Renowacja antyków

Kredensy z XIX wieku z certyfikatem autentyczności nie należą do najtańszych, są za to wspaniałą ozdobą. Jest jednak sposób na to, aby zakupić je taniej. Można znaleźć wersje z defektami, zaniedbane, a następnie oddać je do renowacji. Najczęściej może ona obejmować usuwanie starej politury, lakieru lub farby oraz następne politurowanie, naprawę okuć czy dorabianie brakujących elementów.

Meble po renowacji nie będzie przedstawiać takiej wartości jak te w pełni zachowane, lecz jeśli nie są kupowane z myślą o inwestycji, a jedynie mają stanowić wyposażenie wnętrz, to warto o tym pomyśleć. Usługę tę często oferują sklepy z antykami.

podobne artykuły

zostaw komentarz

copyright © 2016 Cafeteria